|

تولید لباس از زباله‌ها‌‌ی پلاستیکی!!!

تحقیقات جدید نشان میدهد که دیگر جای دفن زباله های پلاستیکی میتوان آنها را برای تولید لباس های مناسب استفاده کرد.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- دانشمندان همیشه هنگام بررسی موادی که می توانند به پارچه های آینده تبدیل شوند، یک گزینه پرکاربرد را رد کرده اند: پلی اتیلن.

پلی اتیلن که برای ساختن پلاستیک و کیسه‌های مواد غذایی استفاده می‌شود، نازک و سبک است و می‌تواند شما را خنک‌تر از بسیاری از منسوجات نگه ‌دارد و اجازه می‌دهد گرما به جای به دام افتادن در آن، از آن عبور کند. اما پلی اتیلن همچنین آب و عرق را به دام می اندازد زیرا قادر به دفع رطوبت و تبخیر نیست. این خاصیت ضد تعریق مانع اصلی استفاده از پلی اتیلن به عنوان منسوجات پوشیدنی بود.

اکنون مهندسان MIT پلی اتیلن را به الیاف و نخ هایی تبدیل کرده اند که رطوبت را از بین می برد. آنها نخ ها را به پارچه های ابریشمی و سبک بافته اند که آب را سریعتر از منسوجات سنتی مانند پنبه، نایلون و پلی استر جذب و تبخیر می کند. آنها همچنین ردپای زیست محیطی پلی اتیلن را در صورت ساخت و استفاده به عنوان نساجی محاسبه کردند. برخلاف بسیاری از مفروضات، آنها تخمین می زنند که پارچه های ساخته شده از پلی اتیلن در طول چرخه زندگی خود تأثیر زیست محیطی کمتری نسبت به منسوجات ساخته شده از پنبه و نایلون دارند.

محققان امیدوارند که پارچه های ساخته شده از پلی اتیلن بتواند انگیزه ای برای بازیافت کیسه های پلاستیکی و سایر محصولات پلی اتیلن در منسوجات پوشیدنی ایجاد کند و پایداری مواد را بهبود بخشد. به محض اینکه کسی یک کیسه پلاستیکی را به اقیانوس می‌اندازد، یک مشکل است. اما آن کیسه‌ها را می‌توان به راحتی بازیافت کرد، و اگر بتوانید یک کفش ورزشی یا هودی از پلی اتیلن بسازید، برداشتن آن کیسه‌ها منطق اقتصادی خواهد داشت.  Boriskina و همکارانش یافته های خود را  در Nature Sustainability منتشر کردند. یک مولکول پلی اتیلن دارای ستون فقرات اتم های کربن است که هر کدام یک اتم هیدروژن به آن متصل است. ساختار ساده که بارها تکرار شده است، معماری تفلون مانندی را تشکیل می دهد که در برابر چسبیدن به آب و سایر مولکول ها مقاومت می کند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی