|

واکنش به طرح حذف سربازی اجباری

طرح لغو سربازی اجباری؛ پرسروصدا اما پوچ و توخالی!

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح به تندی از طرح مجلس برای حذف سربازی اجباری انتقاد کرد.

لینک کوتاه کپی شد

مجلس یازدهم از زمان روی کار آمدن طرح‌های پرسروصدای زیادی را ارائه کرده که طرح حذف سربازی اجباری، یکی از آن‌هاست.

مخالفت نیروهای مسلح با حذف سربازی اجباری

طرح مجلس برای تغییر سربازی اجباری که در مرکز پژوهش‌های این نهاد نیز مورد بررسی قرار گرفته با استقبال سرد و حتی انتقاداتی از سوی نیروهای مسلح روبرو شده است. به تازگی سردار ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح به تندی از این طرح انتقاد و گفت: «عده‌ای موج‌سواری می‌کنند در خصوص خدمت سربازی و بدون پشتوانه علمی طرح‌های یکجانبه غیرقابل تحقق می‌دهند و انتظارات جامعه را بالا می‌برند و دشمن را شاد می‌کنند چرا که به امنیت کشور لطمه وارد می‌کنند.»

سردار شکارچی با اشاره به نیاز کشور به سربازی اجباری، تصریح کرد: «امروز از ما می‌پرسند که با این سربازان چه می‌کنید؟ ما از 100 درصد سرباز مورد نیازی که باید در شرایط غیرجنگی در نیروهای مسلح داشته باشیم، حدود 60 درصد سرباز حاضر داریم و بار آن 40 درصد را این 60 درصد تحمل می‌کنند. ما بیش از 800 هزار کیلومتر مرز داریم؛ برای مقابله با مواد مخدر، قاچاق انسان و ناامنی نیاز به حضور نیروهای رزمی در مرزهایمان داریم... ما شرایط کشورمان با کشور سوئد متفاوت است که برخی این کشور را مثال می‌زنند سوئد امنیت خود را کنتراتی تامین می‌کند، یعنی به یک کشور پول می‌دهد تا امنیتش را تامین کند.»

همچنین سخنگوی ارشد نیروهای مسلح درباره موانع اجرای طرح جدید مجلس درخصوص سربازی گفت: «اگر ما جداسازی کنیم و بگوییم بخشی اختیاری به سربازی بیایند و بخشی هم نیایند، بار مسئولیت را آن‌ها که به خدمت آمده‌اند باید به دوش بکشند. ثانیا یک بودجه بسیار کلان نیاز دارد چرا که به بیش از 2 برابر کارکنان پایور در حال حاضر ، نیروهای مسلح نیاز خواهیم داشت که این فقط برای شرایط غیرجنگی است.»

جزییات طرح مجلس برای حذف سربازی اجباری

هفته گذشته ابوالفضل ابوترابی از نمایندگان پیشگام مجلس در ارائه طرح حذف سربازی اجباری درباره جزییات این طرح گفت: این طرح ترکیبی از اختیاری و حرفه‌ای شدن است که حقوق و مزایای لازم را سربازان دریافت می‌کنند. در واقع کسانی که مایل به سربازی رفتن نیستند، پول به کسانی می‌دهند که سربازی می‌روند.»

طبق گفته‌های این نماینده مجلس، دوره سربازی اختیاری برای افرادی که آن را انتخاب کنند از 2 سال به 5 سال افزایش می‌یابد و به این صورت سربازان حرفه‌ای و آموزش دیده تربیت می‌شوند. البته حقوق این سربازان 90 درصد حقوق افراد رسمی با تمام امکانات خواهد شد. بنابراین سربازها باید کامل در اختیار یگان مربوطه باشند و مانند دیگر اعضای نیروهای مسلح نمی‌توانند شغل دیگری داشته باشند.

از طرف دیگر افرادی که نمی‌خواهند سربازی بروند باید سه ماه دوره آموزشی را بگذرانند و در کنار آن تا 50 سالگی باید به صورت دائم مبلغی را به عنوان مالیات امنیت بپردازند که این مبالغ صرف تامین حقوق سربازان اختیاری کشور می‌شود.

نمایندگان پیشنهاد دهنده طرح حذف سربازی اجباری تاکید دارند مدل قانون فعلی سربازی منطبق با واقعیت‌ها جلو نرفته و در واقع یک مدل ناکارآمد برای جوانان کشور است که حتی موجب تاخیر در ازدواج و کاهش جمعیت هم می‌شود.

  • رضا ارسالی در

    نه به سربازی اجباری

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها