|

نتیجه خاموشی معابر تهران

افزایش انواع بزهکاری و سرقت

مدتی است که چراغ‌های بزرگراه‌ها و معابر بعد از ساعت 21 خاموش می‌شود. این خاموشی باعث مشکلات متعددی برای شهروندان و حتی برخی از مسئولان هم…

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- خاموشی چراغ‌های خیابان‌ها و معابر اصلی شهر تهران بعد از وضع محدودیت‌های رفت‌و‌آمد شبانه باعث اعتراض شهروندان شده است. براساس گزارش رسانه‌ها مدتی است که چراغ‌های بزرگراه‌ها و معابر بعد از ساعت 21 خاموش می‌شود. این خاموشی باعث مشکلات متعددی برای شهروندان و حتی برخی از مسئولان هم شده است.

دلیل خاموشی معابر تهران

بعد از اعتراض شهروندان و رسانه‌ها به خاموشی چراغ‌های بزرگراه‌ها و دیگر معابر، سخنگوی صنعت برق کشور اعلام کرد اعمال خاموشی در معابر برای جلوگیری از خاموشی در بخش خانگی است چرا که افزایش مصرف انرژی در بخش خانگی، فشار مضاعفی به صنعت برق کشور وارد کرده است.

مصطفی رجبی مشهدی به رسانه‌ها گفت: «با توجه به محدودیت شبانه تردد در شهرهای نارنجی و قرمز، روشن بودن تابلوهای بانک‌ها و بیلبوردهای تبلیغاتی غیرضروری است و نتیجه‌ای جز هدررفت سرمایه ملی ندارد. بنابراین صنعت برق اقدام به صرفه‌جویی را از هفته پیش آغاز کرده و با یکی در میان کردن روشنایی معابر و حذف روشنایی غیر ضروری در جاده‌ها، حداقل به میزان 500 مگاوات صرفه‌جویی کرده است.»

به گفته این مقام مسئول با اعمال خاموشی در معابر، روزانه 1 تا 1.5 متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد؛ هر 10 درصد صرفه‌جویی در مصرف برق 70 متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز را به همراه دارد.

مخالفت پلیس راهور با خاموشی‌ها

علیرغم این که مسئولان صنعت برق اعتقاد دارند که خاموشی چراغ‌های معابر برای صرفه‌جویی در انرژی ضروری است، برخی از مسئولان در بخش‌های دیگر با این اقدام مخالفت جدی کرده‌اند. رئیس پلیس راهور پایتخت از جمله مخالفان جدی این خاموشی‌هاست. سردار محمدحسین حمیدی در گفت‌وگویی تاکید کرد: «طبیعی است که در شرایط عدم نور کافی، مشکلاتی ایجاد می‌شود و ما هم مخالفت خود را اعلام کرده‌ایم؛ همچنین پیگیر تامین نور در دیگر گذرگاه‌ها بوده و پیگیری لازم را انجام داده‌ایم تا این موضوعات حل و فصل شود.»

 خاموشی‌ها و افزایش تصادفات

مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک شهر تهران از دیگر منتقدان اعمال خاموشی در معابر و بزرگراه‌هاست و این اقدام را موجب افزایش تصادفات دانسته و اعلام کرده است: «با آغاز محدودیت‌های تردد از آذرماه امسال شاهد کاهش تصادفات بودیم اما پس از خاموشی چراغ‌ها در معابر بزرگراهی در هفته اول دی‌ماه، تصادفات در این معابر افزایش داشته که از دلایل مهم این امر، تاریکی معابر و عدم دید کافی است.»

همچنین به گفته مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک، خاموشی‌های اخیر باعث کاهش دید دوربین‌های نصب شده در معابر شهری و کاهش کنترل خودروهای متخلف شده است؛ از طرف دیگر آمار سرقت تجهیزات هوشمند شهری هم پس از خاموشی معابر با رشد چشمگیری مواجه شده است.

روشنایی معابر موجب امنیت می‌شود

به گفته کارشناسان حوزه شهری تامین روشنایی مناسب برای معابر در طول شب، یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در تامین امنیت شهروندان، کاهش جرایم و پیشگیری از تصادفات است. در واقع در همه جای دنیا بهبود روشنایی معابر، نقش مهمی در کاهش جرایم به ویژه سرقت دارد. در شرایطی که گزارش های مختلف نشان می‌دهد نرخ انواع جرایم از جمله سرقت در شهر تهران افزایش یافته است، کاهش روشنایی معابر و خیابان‌ها علاوه بر افزایش تصادفات باعث رشد انواع بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

به نظر می‌رسد تصمیم مسئولان صنعت برق برای خاموشی معابر به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی فقط یک راهکار کوتاه‌مدت و ناکارآمد است؛ در واقع این اقدام نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه موجب ایجاد مشکلات دیگری هم می‌شود. مدت‌هاست که کارشناسان می‌گویند صنعت برق کشور نیاز به بازسازی زیرساخت‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها