|

هزینه متناسب سازی باید از بودجه عمومی پرداخت شود

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: بدهی دولت به تامین اجتماعی فقط متعلق به بازنشستگان نیست که هزینه متناسب سازی از آن پرداخت شود.

لینک کوتاه کپی شد

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران گفت: ما قرار نیست طلب هایمان از دولت را بگیریم و بعد این طلب‌های اخذ شده را به موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص دهیم. این پول‌ها مربوط به بیست یا سی سال گذشته است که به تدریج انباشته شده است. اگر دولت این مبالغ را به موقع به ما پرداخت کرده بود شاید الان این رقم سیصد و پنجاه هزار میلیارد تومان به یک تریلیون و چهارصدهزار میلیارد تومان می‌رسید.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان تهران در مورد نشست مشترک اعضای کانون عالی کارگران بازنشسته و رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تادیه بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی گفت: در این جلسه‌ای که به انجام رسیده انتظاری که دوستان ما مطرح کرده اند این بوده که متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را همانطور که در بخش کشوری و لشکری درحال دائمی شدن است درمورد تامین اجتماعی هم این اتفاق رخ بدهد.

وی ادامه داد: اما من درباره این موضوع به اطلاعاتی رسیده ام که براساس آن توافقنامه‌ای که در این جلسه به امضا رسیده خیلی هم نمی‌تواند به نفع تامین اجتماعی باشد. چون براساس بند واو تبصره دوم بودجه سال ۱۴۰۰ قرار بر این بوده که هزینه‌های مازادی که به سازمان تامین اجتماعی تحمیل می‌شود را باید دولت پرداخت کند. یک نمونه از این مورد هم همین مساله متناسب سازی حقوق کارکنان کشوری و لشگری است. وقتی برای اجرای آن از بودجه عمومی استفاده می‌شود ما هم گفتیم بر اساس قانون باید متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم از بودجه عمومی تامین بشود.

دهقان کیا خاطرنشان کرد: در صورتجلسه نشست مشترک با رئیس سازمان برنامه و بودجه مثلا در ماده دوم نوشته شده دولت باید ظرف پنج سال بدهی هایش را پرداخت کند. این مورد هم در برنامه پنجم و هم در برنامه ششم توسعه آمده بود که دولت باید در پایان برنامه پنجم بدهی اش را تصفیه می‌کرد. اما این اتفاق نیفتاد. در برنامه ششم هم متاسفانه این اتفاق نیفتاد. حالا، اما دوباره آقایان چنین چیزی را در صورتجلسه نوشته اند. سوال اینجاست که آیا این صورتجلسه مهم است یا برنامه ششم توسعه؟

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه عنوان شده دولت باید تا پایان برنامه بدهی اش به سازمان تامین اجتماعی را به صفر برساند. اما دوستان در ماده سوم این توافقنامه نوشته اند براساس ماده دو با توافق هیات امنا اگر قرار شد ادامه متناسب سازی تداوم پیدا کند از محل ماده دو باید هزینه اش تامین شود. ما قرار نیست طلب هایمان از دولت را بگیریم و بعد این طلب‌های اخذ شده را به موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان اختصاص دهیم. این مبالغی که تامین اجتماعی از دولت طلب دارد فقط متعلق به بازنشستگان نیست.

وی افزود: این پول‌ها مربوط به بیست یا سی سال گذشته است که به تدریج انباشته شده است. اگر دولت این مبالغ را به موقع به ما پرداخت کرده بود شاید الان این رقم سیصد و پنجاه هزار میلیارد تومان به یک تریلیون و چهارصدهزار میلیارد تومان می‌رسید که این بر اساس برآورد‌هایی است که محاسبه شده است. طبق این برآورد‌ها اگر بدهی‌های دولت به موقع پرداخت می‌شد و تامین اجتماعی این وجوه را در بخش‌هایی که درحال سرمایه گذاری است به جریان می‌انداخت الان آن سرمایه به یک تریلیون و چهارصدهزار میلیارد تومان می‌رسید؛ بنابراین به خاطر دیرکردی که در پرداخت این بدهی اتفاق افتاده و ارزش پول کشورمان کاهش پیدا کرده آسیب می‌بینیم. متناسب سازی را هم مقرر کرده اند از محل وصول مطالبات پرداخت شود. این درست نیست و هزینه متناسب سازی حقوق بازنشستگان را دولت باید از بودجه عمومی پرداخت کند.

منبع: خبرگزاری میزان

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه