|

کره مریخ

آیا فضا نوردان در سفر به مریخ جان خود را از دست می دهند؟

ایلان ماسک بر این عقیده است که فضانوردان در سفر بر کره مریخ باید خود را برای مواجه با هرگونه شرایطی آماده کنند.

لینک کوتاه کپی شد

هنگامی که ایلان ماسک گفت که بر روی کره مریخ شرایط اولیه ای برای زندگی فراهم شده، بسیاری از فضا نوردان ترغیب شدند تا برای بررسی این شرایط به آن سفر کنند  اما در حقیقت همه ما می دانیم که این سفر خطرات خاص خود را نیز در پی دارد و احتمال بر این است که این فضا نوردان در نهایت جان خود را در این کره سرخ از دست بدهد اما امید بر این است که زندگی آنها حداقل تا حد شبیه به زندگی بر روی کره زمین باشد.

اما واقعیت این است که زندگی طولانی مدت بر رو روی این کره نیازمند توسعه فناوری های متعدد و در نتیجه اقامت طولانی مدت و نه کوتاه مدت فضانوردان استثنا بتوانند به تدریج با انجام فناوری های گوناگون زندگی بر روی این کره را ممکن کنند. 

باستان شناسی به نام جنیفر بوز با مدرک دکتری خود در این زمینه نیز در گزارشی در این راستا اظهار گرد که کلید زنده ماندن بشر در شرایط نا امیدانه ای در انتظار نخستین مهاجران مریخی است، ایجاد تعادل به وقایع ی قابل پیشبیتی همانند کمبود آب،  عدم وجود جاذبه در جو، عدم وجود تابش خورشید وهمچنین آمادگی ذهنی آنها برای مواجه با هرگونه حوادث غیر قابل پیشبینی است.

بنابراین انسان برای بسیاری از امور می توان از پیش برنامه ریزی کرده و خود را برای مقابله مناسب با آنها آماده کند اما واقعیت این است که  اتفاقات حساب نشده بسیاری می تواند در این شرایط رخ دهد. 

و اما این مهاجران اولیه چه کاری باید انجام دهند؟ نخستین کاری که آنها باید انجام دهند این است که در ابتدا پناهگاهی را برای سکونت خود انتخاب کنند و سپس تمام منابع غذایی خود را در جایی مطمئن قرار  دهند که در واقع این پناهگاه می تواند در جایی همانند یک غار باشد که قطعا به علت عدم تابش نور خورشید بسیار سرد خواهد شد و بنابراین افراد ساکن در آن مکان ها باید تا حد امکان اطراف آنها را بسته و به نوعی مهر و موم شده نگه دارند. 

جنیفر بوز نیز در تحقیقات خود در سال 2021 به خوبی توضیح داد که این فضا نوردان و مهاجران چگونه می توانند یخ های زیر سطحی را آب کنند و باعث گرم شدن محیط سکونت خود شوند. 

این تحقیقات در دانشگاه کلرادو بلودر در آریزونای شمالی انجام شد و نشان داد که چگونه می تواند یک سیاره را با لایه ای به نام ارئوژل پوشانید و در ادامه نیز توصیح داد که این لایه می تواند امکان فتوسنتز را به وجود بیاورد و گرمای ثابت و در نیتجه شرایط قابل سکونتی را در مریخ ایجاد کند. 

ایان ماسک نیز در این راستا گفت: " من حاضرم برای رفتن به مریخ و انجام تحقیقات لازم در مورد هر کاری انجام بدهم و اگر لازم باشد اعضای بدنم را نیز در راه علم اهدا خواهم کرد". 

جنیفر بوز نیز در گزارش دیگری افزود: " افرادی که به کره مریخ سفر می کنند باید بدانند که حادثه ای همانند "مرگ" در آنجا می تواند به سادگی اتفاق بیفتد زیرا دراین سفر با کمبود آب و عدم وجود هوا مواجه می شوند و بنابراین باید خود را برای هر اتفاقی آماده کنند". 

275px-OSIRIS_Mars_true_color

558273BA-2227-4CCF-BF21-7C4640FFE16A

download (1)

portrait-of-astronaut-on-mars-royalty-free-image-1599073217

منبع:Popular Mechanics

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها