|

اتفاقات جدید بازار سرمایه

بورس اردبیهشت بهاری می‌ماند؟

امروز دامنه نوسان به حالت اولیه خود یعنی دامنه متقارن مثبت و منفی ۵ باز می گردد و اکثر کارشناسان معتقدند که این تصمیم مثبت خواهد بود.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش شایانیوز به نقل از همشهری آنلاین، قرار است از امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت دو اتفاق جدید برای بازار سرمایه رخ دهد، یکی اینکه دامنه نوسان از مثبت و منفی ٥ تغییر یابد که این موضوع به افزایش نقدشوندگی در بازار کمک می‌کند. دیگر اینکه حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا در تمامی نمادهای معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران به ۱۵ میلیارد ریال تغییر یابد.

یک کارشناس بازار سرمایه به خبرنگار همشهری آنلاین گفت: متقارن کردن دامنه نوسان در حقیقت راه را برای نقدشوندگی و روان شدن بازار فراهم می‌کند و باعث می‌شود نمادهای قفل در صف فروش با حجم معاملات کمتری اصلاح خود را تکمیل کنند و وارد یک دوره اصلاح فرسایشی نشوند و زودتر به تعادل برسند.

احسان خاتونی اضافه کرد: از طرفی این مصوبه باعث می‌شود سرمایه گذاران با اطمینان بیشتری به بازار ورود کنند چون وقتی بازار در صف فروش قفل می‌شود، فعالان و سرمایه گذاران بازار، کمتر ترغیب می‌شوند که در بازار بمانند و خرید و فروش کنند.

وی ادامه داد: البته نوسان، ذات بازار سرمایه است و با کارهایی از جمله دامنه متقارن یا نامتقارن و افزایش حجم مبنا وبالعکس که نوعی دستکاری در معاملات است، نمی‌شود جلوی روند را گرفت.

خاتونی معتقد است اجرای دامنه نامتقارن در بازار به هیچ عنوان مثبت نبود و بازار را در صف فروش قفل کرد.  به عنوان نمونه در چند روز گذشته چندین نماد با ۳۰ تا ۴۰ درصد منفی باز شدند و یک سری نماد که در صف فروش قفل بودند به مجمع رفتند، شفاف سازی داشتند و بدون دامنه، باز شدند. وقتی بدون دامنه باز شدند و تمام نمادهایی که باید به مرور در طول یک ماهه گذشته روند کاهشی داشته باشند، یکباره کاهش یافتند و با آمدن خریدار اغلب متعادل شدند. این مساله به ضرر سرمایه گذار است. اگر آرام آرام روزی ۵ یا ۳ درصد سود منفی بگیرد برای سرمایه گذار بهتر است.

این کارشناس بازار سرمایه روند بازار را به سمت تعادل پیش بینی کرد و گفت: با توجه به درپیش بودن انتخابات و موضوع برجام و نرخ ارز نمی توان گفت بازار مانند سال گذشته دوباره حرکت شارپی را تجربه می‌کند و آن مثبت‌های پی در پی اتفاق می‌افتد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها