|

معرفی انواع شیرآلات حمام

انواع شیرآلات حمام

در میان همه شیرآلات، شیر حمام، ماهیت ویژه‌ای دارد؛ چرا که حمام، مهم‌ترین مکان رسیدگی به نظافت فردی است و هیچ چیز به اندازه یک حمام گرم،…

لینک کوتاه کپی شد

در میان همه شیرآلات، شیر حمام، ماهیت ویژه‌ای دارد؛ چرا که حمام، مهم‌ترین مکان رسیدگی به نظافت فردی است و هیچ چیز به اندازه یک حمام گرم، خستگی روز را از بین نمی‌برد؛ به همین دلیل، علاوه بر توجه به کیفیت و عملکرد، زیبایی ظاهری شیرآلات نیز باید تا حدودی مورد توجه قرار گیرد؛ تا محیطی بهداشتی، راحت و آرام برای استحمام ایجاد شود.

تنوع بالای شیرآلات حمام، باعث می‌شود که هر کس با توجه به سلیقه، متراژ و سبک ظاهری حمام، همچنین بودجه‌ای که برای تهیه شیرآلات بهداشتی کنار گذاشته است، کالای مناسب خود را انتخاب کند؛ اما تنوع روزافزون شیرآلات حمامی، علی رغم همه مزایایی که دارد، گاهی اوقات انتخاب را برای افراد سخت می‌کند.

در این مقاله، انواع شیرآلات حمام را معرفی نموده، ویژگی‌ها، مزایا و معایب آنها را بیان می‌کنیم. در نهایت این شما هستید که باید با مقایسه محصولات معرفی شده، شیر حمامی را با توجه شرایط خود انتخاب نمایید؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع شیرآلات حمام

شیرآلات حمام در انواع مختلف تولید می‌شوند اما به طور کلی، می‌توان آن‌ها را به 7 نوع زیر تقسیم کرد:

شیرآلات حمام کلاسیک

همان طور که از نام محصول مشخص است، شیر کلاسیک، قدیمی‌ترین نوع شیرآلات موجود در بازار است و ظاهری سنتی را تداعی می‌کند.

در مورد شیرآلات حمام کلاسیک باید گفت که دارای دو دستگیره برای کنترل دمای آب هستند؛ به طور معمول این دستگیره‌ها با علائم آبی و قرمز که به ترتیب نشان دهنده آب سرد و گرم هستند، مشخص شده‌اند؛ البته در برخی مدل‌های جدیدتر این نشانه‌های رنگی دیده نمی‌شوند.

قیمت نسبتاً ارزان و نصب آسان، مزایای مهم شیر حمام کلاسیک به شمار می‌روند اما در مقایسه با شیرآلات مدرن، تنظیم دما و فشار آب با شیر کلاسیک تا حدودی مشکل به نظر می‌رسد.

شیرآلات حمام اهرمی

شیرآلات حمام

در مقابل شیرآلات کلاسیک یا سنتی، شیرآلات حمام اهرمی قرار دارند که مجهز به دستگیره اهرمی هستند. سرعت باز و بسته کردن در این شیرآلات، بالاتر است؛ این موضوع باعث می‌شود که فرآیند باز و بسته کردن آب، زمان کمتری داشته باشد و در مصرف آب صرفه جویی شود

البته مهم‌ترین مزیت شیر اهرمی نسبت به شیر کلاسیک، تنظیم آسان فشار و دمای آب است و محبوبیت اصلی این نوع شیر به این نکته مهم برمی‌گردد. این شیرآلات به دو گروه تک پایه و دو پایه تقسیم می‌شوند. شیرهای دو پایه، دو عدد دستگیره اهرمی دارند که هر کدام از آنها مسئولیت تنظیم آب گرم یا سرد را بر عهده دارند؛ در حالی که شیر تک پایه، دارای یک دستگیره، برای کنترل میزان فشار و دمای آب است؛ با حرکت دادن اهرم به بالا و پایین می‌توان میزان آب خروجی را تنظیم کرد؛ تنظیم دمای آب نیز به واسطه حرکت دسته اهرمی به چپ و راست صورت می‌گیرد.

شیرآلات حمام 3 تکه ای

در کنار شیرآلات اهرمی و کلاسیک یکپارچه، شیرآلات چند تکه نیز وجود دارند که رایج‌ترین آنان از سه تکه مجزا تشکیل شده است. برای نصب هر بخش باید دیوار را به طور جداگانه سوراخ کرد.

شیرآلات حمام 3 تکه ای، دارای سه عدد دستگیره پیچی است که دو تا از آنها برای تنظیم آب سرد و آب گرم به کار می‌روند و دیگری، کار تنظیم فشار آب خروجی را بر عهده دارد.

شیرآلات حمام 4 تکه ای

این کالا، نمونه دیگری از شیر حمام چند تکه است. برای نصب این شیر باید 4 سوراخ بر روی دیوار (یا لبه وان) ایجاد کرد.

شیرآلات حمام 4 تکه ای از یک دستگیره تنظیم آب سرد، یک دستگیره تنظیم آب گرم، یک دستگیره تنظیم فشار آب (که لوله خروج آب به آن متصل است)، شیلنگ و سردوش تشکیل شده‌اند.

شیرآلات حمام توکار

12

شیرآلات حمام توکار، مناسب‌ترین شیرآلات برای کسانی هستند که دوست دارند، یک حمام شیک، مرتب، تمیز و مدرن داشته باشند. لوله‌ها و بخش‌های اصلی این شیرآلات درون دیوار قرار گرفته، فقط اهرم تنظیم و آبریز بر روی دیوار دیده می‌شوند.

شیرآلات توکار در مقایسه با همتایان روکار خود، فضای بسیار کمی را اشغال کرده و به خصوص برای حمام‌های کوچک مناسب به نظر می‌رسند؛ علاوه بر این نظافت محیط اطراف شیرهای توکار، راحت‌تر است. تنها مشکل شیرآلات توکار، این است که نصب و تعمیر آنها تا حدودی مشکل و البته پرهزینه است؛ همچنین قیمت آنان نسبتاً بالاست.

شیرآلات حمام توکار با توجه به ظاهر بسیار شیک و مدرن خود، طرفدار بسیاری دارند و همین موضوع باعث شده است تا برندهای مختلفی قدم در راه تولید این نوع شیر حمام بگذارند. برای آشنایی با بهترین برندهای شیرآلات توکار در ایران، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1280534

شیرآلات حمام ایستاده

شیرآلات حمام ایستاده که تحت عنوان شیر حمامی پایه بلند نیز از آنان یاد می‌شود، در زمره شیرهای لوکس و مدرن مخصوص حمام قرار می‌گیرند. همان طور که مشخص است، این محصولات، پایه بلندی داشته و به حالت ایستاده، بر روی زمین در کف حمام نصب می‌شوند. در این شیرآلات، آب از پایین (کف حمام) به بالا جریان می‌یابد.

به طور کلی شیرآلات حمام ایستاده، ظاهر زیبا و قیمت نسبتاً گرانی دارند. از نظر نوع دستگیره می‌توان آنها را در گروه شیرهای اهرمی قرار داد. تنظیم دما و فشار آب خروجی در شیرهای ایستاده، بسیار راحت است؛ اما این نکته نیز باید گفته شود که نصب شیرآلات مذکور، نیاز به تخریب کف حمام دارد؛ به همین دلیل معمولاً در هنگام ساخت یا بازسازی خانه به سراغ آنها می‌روند.

شیرآلات حمام ترموستاتیک

کاهش فشار و سرد شدن آب حمام، به علت باز کردن سایر شیرآلات موجود در منزل، مشکلی است که در موارد زیادی پیش می‌آید اما خوشبختانه در حال حاضر شاهد تولید و عرضه شیرآلاتی می‌باشیم که مشکل مطرح شده، هرگز در آنها مشاهده نمی‌شود؛ این شیرآلات از فناوری ترموستاتیک، بهره برده و به همین نام نیز خوانده می‌شوند.

جهت معرفی بهتر شیرآلات حمام ترموستاتیک باید گفت که فاقد دستگیره اهرمی یا کلاسیک هستند؛ در واقع باز و بسته کردن شیر و تنظیم دمای آب خروجی به واسطه مکانیزم نصب شده (شماره بندی شده) بر روی شیر انجام می‌شود. با استفاده از این شیر می‌توان دمای آب را به دلخواه تنظیم کرد. مهم‌ترین مزیت این کار آن است که تا پایان زمان استحمام، دمای آب و میزان فشار آب خروجی، تغییر نخواهد کرد.

شیرآلات حمام دیجیتال

شیرآلات حمام دیجیتال، مدرن‌ترین محصولات حوزه خود محسوب می‌گردند. این شیرآلات برخلاف سایر همتایان خود فاقد هر گونه دستگیره بوده و در عوض دارای یک پنل دیجیتالی برای تنظیم دما و فشار آب هستند.

نکته قابل ذکر این است که شیرآلات دیجیتال، قابلیت کنترل از راه دور به وسیله ریموت را نیز دارند؛ به این ترتیب، می‌توان قبل از وارد شدن به حمام، فشار آب خروجی و میزان گرمی و سردی آن را تنظیم کرد.

صرفه‌جویی در زمان، صرفه‌جویی در مصرف آب، راحتی استفاده و لوکس بودن، ویژگی‌های بارز شیرآلات حمام دیجیتال هستند؛ اما این شیرآلات، قیمت بسیار بالایی دارند و معمولاً در ساختمان‌های فوق‌العاده لوکس استفاده می‌شوند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی