|

شکایت مجلس از دولت

چرا روحانی از ابلاغ قوانین مجلس خودداری می‌کند؟

مجلس شورای اسلامی در اقدامی بی‌سابقه از رییس جمهور کشور به دلیل خودداری از ابلاغ قوانین مصوب مجلس خودداری کرده است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- مجلس شورای اسلامی در اقدامی بی‌سابقه از رییس جمهور کشور، حسن روحانی به دلیل خودداری از ابلاغ سیزده قانون شکایت کرده است. براساس متن شکایت مجلس از دولت، رییس جمهور از ابلاغ قوانین مصوب مجلس در سیزده مورد از جمله الزام دولت به پرداخت یارانه‌های اساسی، قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و دائمی شدن قانون مجازات اسلامی خودداری کرده است.

البته قوانین مورد اشاره نمایندگان که دولت از ابلاغ آن‌ها استنکاف کرده شامل قانون‌هایی از سال 1394 تا ماه‌های اخیر هستند. متن شکایت مجلس از دولت به دلیل خودداری از ابلاغ قوانین مصوبِ مجلس در قالب ماده 234 آیین‌نامه داخلی منتشر شده است.

خودداری حسن روحانی از ابلاغ قانون راهبردی لغو تحریم‌ها

قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران از جمله قوانین ذکر شده در شکایت مجلس از دولت است که حسن روحانی از ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی خودداری کرد. این قانون مدتی پیش در 12 آذر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب و توسط شورای نگهبان تایید شد.

قانون لغو راهبردی تحریم‌ها از جمله طرح‌های جنجال‌برانگیز مجلس دوازدهم بود که در رسانه‌ها هم سروصدای زیادی به پا کرد. براساس این قانون دولت مکلف شده ظرف مدت 2 ماه تحریم‌های نفتی و بانکی را رفع کند و در صورت رفع نشدن تحریم‌ها در موعد مقرر، دولت باید از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خودداری کند.

قانون لغو راهبردی تحریم‌ها در حالی تصویب شد که در آستانه روی کار آمدن دولت جدید جو بایدن، بسیاری از جمله اعضای دولت روحانی به برگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌ها امیدوار بودند؛ اما تصویب قانون اخیر در مجلس توسط دولت و برخی دیگر به سنگ‌اندازی در راه رفع تحریم‌ها توسط دولت آتی جو بایدن تعبیر شد، زیرا پایان مدت 2 ماهه برای لغو تحریم‌ها در طرح مجلس مصادف با هجدهمین روز کاری دولت جدید در آمریکا بود. به عقیده بسیاری لغو کلیه تحریم‌ها علیه ایران توسط دولت جدید بایدن به هیچ وجه ظرف مدت هجده روز قابل تصور نیست.

برخی از فعالان سیاسی قانون لغو راهبردی تحریم‌ها را از جمله طرح‌های نمایشی نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری خواندند که مانند دیگر طرح‌های آن‌ها در مجلس از جمله تحریم گوشی آیفون، سودی برای کشور نخواهد داشت. بعد از تصویب قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت‌ از منافع ملت، حسن روحانی حاضر به ابلاغ آن نشد. در نتیجه رییس مجلس، محمدباقر قالیباف، مصوبه فوق را ابلاغ کرد.

تضاد مجلس اصول‌گرا با دولت میانه‌رو

با توجه به ترکیب تقریبا یک‌دست اصولگرای مجلس دوازدهم، بعد از افتتاح این دوره از مجلس شورای اسلامیدر اواخر خرداد، شاهد جدل‌ها و کشمکش‌های زیادی بین دولت میانه‌روی حسن روحانی و نمایندگان اصول‌گرای این مجلس بوده‌ایم. در ماه‌های گذشته بارها نمایندگان و حتی رییس مجلس از عملکرد دولت انتقاد کرده و در مقابل دولت و رییس جمهور هم اقدامات مجلس را زیر سوال برده‌اند.

چندی پیش هم در اواسط آذر، حسن روحانی با لحنی تند از عملکرد مجلس انتقاد و نمایندگان مجلس را متهم کرد که لوایح دولت را به بایگانی برده‌اند. وی همچنین با اشاره به طرح‌های متعدد مجلس جدید گفت: «سونامی طرح‌های مختلف راه انداخته‌اند و نگذاشته‌اند کار مشترکی بین دولت و مجلس انجام شود.»

پیش‌تر هم در پی اظهارات تند برخی از نمایندگان مجلس علیه رییس جمهور، معاون پارلمانی ریاست جمهوری اعلام کرد این نهاد از چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شکایت کرده کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها