|

احمدی نژاد؛ سیاستمداری که ریاست فدراسیون فوتبال را هم می‌خواست!

محمود احمدی نژاد برای چهارمین بار کاندیدای ریاست جمهوری شد حال آنکه فوتبالی ها دل خوشی از او ندارند.

لینک کوتاه کپی شد

جنجالی‌ترین رئیس جمهور ایران در زمینه فوتبالی را باید محمود احمدی‌نژاد بدانیم. فردی که علاقه وافرش به فوتبال از هیچ کس پنهان نبود. از حضور در فوتبال سالنی گرفته تا حضور سرزده در تمرینات تیم ملی فوتبال و در آخر تاثیر مستقیم بر اخراج علی دایی از تیم ملی بعد از شکست مقابل عربستان در ورزشگاه آزادی.

حالا دوباره او کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده است؛ کاندیدایی که ورزشی‌ها به ویژه فوتبالی‌ها دل خوشی از او ندارند. احمدی نژاد در دو دوره ای که رئیس جمهور بود سیاسی‌ترین دوره فوتبالی ایران را رقم زد. واکاوی یک ماجرای فوق العاده نشان می‌دهد، محمود احمدی‌نژاد در دوره ای به دنبال کسب ریاست فدراسیون فوتبال نیز بوده است، ماجرایی که به تعلیق فوتبال ایران ختم شد.

روایت جالبی درباره دخالت رییس جمهور سابق ایران و کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ در فوتبال بازگو شده است. موضوعی که شاید بتوان آن را کلید اصلی تعلیق فوتبال ایران قلمداد کرد. مصطفی آجورلو راوی این داستان گفته نشده در ورزش سه بود که به مناسبت کاندیداتوری دوباره محمود احمدی نژاد بازخوانی آن جالب توجه است.

آجورلو در سال ۱۳۸۵ و درست یک سال مانده به برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال، جلسه‌ای را با محمد علی‌آبادی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان تربیت بدنی وقت برگزار می‌کند. آجورلو در این جلسه اعلام می‌کند که با کسب تکلیف از مهندس صفایی فرهانی و هم‌چنین آقامحمدی قصد دارد برای ریاست فدراسیون ثبت نام کند. این فرد در همان جلسه به علی‌آبادی می‌گوید اگر دولت فرد خاصی را درنظر دارد، وی وارد کارزار انتخاباتی نشود.

موضوعی که طبق گفته مصطفی آجورلو باعث تعجب رئیس سازمان تربیت بدنی شده است. تا جایی که علی‌آبادی از پشت میزی که برای ناهار تدارک دیده شده بود، بلند می‌شود و می‌رود و آجورلو را در آغوش می‌گیرد و از او حمایت قاطعانه برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال می‌کند.

در این میان چند ماه می‌گذرد و روز ثبت نام کاندیداها برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال فرار می‌رسد. مصطفی آجورلو نیز به واسطه جلسه چند ماه قبل خود با علی‌آبادی به فدراسیون رفته و ثبت نام می‌کند. اما در همان روز ارتباط تلفنی مهمی از سازمان تربیت بدنی با او برقرار می‌شود.

آجورلو به واسطه همین تماس جلسه دیگری با علی‌آبادی برگزار می‌کند که محتوای همین جلسه دلیل اصلی تعلیق فوتبال ایران بوده است. علی‌آبادی در این جلسه از دست خط مهم محمود احمدی‌نژاد رونمایی می‌کند. دست خطی که پایین نامه علی‌آبادی مبنی بر معرفی چند کاندیدا برای فدراسیون فوتبال که مورد قبول دولت است، نوشته شد. محتوای این چند از رییس جمهور به این شرح است : آقای علی‌آبادی، اگر خودتان ریاست فدراسیون را قبول نمی‌کنید، من رییس فدراسیون می‌شوم.

اظهار نظر رسمی از سوی رییس جمهور قانونی کشور که بعدها فیفا در کنار اتفاقات رخ داده بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان قرار داد و ایران را متهم به دخالت دولت در فوتبال کرد و تعلیق به سراغ محبوب ترین ورزش کشور آمد. در نهایت نیز کمیته انتقالی شکل گرفت و علی کفاشیان در سال ۱۳۸۶ رقابت را از شاهرخ شهنازی برد و رییس فدراسیون فوتبال شد.

آجورلو در واکنش به اقدام احمدی‌نژاد می‌گوید: من به آقای احمدی نژاد احترام می‌گذارم. به هر حال هشت سال کار کردند و زحمت کشیدند، چه من به ایشان رای داده باشم و چه نداده باشم. اما به نظرم در حوزه فوتبال ایشان مردود است و نتوانست به فوتبال کشور کمک کند. آقای رییس جمهور برای مشروعیت خودش به فوتبال نیاز داشت؟ ایشان شعار داده بود که من شایسته سالار هستم. شایسته که بود؟ آقای علی‌آبادی بود که در مورد فیفای اسلامی صحبت کردند؟ عیب نداشت اگر من نشدم کسی دیگر از اهالی فوتبال بر روی کار می‌آمد. وقتی مزه قدرت فوتبال زیر دندان انسان‌ها قرار می‌گیرد، ممکن است مسیر فوتبال را به خطا ببرد.

منبع: خبر ورزشی

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها