|

پیامدهای خاموشی‌ها بر سلامت مردم؛

از قطع اکسیژن بیماران تا فاسد شدن واکسن‌های کرونا

قطعی برق در هفته اخیر اثرات زیان‌باری در حوزه‌های مختلف داشته اما یکی از پیامدهای جبران‌ناپذیرش اختلال در نظام بهداشت و درمان بوده است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- قطعی برق سراسری در هفته اخیر موجب اختلال در زندگی روزمره شهروندان و حوادث ناگوار مختلفی مانند باخت شطرنج‌بازان کشور در مسابقات مجازی آنلاین بین‌المللی، قطع آبرسانی به بسیاری از ساختمان‌ها به دلیل از کار افتادن پمپ‌ها و حتی معلق ماندن عده‌ای در فاصله 100 متری زمین در شهر بازی چیتگر شده است؛ اما یکی از پیامدهای جبران‌ناپذیر قطع برق در شهرهای مختلف اختلال در سیستم بهداشت و درمان کشور آن هم در شرایط بحرانی کروناست که موجب نگرانی دست‌اندکاران شبکه بهداشت و درمان شده است.

مخاطرات قطعی برق بر سلامت مردم؛ از قطع دستگاه‌ اکسیژن‌ساز تا خرابی واکسن‌ها

علیرضا زالی، رئیس ستاد کرونای شهر تهران در ارتباط با نگرانی‌ها از قطع برق در مراکز بیمارستانی به رسانه‌ها گفته است: «تعداد قابل توجهی از بیماران نیاز به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز دارند که این موضوع فشار مضاعفی را به بیمارستان‌ها تحمیل می‌کند. علاوه بر این اتاق‌های عمل و بخش‌های اورژانس نیز از بخش‌های پرخطر در مواجهه با نوسانات برق هستند.» در واقع گرچه بیمارستان‌ها مجهر به ژنراتورها برای تولید برق در مواقع اضطراری هستند اما تنها بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی دارای این تجهیزات هستند؛ این در حالی است که تعدادی از بیماران بدحال کرونایی به دلیل نبود جا در بخش مراقبت ویژه در بخش‌های دیگر بستری شده‌اند و در این بخش‌ها خبری از ژانرتور نیست. البته ظرفیت دستگاه‌های ژنراتور برای تولید برق هم محدود هست و حتی استفاده طولانی‌مدت از آن‌ها به دلیل آلودگی صوتی موجب آزار بیماران و کادر درمان می‌شود.

همچنین قطعی برق، سلامت بیماران کرونایی بستری در خانه را هم به خطر انداخته است؛ این افراد به دلیل نبود تخت در بیمارستان یا شرایط پایدار در خانه‌های خود بستری شده‌اند و به دستگاه‌های اکسیژن‌ساز وصل هستند که با قطع برق، از کار می‌افتند. حسین کرمانپور، رییس اورژانس بیمارستان سینا و مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی درباره ریسک‌های ناشی از قطع برق بر روند درمان بیماران کرونایی بستری در خانه می‌گوید: «وقتی برق قطع می‌شود و دستگاه‌ها(ی اکسیژن‌ساز) از کار می‌افتند، میزان اکسیژن در خون بیماران کم می‌شود و ممکن است آن‌ها را تا پای مرگ ببرد بنابراین تنها راه جایگزینِ دستگاه اکسیژن‌ساز، کپسول است اما این دستگاه‌ها قیمت بالایی دارند.»

از طرف دیگر خبرهایی هم درباره احتمال فاسد شدن واکسن‌های کرونا به دلیل مشکل در تامین زنجیره سرمای لازم برای واکسن منتشر شده است؛ مراکز سلامت در کشور که به عنوان محل مراجعه و دریافت واکسن کرونا معرفی شده‌اند، برخلاف بیمارستان‌ها دارای ژنراتور نیستند و بنابراین احتمال خرابی واکسن موجود در آن‌ها وجود دارد. یکی از کارکنان مراکز سلامت با اظهارنگرانی از خرابی واکسن‌های کرونا در اثر قطعی برق در گفتگو با روزنامه همشهری تاکید کرده است: «اگر قطعی برق تنها 2 تا 3 ساعت در شبانه‌روز باشد، مشکلی برای زنجیره سرمای واکسن‌ها ایجاد نمی‌شود، اما اتفاقی که باعث نگرانی بیشتر شده قطعی برق به صورت 2 تا 3 مرتبه در روز است و با توجه به این‌که سهمیه مراکز بهداشتی به صورت 2 تا 3 روزه توزیع می‌شود در صورت قطع شدن مداوم برق، احتمال سوختن یخچال‌ها و محافظ‌های آن‌ها وجود دارد.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها