|

جهان در انتظار یک طوفان خورشیدی!

طوفان خورشیدی ترسناک سال 1582 کخ باعث آتش سوزی بزرگ در آسمان شد، ممکن است بار دیگردر این قرن اتفاق بیفتد.

لینک کوتاه کپی شد

متخصصان دانشگاه کرنل در مطالعات اخیر، پدیده ای کیهانی که در ماه مارس سال 1582 در ایالت متحده به وقوع پیوسته بود راتوصیف کردند و به گفته یکی از منابع، این پدیده سرتاسر آسمان را با نور شدید قرمز رنگی در سه شب متوالی روشن کرد و محققان نیز آنرا ناشی از یک طوفان خورشیدی بزرگ می دانستند. 

همچنین، طبق گفته منبع دیگری پس از این رویداد، به نظر می رسید که بخشی از آسمان در  آتش سوخته واین موضوع موجب ترس بسیاری از شاهدان عینی این پدیده عجیب شده بود. 

تصاویر نشان داده شده از این پدیده نیز با روایت های مشابهی از روشن شدن آسمان با این نور شدید قرمز در ژاپن، آلمان و ده ها شهر و کشور دیگر مطابقت دارد. 

طوفان های خورشیدی در حقیقت انفجار ذرات بسیار پر بار است که اگر به اندازه کافی قدرت داشته باشند، با ارسال تجهیزات الکترونیکی  در هم ترکیب می شوند  و می توانند خرابی های عظیمی را در زمین ایجاد کنند. دانشمندان همچنین در تحقیقات خود نشان دادند که خورشید قادر به تولید انبوهی  از ذرات خورشدی  است که موجب تابش بیشتر نور آن شده و  "فوق لعاب" نام دارد  که در پی آن ابرشعله ای ایجاد می شود  که می تواند تمام فناوری های موجود در سطح زمین را از بین ببرد  و خسارات بسیار جبران ناپذیری را به این سیاره وارد کند. 

Coronal-Mass-Ejection-4b5b

گزارشات شاهدان عینی از این پدیده که اکنون به عنوان رویداد کارینگتون از آن یاد می شود نیز،  مبنی بر پخش جرقه های منفجر شده ای از سرتاسر آسمان آمریکا بود و بسیاری  از  اپراتور های تلگراف نیز در پی آن رویداد دچار برق گرفتگی شدیدی شده بودند. 

اما نکته جالب در این باره این است که طوفان دیگری در سال 1921 باعث خاموشی آسمان شد و قسمت های زیادی از شمال شرقی ایالت متحده را در تاریکی مطلق فرو برد. 

رویداد های خورشیدی همچنین مسئول شفق های زمین هستند، آنها در حقیقت  ذرات را در جو شارژ می کنند و باعث درخشش آسمان با رنگ های قرمز، سفید و سبز می شوند و این در در حالی است که شفق قطبی به طور معمول در نزدیکی قطب های زمین قابل مشاهده است  و یک طوفان خورشیدی بزرگ می تواند به راحتی آنها را به خط استوا نزدیک کند. 

در آن زمان پدیده شفق قطبی، پدیده ناشناخته ای نبود و افرادی که در نزدیکی قطب زندگی می کردند، به خوبی با چنین وقایعی آشنا بودند اما چراغ های آتشین در ایالت متحده، جنوب پرتغال و بسیاری از کشور های دیگر چیزی بود که مردم هرگز تا پیش از آن شاهد آن نبودند و بسیاری از آنان نیز فکر می کردند که آخر الزمان رسیده است!

اما در پژوهشی اخیر در سال 2019، بسیاری از دانشمندان هشدار دادند که طوفان خورشیدی دیگری در قرن آینده مجددا در سیاره ما رخ خواهد داد.

 download (1)

download

Size-of-earth-compared-to-the-sun-and-a-solar-flare-credit-jplnasagov

3AE31C79-D814-4339-BBD1-70EE102CCBC8

منبع: The Sun

دیدگاه تان را بنویسید