|

(عکس) امیرالمومنین طالبان شیخ هبت الله آخوندزاده کیست؟

هرکس با امیرالمومنین شیخ هبت الله بیعت نکند حتی اگر اهل نماز و روزه هم باشد از اسلام خارج است.

لینک کوتاه کپی شد

یک عضو ارشد طالبان بعد از تصرف ولایت تخار افغانستان، در یک سخنرانی عدم بیعت با امیرالمومنین این گروه تروریستی را مساوی با خروج از دین دانست.

وی گفت: هرکس با امیرالمومنین شیخ هبت الله بیعت نکند حتی اگر اهل نماز و روزه هم باشد از اسلام خارج است.

این عضو ارشد طالبان از حاضران در جلسه سخنرانی خواست سخن او را به گوش همه برسانند تا تمام مردم با امیرالمومنین شیخ هبت الله بیعت کنند.

اما شیخ هبت الله امیرالمونین طالبان کیست؟

مانند هرعضو بلندپایه دیگر طالبان، اطلاعات زیادی از ملا «هبت الله آخوندزاده» در دست نیست، اما منابع نزدیک به طالبان می گویند که محل تولد و زادگاه وی ارغستان استان قندهار می باشد.

عده ای هبت الله را از قوم «اسحاق زی» می دانند، اما عده ای دیگر او را از اقوام «نورزایی» شاخه بزرگ دیگری از قوم پشتون می خوانند و می گویند او یکی از آن 33 نفر پشتونی بوده است که در سال 1994 میلادی در کنار ملا عمر بنای تاسیس گروه طالبان را گذاشتند و تاکنون در کنار این گروه مانده است.

یک منبع نزدیک به طالبان به ایرنا گفت که ملا هبت الله تجربه جنگی ندارد و با جنگ سر و کار نداشته و تنها در 15 سال گذشته فتواهای جنگی طالبان از طرف وی صادر می شده است. صدور فتوای جنگ در گروه طالبان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و گفته می شود که برخی از این فتواها را در گذشته تنها شخص ملا عمر صادر می کرده است.

هبت الله در زمان حاکمیت طالبان برافغانستان رئیس دادگاه عالی این گروه بود. مسئولیتی که با پیشینه کاری وی در گروه طالبان مطابقت داشت و نقش قاضی القضات را برعهده گرفت.

آخوندزاده درس دینی را در پاکستان و افغانستان خوانده است. بییشتر طالبان درس های خود را تا سطحی در افغانستان به پایان می رساندند وپس از آن، راهی پاکستان می شدند و در مدارس دینی این کشور که توسط جمعیت العلمای اسلام اداره و هزینه های آن تامین می شد، به تحصیل ادامه می دادند.

روحیه و رفتار رهبر جدید طالبان مانند رهبران دیگر این گروه تا حدی ناشناخته مانده است که عده ای او را تندخو وبرخی دیگر او را دارای روحیه ای مسالمت جو می خوانند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه