|

برنامه‌های اقتصادی سعید جلیلی

رونمایی سعید جلیلی از طرح سبد غذایی خانوار

سعید جلیلی در توئیتی وعده ارائه سبد غذایی رایگان به خانوارهای ایرانی را در صورت پیروزی در انتخابات داد.

لینک کوتاه کپی شد

سعید جلیلی، کاندیدای اصولگرای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ طی توئیتی از طرح سبد غذایی خود رونمایی کرد.

سعید جلیلی در این‌باره نوشت:

طبق اصول قانون اساسی تأمین سلامت و بهداشت مردم وظیفه دولت است. اگر در تأمین سبد غذایی خانوار خللی ایجاد شود آثار آن را در سلامت مردم در آینده شاهد خواهیم بود. دولت در زمینه سلامت غذایی شهروندان مسئول است؛ لذا در این خصوص طرحی را آماده کرده و با شروع دولت آن را پیاده خواهیم کرد.

‌اگرچه هدف بلندمدت این است که تمام خانوار‌ها به سطح درآمدی برسند که نیاز‌های خود را تأمین کنند، ولی تا زمان تحقق این هدف، میبایست خانواده ایرانی از حق تامین کامل سبدغذایی خود برخوردار باشند.

در سبد مطلوب غذایی پیشنهادی سیزده قلم کالا جهت تامین حدود دو هزار و پانصد کیلو کالری انرژی در روز تعریف شده که از جمله آن‌ها نان، برنج، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم مرغ، لبنیات، ماکارونی، روغن، شکر، میوه و سبزی است.

‌در این طرح، مردم به سه دسته تقسیم می‌شوند. اقشار کمتر برخوردار جامعه دسته اول را تشکیل میدهند که تمام این سبد به آن‌ها ارائه میشود. ‌به دسته دوم بخشی از این سبد داده می‌شود و آن کالا‌هایی است که در تأمین آن مشکل دارند؛ کما اینکه در سال‌های اخیر تأمین مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز و سفید برای اقشار متوسط هم سخت بود.

‌دسته سوم که به لحاظ کمی تعداد کمتری از جامعه هستند و از توانمندی لازم برای خرید تمام این سبد برخورداند، به آن‌ها در این زمینه خدماتی ارائه نمی‌شود.

منبع: اقتصاد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها