|

خسارت قطعی برق به صنایع به زودی در اقتصاد کشور نمایان می‌شود

قطعی برق کمبود و گرانی کالا را رقم می‌زند

خسارت‌های آشکار و پنهان خاموشی صنایع بهزودی در اقتصاد کشور نمایان می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

هر چند میزان قطعی برق متغیر و در بعضی استان‌ها تا ۳ یا ۴ ساعت قطعی برق وجود دارد،اما باید در نظر داشت که این خاموشی‌ها باعث خسارت‌های جبران‌ناپذیر به پیکره صنعت تولید خواهد شد.

کرونا، تحریم، رکود اقتصادی و قطعی برق،چهار ضلع ویران کننده صنایع در کشور است. این روز‌ها صنعتگران و تولیدکنندگان رمقی برای ادامه فعالیت ندارند.نه خبری از حمایت دولت است نه راهی برای گریز از این مهلکه!

علی نقیب، نایب رئیس کمیسیون فضای کسب و کار و کارآفرینی اتاق بازرگانی تهران و ایران درگفتگو با اقتصاد ۲۴ چالش قطعی برق را یکی از اساسی‌ترین مشکلات صنایع می‌داند و می‌گوید:صنایع کشور امسال وضعیت قطعی برق را بدتر از سال گذشته تجربه می‌کنند.

وی ادامه داد: خاموشی‌ها در سال ۹۹ به مراتب کمتر از سال جاری بود. متأسفانه در حال حاضر قطعی برق به نقاط بحرانی رسیده است.

عضو  و  رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی ایران با اشاره به اینکه هنوز مسئولین نگاه افزایش سرمایه از طریق تولید را باور ندارد، گفت: به طور کل قطعی برق در همه صنایع اثر مخرب می‌گذارد. صنایع بهداشتی هم مانند سایر صنایع نیاز به ابزار‌های لازم جهت تولید دارد و اگر در این روند دچار کاستی شود قطعاً موضوع بهداشت و سلامت مردم را دچار مشکل خواهد کرد.

به گفته نقیب؛ با قطعی برق تولید کنندگان قادر به اجرای تعهدات خود نیستند و این موضوع، روند توزیع محصولات و کالای اساسی در بازار را دچار اختلال خواهد کرد.

همین بحث شرایط را برای کمبود مواد مورد نیاز مردم و  محصولات تولیدی را در آینده نه چندان دور در بازار رقم خواهد زد.

نقیب گفت: موضوع کرونا مشکلات قطعی برق را مضاعف می‌کند. اثرات مخرب شیوع کرونا با خاموشی‌ها چند برابر می‌شود.در واحد‌های تولیدی و کارخانه‌ها کارگران کنارهم مشغول فعالیت هستند. در زمان قطع برق سیستم تهویه نیز قطع شده و این خطر آلودگی کارگران و انتقال ویروس کرونا را در یک واحد تولیدی – صنعتی سرعت می‌دهد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران گفت:متأسفانه در کشور ما کمبود برق را با قطعی برق صنایع جبران می‌کنند.در حالی که باید به سرنوشت و آینده صنعت توجه شود و  به راحتی برق واحد‌های تولیدی و شریانی کشور قطع نشود.

وی ادامه داد: چرا که صنعت، متولی اصلی اشتغالزایی، ارزش افزوده و تولید در کشور است.باید قبل از هر اقدامی نگاه دولتمردان را به مقوله تولید و اهمیت آن تغییر داد.باید بپذیرند هرگاه مشکلی در تولید و توزیع برق ایجاد شد در ابتدا باید برق مصارف خانگی قطع شود نه اینکه در اولین گام مراکز تولیدی و کارخانه‌های صنعتی کشور دچار خاموشی شوند!

عضو  و رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی ایران یادآور شد: تغییر در برنامه ریزی‌های تولید و  در  نتیجه توزیع  و  خسارت وارده به دستگاه‌های حساس الکترونیکی صنایع  دو موضوع مهم در نبود برق است.

منبع: اقتصاد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها