|

درخواست ظریف از هیات‌های افغانستانی

بیانیه پایانی گفتگوهای بین‌الافغانی تهران منتشر شد

محمدجواد ظریف از هیأت‌های افغانستانی حاضر در تهران خواست زودتر جنگ را پایان دهند.

لینک کوتاه کپی شد

 وزیر امور خارجه ایران امروز پنجشنبه در سخنانی در نشست پایانی گفت‌گوهای بین‌الافغانی تهران در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه از هر دو هیأت که صلح و راحتی و آسودگی مردم افغانستان را اولویت خود قرار دادند تشکر کرد و گفت: شجاعت در صلح مهم‌تر از شجاعت در جنگ است، زیرا برای صلح باید ایثار و گذشت داشت و از خواسته‌های حداکثری چشم پوشید و به خواسته‌های طرف دیگر توجه کرد، خصوصا در این گفت‌گوها که طرف دیگری وجود ندارد و هر دو طرف برادران هم و در جستجوی صلح و آرامش برای ملت افغانستان هستند.

ظریف در ادامه افزود: ملتی که ۴۰ سال است در رنج و زحمت است حق دارد مخالف جنگ باشد. آنچه از شما می‌خواهم این است که از این فرصت استفاده کنید و هر چه زودتر جنگ را در افغانستان پایان دهید و برای مردم افغانستان فرصت توسعه فراهم آورید. جمهوری اسلامی ایران همیشه آماده است به هر صورت که مایل باشید ادامه گفت‌گوهای شما را تسهیل کند.

در نشست پایانی قبل از سخنرانی وزیر امور خارجه ایران، یونس قانونی به نمایندگی از هیأت جمهوریت و عباس استانکزی به نمایندگی از هیأت طالبان نظر خود را درباره نشست تهران بیان و از گفت‌گوهای صلح حمایت کردند. طرفین شرکت‌کننده در نشست بین‌الافغانی صلح که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۱۶ و ۱۷ تیرماه ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد، بیانیه‌ای شامل ۶ بند صادر کردند. در این بیانیه آمده است:

۱. هیات‌های طرفین از مساعی و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در مورد تأمین صلح در افغانستان و مهمان‌نوازی‌های به عمل‌آمده ابراز امتنان می‌نمایند.

۲. هر دو طرف با درک مشترک از خطرات ناشی از ادامه جنگ و صدمه‌ای که از آن متوجه سلامت کشور افغانستان می‌شود به توافق رسیدند که جنگ، راه‌حل مسأله افغانستان نبوده و باید همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به راه‌حل سیاسی و صلح‌آمیز جهت‌گیری شوند.

۳. گفت‌وگوها در فضای صمیمانه صورت گرفت و همه مسائل به‌صورت مفصل و با صراحت مطرح گردید.

۴. هر دو طرف تصمیم گرفتند مواردی را که نیاز به مشورت و توضیح بیشتر دارد مانند سازوکار گذار از جنگ به صلح دائمی، نظام اسلامی مورد توافق و نحوه دستیابی به آن، طی نشست بعدی که در نزدیک‌ترین فرصت ممکن برگزار خواهد شد، مورد بحث قرار داده و به نتیجه برسند.

۵. طرف‌ها، نشست تهران را فرصت و زمینه جدیدی برای تقویت راه‌حل سیاسی معضل افغانستان می‌دانند.

۶. هر دو طرف، حملات به خانه‌های مردم، ادارات، مساجد، بیمارستان‌هایی را که به قربانی‌شدن مردم می‌انجامد و نیز تخریب مؤسسات عمومی را به‌شدت تقبیح کرده و خواستار مجازات عاملان آن می‌شوند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه