|

راهنمای جامع خرید خانه در ترکیه ؛ ارزان و اقتصادی

یکی از علت های جذاب بودن ترکیه، همسایگی آن با ایران و نزدیک بودن فرهنگ و دین این دو کشور است.

لینک کوتاه کپی شد

خرید خانه در ترکیه این روزها علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کرده است. ترکیه یکی از کشورهای جذاب برای سفر و گردشگری برای همه، خصوصا ایرانیان است. یکی از علت های جذاب بودن ترکیه، همسایگی آن با ایران و نزدیک بودن فرهنگ و دین این دو کشور است. این مزیت ها باعث شده است افراد بسیاری به این کشور مهاجرت کنند. درحالی که اولین قدم برای مهاجرت به این کشور داشتن مسکنی مناسب برای زندگی است که مسکن مورد نظر میتواند به صورت اجاره و یا خرید ملک در ترکیه باشد. به علت اهمیت این موضوع، تیم مشاوران اویم ریمکس، راهنمای جامعی برای کسانی که قصد خرید خانه در ترکیه دارند، آماده کرده است. تا انتهای این مطلب با ما همرا باشید.

مراحل خرید خانه در ترکیه

اولین مرحله که برای خرید خانه درترکیه انجام شود، بازدید از خانه و انتخاب ملک است و در صورتیکه ملک انتخاب شد تیم حقوقی شرکت قرارداد فروش را آماده می کنند. این قرارداد مانند قرارداد خرید ملک در ایران است که شامل نام و آدرس فروشنده، مشخصات ثبتی  و ... می باشد. باید به این نکته توجه شود که اگر به زبان ترکی تسلط ندارید حتما باید یک مترجم همراه خود داشته باشید تا مفاد قرارداد را کامل برای شما شرح دهد و قرارداد در 3 نسخه تنظیم و توسط مالک و خریدار امضا می شود.

image_92859613781099d516c897052deb228fcacf48c4

 

بعد از تنظیم قرارداد مالک مبلغ پیش پرداختی به عنوان بیانه از خریدار دریافت می کند که این مبلغ در قرارداد ثبت می شود و رسید مبلغ دریافتی به خریدار داده خواهد شد.

پس از این مرحله مالک به اداره ثبت اسناد ترکیه مراجعه می کند و جهت فروش ملک پرونده جدید باز می کند در این مرحله باید استعلام انجام شود که در صورت مجاز بودن،  تایید آن به اداره ثبت اسناد ترکیه ارسال می گردد.

س از آماده شدن مدارک، به مالک پیامک ارسال می شود که در آن تاریخ امضا و انتقال سند مشخص خواهد شد و مالک و خریدار باید در تاریخ ثبت شده به اداره ثبت سند و املاک مراجعه کنند در حضور مامور اداره ثبت و اسناد، پس از دریافت مابقی پول اقدام به امضای مدارک و انتقال ملک کنند.

خرید خانه در ترکیه و اخذ اقامت

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک، یکی از مهم ترین روش هاست که این روزها طرفداران بسیاری در بین متقاضیان مهاجرت به ترکیه دارد. افرادی که برای خرید خانه در ترکیه اقدام می نمایند، به طور قطع به دنبال اخذ اقامت این کشور نیز هستند. نکته مهم این است که اشخاصی که قصد خرید ملک در این کشور را داشته باشند تنها در صورتی می توانند درخواست اقامت و تابعیت این کشور را مطرح نمایند که ملکی به ارزش 250000 دلار آمریکا را خریداری کنند و در این صورت می ‌توانند درخواست اقامت و سپس تابعیت این کشور را نیز مطرح نمایند. همچنین می بایست ملک خود را به مدت 3 سال حفظ نمایید تا بتوانید درخواست اقامت و سپس تابعیت این کشور را اعلام کنید.

image_0c670ba41032db1c286c9c8dbdd82fa0108577fa

 

نکته دیگر اینکه که اشخاصی که بتوانند ملکی را به ارزش 500000 دلار در این کشور خریداری نمایند، برای اخذ اقامت و تابعیت نیازی به حفظ و نگهداری ملک خود در این کشور نخواهد داشت و به راحتی می توانند اقامت و تابعیت خود را نیز دریافت کنند.

علاوه بر این می توانید  با خرید خانه به ارزش حداقل 60،000 دلار اقامت ترکیه را کسب کنید که در این روش اقامت 3 ساله اعطا می شود که از نوع توریستی می باشد، که به این معناست که به شما اجازه کار در این کشور را نمی دهند. نکته مهم در این خصوص این است که در صورتی که بتوانید در این کشور استخدام شوید و بیمه بپردازید، یا اینکه شرکتی تاسیس کنید و حداقل 5 نفر از شهروندان این کشور را استخدام کنید، اجازه کار در این کشور به شما اعطا می شود. این اقامت 3 ساله توریستی تا 10 سال قابل تمدید می شود.

شرایط خرید خانه در ترکیه

  • هر شهروند خارجی می‌تواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی کشور ترکیه را خریداری کند.
  • شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی را که در مناطق نظامی وامنیتی کشور ترکیه است، ندارد.
  • شهروند خارجی می‌تواند تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه یا شهر را خریداری کند.
  • شهروندان خارجی و یا شخصیت‌های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه می‌توانند از مالکین و موسسات مالی و بانک‌های معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد ندارد.

image_07d3b95ce274ab06cf9000f9e065fee0e7a8005e

 

خرید خانه در ازمیر ترکیه

ازمیر یکی از شهرهای مهم ترکیه است که دارای مکان های تاریخی زیبایی است، شهری بسیار زیبا و همچنین مدرن است. این شهر سومین شهر بزرگ ترکیه می باشد و ازمیر دومین شهر بعد از استانبول در ترکیه است که توجه بسیاری از اتباع خارجی که به دنبال خرید خانه در ترکیه هستند را به خود جلب کرده است. بر اساس نظرسنجی ها و آمارها ازمیر با دارا بودن استانداردهای بالا برای زندگی در سطح جهانی توانسته است نظر مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند که از نظر آب و هوای معتدل ازمیر، طبیعت زیبا و بکر آن سبب شده است تا بسیاری از اتباع خارجی درصدد اقامت در این شهر باشند. درمورد شرایط و قیمت های خرید ملک در استانبول بیشتر بدانید.

همچنین قیمت خانه در ازمیر ترکیه به نسبت استانبول بسیار مناسب تر است مثلا در محله های متوسط به بالای ازمیر شما می توانید یک خانه ۱۰۰ متری را با مبلغی در حدود ۳۰۰ هزار لیر خریداری کنید البته برخی از منطقه های ازمیر بسیار پرطرفدار و گران قیمت هستند. البته در نظر داشته باشید که موراد متعددی می تواند بر قیمت ملک تاثیر داشته باشد.

 

قیمت خرید خانه در وان ترکیه

شرایط خرید خانه در وان همانند سایر شهر های ترکیه است و قیمت املاک و مستغلات در محله های مختلف، متفاوت است. وان از آن جهت که شهر مرزی، با مرز مشترک با ایران به حساب می آید برای ایرانیان محبوب است. صاحبان مغازه ها در استان شرقی وان شروع به یادگیری زبان فارسی برای برقراری ارتباط بهتر با گردشگران از ایران و ارائه خدمات بهتر به آنها کرده اند. با توجه به قیمت خانه در وان ترکیه و همچنین نزدیک بودن این شهر به کشور ایران، بسیاری از مهاجران و ایرانی ها این شهر را برای خرید خانه موردنظرشان انتخاب می کنند. قیمت خانه در وان ترکیه معمولا از متری 2000 لیر تا 5000 لیر است.

اجاره خانه در ترکیه

باید به شما خاطر نشان سازیم که در ترکیه و به خصوص در استانبول مفهومی به نام بالا شهر و پایین شهر وجود ندارد. و شما می توانید در یک مکان و محله منطقه و آپارتمان های گران قیمتی را مشاهده کنید و در کوچه پایین و یا نزدیک آن شاهد خانه و ملک های ارزان قیمت تری باشید. البته برخی از محله ها بسیار پرطرفدار هستند. اجاره آپارتمان مبله در استانبول fatih istanbul ترکیه از آن دسته می باشد.

برخلاف ایران اجاره آپارتمان ها و  سوئیت‌های ارزان در استانبول به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه خیلی رایج می باشد. مثلا اگر به دنبال اجاره آپارتمان دو خوابه در تقسیم هستید مبالغ از 300الی 500 لیر در روز متغییر می باشد.  قیمت اجاره خانه در ترکیه بسیار متفاوت می باشد. اجاره آپارتمان در استانبول با توجه به محل آپارتمان سال ساخت آن ویلایی یا آپارتمان و یا برج بودن ملک مورد اجاره و … بسیار متفاوت می باشد. ولیکن این مبلغ می تواند از 1000لیر در ماه شروع شود و به ۷۰۰۰ لیر هم در برخی مناطق تغییر کند.

نکته مهم در خصوص اجاره ملک در ترکیه این است که اگر به دنبال اخذ اقامت با استفاده از اجاره ملک در ترکیه هستید لازم به ذکر است که اجاره نامه شما می بایستی از نوع محضری باشد. در ادامه به چند معیار مهمی که در ارتباط با اجاره خانه باید در نظر بگیرید اشاره شده است.

image_23272cdb9bea9ae3f87813453d4848e25fa17413

 

چند نمونه از معیارهایی که در زمان اجاره خانه در ترکیه باید در نظر گرفت:

  • به موجود بودن پارکینگ توجه کنید، چرا که بیشتر شهرهای ترکیه با کمبود پارکینگ مواجه هستند
  • میزان امکانات محلی اعم از فروشگاه ها، مغازه ها، رستوران ها خدمات و ...
  • با توجه به احتیاج خودتان، به مبله بودن یا نبودن ملکتان توجه کنید.
  • به این مورد توجه که آیا در مکانی که اجاره می کنید مجاز به نگهداری از حیوانات خانگی هستید یا نه
  • زمان آماده شدن مکان برای اجاره و مدت اجاره کردن آن.
  • توجه به میزان امنیت آن.

 هزینه های خرید ملک در ترکیه

هزینه های خرید ملک در ترکیه با توجه به مناطق و شهرهای مختلف آن متفاوت است که باید این تفاوت قیمت ها در نظر گرفته شود که از بهترین شهر های خرید ملک در ترکیه آنکارا، استانبول و ازمیر می باشد. در این شهرها  قیمت خانه مناسب است و از امکانات خوبی برای زندگی بهرمند است. شهر ازمیر با توجه به آب و هوای مدیترانه ای، ایرانیان زیادی را به منظور خرید ملک به سوی خود جلب کرده است، و قیمت خرید در ملک آنکارا ارزان تر از استانبول و ازمیر می باشد. به عنوان مثال، قیمت یک آپارتمان نوساز یک خوابه در استانبول 183.000 دلار ، یک آپارتمان 90 متری در آنتالیا حدودا 99.000 دلار و یک آپارتمان 115 متری در استانبول حدودا 200.000 دلار می باشد. به طور کلی قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر استانبول 97.44 دلار و قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از شهر  54.07 دلار می باشد.

image_d20f9ff42e9cc9786e90cc158dae70cae0ede977

 

باید به این نکته توجه شود که هزینه خرید ملک در ترکیه فقط شامل قیمت اولیه ملک نمی‌شود. ملک و اراضی که در هر بخش از نواحی و شهرهای ترکیه میزان قیمت‌های مختلفی را دارد و طبعا در کنار قیمت ملک، هزینه‌های جانبی دیگری همچون مالیات، وکیل و هزینه دفاتر ثبت اسناد در جریان خرید ملک محاسبه می‌گردند. در جدول زیر این هزینه ها تشریح شده است.

بهترین سایت مشاور خرید خانه در ترکیه

از تاریخ ۴ مارس ۲۰۱۹ ارائه گزارش کارشناسی و ارزیابی ملک توسط خریدار خارجی در تمامی شهر های ترکیه الزامی شده است. بدون ارائه این گزارش معاملات ملکی غیر قانونی است و همچنین در صورت عدم ارائه گزارش ارزیابی ملک خریداری شده، در اخذ اقامت یا شهروندی این کشور دچار مشکلات متعددی خواهید شد.

شرکت بین المللی ریمکس با بیش از ۱۰۰ نفر مشاور حرفه ای املاک تجاری، مسکونی و امور سرمایه‌گذاری و اشتغال به‌عنوان بزرگترین آفیس شرکت ریمکس در اروپا در شهر زیبای استانبول فعالیت دارد. اگر به دنبال سایتی هستید تا ملک‌های مختلفی را ببینید و با هم مقایسه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا سایت اویم ریمکس را دنبال کنید.

در این نوشته خرید خانه در ترکیه و مراحل آن به تفصیل بررسی شد. علاوه بر خرید ملک شما می توانید از طریق اجاره خانه در ترکیه نیز اقامت موقت این کشور را به دست آورید. برای کسب اطلاعات کامل می توانید با کارشناسان ما در اویم ریمکس ترکیه تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها