|

حریم خصوصی اطلاعات در سامانه سماوا رعایت می شود؟

با آغاز به کار سامانه سماوا این سوال مطرح می‌شود که آیا سامانه مورد بحث به حریم خصوصی اطلاعات پایبند است و مشکلاتی را برای افراد به وجود…

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- سامانه سماوا با ارائه اطلاعات پایه هویتی به سازمان‌ها، دستگاه‌ها و کسب و کارها از خطرات جمع آوری و افشای اطلاعات در فضای مجازی جلوگیری می‌کند

گفتنی است سامانه احراز هویت معتبر که دیروز در مرکز فناوری اطلاعات به طور رسمی کار خود را آغاز کرد قصد دارد از جمله هویت افراد و باج خواهی سایبری جلوگیری کند. استعلام هویت افراد بر اساس کد ملی آنها شایان راه کار موثری برای کاهش مشکلات پیش روی فضای مجازی باشد اتفاقی که تا قبل از این عاملی برای درج اطلاعات به حساب می آمد.

بررسی کاربردهای سامانه سماوا

لازم به ذکر است که استعلام شناسه املاک از طریق سازمان ثبت اسناد، کدپستی از طریق شرکت پست، استعلام شناسه مالی از طریق بانک مرکزی و شناسه معتبر وسایل نقلیه از طریق سامانه نیروی انتظامی با سامانه سماوا را می توان در زمره مهمترین کاربردهای سامانه مورد بحث قرار داد.

از سوی دیگر باید یادآور شد که سامانه سماوا به عنوان پنجره واحد مابین تامین‌کنندگان مختلف شناسه معتبر عمل می‌کند و در صورت همکاری دستگاه‌های متولی تامین شناسه‌ی معتبر، امکان پیاده‌سازی و تکمیل این سامانه وجود خواهد داشت و با توجه به وجود تمام شناسه‌های معتبر امکان ارائه سرویس‌های ترکیبی نیز وجود خواهد داشت، اتفاقی که در صورت تحقق می تواند برکات زیادی را به دنبال داشته باشد.

پرواضح است که ارائه خدمات بهتر به کاربران در سایه استفاده از سامانه را می‌توان از دیگر مزایای این سامانه بر شمرد،چراکه طبق اظهار نظر کارشناسان سـامانه سماوا یکی از اجزای زیســت بوم هویت معتبر در فضای مجازی خواهد بود و تشـکیل چارچوب مبادله قابل اعتماد (بند ۱-۸ مصوبه نظام هویت معتبر) را تسهیل می‌کند. آنچه مسلم است این سند توسط کمیسیون عالی امنیت مرکز ملی فضای مجازی انجام شد و مطابق با آن سازمان‌هایی چون تنظیم مقررات ارتباطات، ثبت احوال، وزارت کشور، سازمان ثبت اسناد، شرکت پست، بانک مرکزی و نیروی انتظامی به عنوان تأمین کنندگان شناسه هویت معتبر اعلام شدند.

در پایان یادآور شد که با آغاز به کار سامانه سماوا این سوال مطرح می‌شود که آیا سامانه مورد بحث به حریم خصوصی اطلاعات پایبند است و مشکلاتی را برای افراد به وجود نمی آورد؟ هر چند طبق به گفته کارشناسان در سایه راه اندازی سامانه سماوا دسترسی به اطلاعات و ارائه خدمات تسهیل خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها