|

آخرین اخبار از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

بعد از ۱۴ سال همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در دو مرحله به اجرا درآمد.

لینک کوتاه کپی شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با همت دولت و مجلس، بعد از ۱۴ سال همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در دو مرحله به اجرا درآمد و بخشی از مشکلات زندگی سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رفع شد، اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد.

روند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که از پایان سال ۹۸ آغاز شده بود، در اواخر سال ۹۹ با موافقت‌هایی که از سوی دولت صورت گرفت در دستور کار قرار گرفت و قرار بر این شد تا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلان همتراز باشد.

بر اساس مصوبه هیأت دولت صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف شدند علاوه بر امتیازات شغلی از محل منابع داخلی و سایر منابع حاصل از سرمایه‌گذاری‌های خود و همچنین منابعی که در بودجه پیش‌بینی شده نسبت به برقراری عدالت در نظام پرداخت و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش خود با ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلان همتراز از نیمه دوم سال اقدام کنند.

به گفته رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی، میانگین دستمزد بازنشستگان در سال جاری بسته به سوابق کاری آنها در پی همسان‌سازی حقوق‌ها نزدیک به سه میلیون تومان افزایش یافته است.

با استقبال بازنشستگان از طرح همسان‌سازی حقوق‌ها و برای حفظ فاصله حداکثر ۱۰ درصدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان، دولت بر آن شد تا آن را با ارایه لایحه‌ای به مجلس به قانون تبدیل کند. بر این اساس سازمان برنامه‌وبودجه با تشکیل کارگروهی پیش‌نویس لایحه را آماده و چندی پیش به دولت ارایه کرد. پس از آن رئیس سازمان برنامه‌وبودجه نیز لایحه مربوطه در دولت را به مجلس تقدیم کرد.

گفتنی است که در جریان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان متوسط حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری با افزایش ۱۲۰ درصدی به حدود ۷.۲ میلیون تومان و متوسط حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با رشد ۱۳۸ درصدی به پنج میلیون تومان رسیده است.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری دیروز گفت: «به لطف الهی بعد از ۱۳ تا ۱۴ سال انتظار با همت دولت، مجلس و تلاش‌های سازمان تأمین اجتماعی و همکاران ما در آن سازمان، امر همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در دو مرحله به اجرا در آمد که بخشی از مشکلات جامعه بازنشستگان عزیز سازمان تأمین اجتماعی که قریب به سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هستند را تا حدودی رفع کرد هرچند که تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد و باید قدم‌هایی در این زمینه برداریم.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه