|

تشخیص فرش دستبافت

تشخیص فرش دستبافت

امروزه فرش های متنوعی با جنس های مختلف در بازار تولید و به فروش می رسد که هر کدام در هر جنسی که باشند رنگ ها و طرح های بسیار متنوعی دارند.…

لینک کوتاه کپی شد

امروزه فرش های متنوعی با جنس های مختلف در بازار تولید و به فروش می رسد که هر کدام در هر جنسی که باشند رنگ ها و طرح های بسیار متنوعی دارند. از اصلی ترین جنس های فرش می توان به ماشینی، دستبافت، ابریشمی اشاره کرد. که امروزه دستگاه های مجهز و جدیدی برای بافت آن ها استفاده می شود. 

فرش های ماشینی با ظرافت و زیبایی و همین طور کیفیت بسیار بالایی بافته می شوند. به همین دلیل تفاوت آن ها با فرش دستبافت بسیار سخت شده و حتی اگر تفاوت هایی در آن ها وجود داشته باشد بسیار نامحسوس می باشد. هم چنین فرش ها از جمله لوازم مهم هستند که در تمام منازل مورد استفاده می باشند که این استفاده هم کاربردی است و هم‌زینتی. 

برخی افراد هستند که علاقه ی خاصی به فرش های دستبافت دارند و علاقه مند به این هستند که از این فرش ها در منزل خود استفاده کنند. فرش های دستبافت هنر دست محسوب می شوند که بافتی بسیار ظریف و حساس دارند که علاوه بر استفاده از نکات مراقبتی در خصوص آن ها، تشخیص آن ها از فرش های ماشینی امروزی که بسیار پیشرفته تر از گذشته است کمی مشکل می باشد. که در این مقاله قصد داریم در خصوص روش های تشخیص فرش دستبافت از فرش ماشینی و سایر فرش ها صحبت کنیم و راهکارهایی را در این خصوص ارائه دهیم تا به راحتی بتوانید انتخاب مناسب داشته باشید. البته در بخش فروشگاه های معتبر کارشناسانی در این خصوص فعالیت می کنند و هر کدام از جنس های فرش را اعلام می کنند و ویژگی های هر کدام هم بازگو می کنند که شما علاوه بر این که فرش دستبافت را تشخیص می دهید بلکه با سایر فرش ها نیز آشنا می شوید و حتی در صورت مطابقت با سلیقه تان به راحتی آن را تهیه می کنید.

نحوه تشخیص فرش دستبافت از ماشینی

همان طور که گفته شد فرش های ماشینی که امروزه توسط دستگاه های مدرن ساخته می شوند بسیار ظریف و زیبا می باشند به طوری که تشخیص آن ها از فرش های دستبافت کمی مشکل است اما در این قسمت به تعدادی از راه های تشخیص می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد:

۱- مشاهده و بررسی پشت فرش ماشینی و دستبافت

فرش های ماشینی به علت این که توسط دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص بافته می شوند، تار و پود و گره های آن بسیار مرتب و هموار می باشد و به طور کلی بافت بسیار منظم است که از پشت فرش به صورت آشکار قابل مشاهده می باشد ولی فرش های دستبافت از آن جایی که هنر دست است و صفر تا صد فرش توسط دست بافته می شود گره های بزرگ و کوچک و بافتی ناهموار دیده می شود که این مدل از پشت فرش کاملا واضح است. البته این ناهمواری ها در فرش دستبافت کاملا طبیعی می باشد پس برای این که به راحتی تشخیص دهید تنها کاری که لازم است انجام دهید پشت فرش را مشاهده و بررسی کنید و یا با یکدیگر مقایسه کنید تا تفاوت هر کدام را به راحتی متوجه شوید. می توان از کارشناسان در قالیشویی معتبر جهت تشخیص نوع فرش راهنمایی گرفت.

نحوه تشخیص فرش دستبافت از ماشینی

۲- توجه به ریشه ها

یکی از راحت ترین راه های تشخیص مشاهده ی ریشه ی فرش است که فرش های ماشینی بافته شده توسط دستگاه ریشه ندارند به همین دلیل برای زیبا تر شدن فرش به انتهای آن ریشه دوخته می شود اما در فرش های دستبافت ریشه به طوری متصل به خود فرش است و از امتداد نخ های بافته شده این ریشه ها حاصل می شود و به هر شکل و مدلی هم می توان گره زد.

۳- مشاهده و بررسی لبه های فرش

برای این که اصلیت فرش را شناسایی کنید و این که تشخیص دهید کدام فرش دستبافت است به راحتی می توانید لبه های فرش را مشاهده کنید. چرا که لبه های فرش در فرش دستبافت توسط دست بافنده دوخته شده است و این دوختگی کاملا واضح است چرا که ناهمواری هایی در بین آن دیده می شود اما در فرش های ماشینی لبه های فرش که دوخته شده است توسط دستگاه دوردوزی شده و دوخت ها کاملا صاف و مشابه هستند و به راحتی می توانید با مشاهده ی لبه این دو فرش را از یکدیگر تشخیص دهید.

۴- توجه به الگو و طرح فرش

این مورد کمی سخت است که تشخیص دهید کدام طرح مربوط به فرش ماشینی است و کدام طرح مربوط به فرش دستبافت است چرا که فرش های ماشینی در طبق الگو طرح بافته می شوند و از تقارن خاصی برخوردار هستند و تنوع در آن ها بسیار زیاد است اما در فرش های دستبافت که هنر دست است الگو بر اساس ذهن و خلاقیت بافنده بوده و بر اساس همان الگو بافته می شود و ممکن است ساده و یا از تقارن خاصی هم برخوردار نباشد.

جهت شستشوی فرش دستبافت می توان از قالیشویی معتبر خدمات گرفت.

مشخصه ی فرش های دستبافت

مشخصه ی فرش های دستبافت

همان طور گفتیم فرش های دستبافت هنر دست بافنده و طرح و الگوی آن خلاقیت ذهن بافنده است اما این فرش ها از ارزش بالایی برخوردار هستند. چرا که بافنده با عشق و علاقه ی خاصی به بافتن آن پرداخته است. اگر بخواهیم مشخصه ی فرش دستبافت را بگوییم خیلی راحت تر می توانید آن را با سایر فرش ها تشخیص دهید که این مشخصه شامل موارد زیر می باشد:

۱- فرش دستبافت بر روی یک دار بافته می شود که این دار در هر ابعاد و اندازه ای وجود دارد و حتی به اندازه ی تابلو فرش هم می باشد و بافت آن از سمت پایین به بالا می باشد که این مورد جز اولین مشخصه های فرش دستبافت می باشد.

۲- مشخصه ی دوم این است که بافنده نخی که مخصوص قالی است در فوندانسیون فرش می زنند که این موضوع در فرش نخ خاب قالی را مشخص می کند که البته این قسمت برای بافنده بسیار وقت گیر و همین طور خسته کننده می باشد اما انجام آن بسیار مهم است تا فرش بافته شود.

۳- مشخصه ی سوم گران قیمت بودن فرش های دستبافت نسبت به فرش های ماشینی و سایر فرش ها است چرا که به طور کلی بافت آن بسیار سخت تر و وقت گیر و البته بسیار خسته کننده و شخص بافنده باید علاقه ی زیادی به این کار داشته باشد تا اواسط کار خسته نشود و کار را به اتمام برساند و ریزه کاری فرش دستبافت هم بسیار زیاد است و همین طور سخت و حتی فرش های ۶ یا ۱۲ متری بیش از یکسال طول می کشد.

 

تفاوت فرش دستبافت از ماشینی

۴- نوع الیافی که در فرش های دستبافت به کار می رود مشخصه ی چهارم است که معمولا پنبه، کنف، پشم می باشد و البته نخ ابریشم هم در بافت فرش دستبافت وجود دارد و بیش تر در قسمت برجسته سازی فرش وجود دارد تا فرش را بسیار زیبا تر و خوش نقشه تر جلوه دهد.

فرش های دستبافت بسیار زیبا و خاص هستند و اگر در شرایط بسیار مناسب و حتی ویژه از آن نگه داری و مراقبت شود تا هر ساله به ارزش آن افزوده می شود بدون این که ذره ای حالت و شکل خود را از دست بدهند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی