|

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان

ارتودنسی و لمینیت دو درمان با کارایی متفاوت هستند که هدفشان آفرینش لبخندی زیبا و جذاب برای افراد است.

لینک کوتاه کپی شد

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟ سوالی که امروزه ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده است. اغلب افراد امروزه برای ترمیم دندان هایشان به پزشک مراجعه می کنند که اگر هدف آنها اصلاح طرح لبخند باشند این دو روش می تواند تاثیر خوبی بر زیبایی افراد داشته باشد. البته روش های دیگری مانند کامپوزیت دندان، ایمپلنت و تاج دندان وجود دارد که می توان برای زیبایی لبخند استفاده نمود. اینکه بخواهید یکی از این روش ها را انتخاب کنید باید تحت نظر و تشخیص پزشک انجام شود.

پزشک پس از معاینه جلسه اول باید تعیین کند کدام یک از روش های مورد نظر برای فرد مناسب است. ارتودنسی و لمینت دندان دو معقوله بسیار مجزا هستند که هر دو در رده دندان پزشکی زیبایی قرار گرفته اند.

ارتودنسی یا لمینیت

استفاده از لمینت یا ارتودنسی بستگی به مشکلات دندانی بیمار دارد. از نظر کارایی این دو روش با یک دیگر متفاوت هستند. ارتودنسی برای جا به جایی و منظم کردن دندان هایی است که بنا به دلیل های مختلفی نامرتب رشد کرده اند. و لمینت دندان برای پوشاندن عیوب ظاهری دندان استفاده می شود. در صورتی که نامرتب بودن دندان های جزئی وقابل حل با لمینت دندان باشد طبیعی است که فرداز لمینت استفاده می کند. اما اگر فرد دارای مشکلات فک و دندانی باشد ابتدا باید ارتودنسی انجام دهند تا دندان ها مرتب در کنار هم قرار بگیرند سپس عیوب ظاهری و رنگ آن را با لمینت تغییر دهند.

در نهایت هر دوی این روش ها برای آفرینش لبخندی زیبا و جذاب برای افراد استفاده می شود. که در این مقاله می خواهیم به صورت کامل ارتودنسی و لمینت دندان را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

ارتودنسی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

از ارتودنسی که درمانی زیبایی پزشکی است برای جا به جایی و حرکت دادن دندان های که نا مرتب هستند استفاده می شود. البته این حرکت دندان ها به مرور و به تدریج انجام می شود. ارتودنسی از درمان هایی است که مدت زمان بیشتری برای طی کردن پروسه درمان نیاز دارد. البته مدت زمان درمان نیز با توجه به شرایط و نیاز های دندانی هر فرد متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارتودنسی دندان می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

هزینه ارتودنسی

اما به صورت میانگین حدود 1 الی 2.5 سال زمان برای درمان نیاز است. زمانی که از ارتودنسی برای حرکت ومرتب کردن دندان ها استفاده می کنید باید به صورت ماهانه یا چند ماه درماین به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام شود. پزشکان به صورت مرتب باید پروسه درمان را کنترل کنند تا در صورت نیاز روند درمان را تغییر دهند.

ارتودنسی

ارتودنسی از براکت و سیم ارتودنسی تشکیل شده است. براکت ها باید جلو و روی دندان نصب شود و یک نوار استیل یا سیم استیل از بین آن ها عبور کند. براکت هایی که برای ارتودنسی استفاده می شود دارای شکل و اندازه متفاوتی هستند. ممکن است کمی در خوردن مواد غذایی مختلف احساس راحتی نداشته باشید اما بهتر است به زیبایی بعد از ارتودنسی فکر کنید تا تحمل شرایط برای شما آسان تر شود. بهتر است بلافاصله پس از صرف غذا از مسواک مخصوص ارتودنسی و نخ دندان استفاده کنید تا دچار پوسیدگی دندانی نشوید و سلامت ساختار دندان های خود را از دست ندهید.

آشنایی با مزایای ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی غیر تهاجمی است و وظیفه آن مرتب سازی و منظم کردن دندان هایتان است. در صورتی که مشکلاتی در فک خود داشته باشید نیز با استفاده از روش ارتودنسی می توان آن را درمان و بر طرف کرد. ممکن است به دلیل ناهنجاری های دندانی دچار بیماری مختلفی مانند سردردهای تنشی، التهاب مفاصل فک، گوش درد، گردن درد، مشکلات لثه و در نهایت از بین رفتن دندان ها شوید که این مشکلات با انجام ارتودنسی پایان می پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لمینت دندان به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت لمینت

پس بهتر است اولویت درمان خود را در صورت داشتن ناهنجاری های دندانی شدید بر روی استفاده از روش ارتودنسی بگذارید تا سلامت دندان و سلامت عمومی بدن خود را تنظیم کنید. یکی از نقطات ضعف این روش مدت زمان درمان است که بیماران باید مراقبت کافی داشته باشند تا دندان هایشان دچار آسیب نشود. پس از اتمام استفاده از براکت ها نیز باید  چندین ماه از ریتینر یا نگهدارنده ها استفاده کنید تا دندان های حرکت کرده در مکان جدید خود تثبیت شوند و به خوبی در آنجا قرار بگیرند. مدت زمان قرار گیری این نگهدارنده ها متفاوت است بدین منظور که ممکن است مجبور به استفاده از آن گاهی در روز و گاهی در شب باشید تا نتیجه مورد نظر حاصل شود.

لمینت دندان چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ونیر ها یا لمینت دندان روکش های نازکی هستند که باید با استفاده از مواد خاص طراحی و ساخته شود و بر روی سطح جلویی دندان قرار داده شود. ونیر ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر رنگ پذیری هستند و با توجه به ویژگی های انعکاس نور از روکش  موجب طبیعی به نظر رسیدن آن ها می شود. اغلب از این نوع درمان زیبایی برای درمان و پوشاندن عیب های ظاهری دندان استفاده می شود. این روش کمی تهاجمی و غیر قابل بازگشت است. زیرا برای نصب این روکشها باید دندان اصلی بیمار به اندازه ضخامت روکش کمی تراشیده شود تا بتوان پیوند خوبی بین دندان و روکش لمینت ایجاد کرد. از این روش برای درمان های زیر بسیار استفاده می گردد.

لمینیت دندان

 • برای اصلاح و ترمیم  دندان های فرسوده، ترک خورده یا شکسته  
 • برای ترمیم دندان هایی که دارای  ظاهری نا مرتب هستند.
 • برای  رفع فاصله هایی که میان دندان ها ایجاد شده است.
 • ترمیم و اصلاح کوتاهی و یا ساییدگی دندان ها
 • اصلاح و ترمیم نواقص دندانی و عیب های جزئی و کوچک
 • سفید کردن و تغییر رنگ دندان هایی که دچار لکه و تغییر رنگ شده باشند.
 • ترمیم و اصلاح فرم و شکل و اندازه دندان هایی که با دیگر دندان ها متفاوت هستند.

آشنایی با مزایای لمینت دندان

 • این درمان نیاز به مدت زمان طولانی برای نصب و ملاحظه نتیجه ندارد و در کمترین زمان ممکن در حد یک الی دو جلسه می توان آن را انجام داد.
 • طرح و رنگ دندان ها رابه صورتی تغییر می دهند که دیگر در برابر رنگ پذیری مقاوم باشند و با گذشت زمان دچار تغییر نشوند.
 • به دلیل بازتاب نوری که دارند بسیار طبیعی و شبیه به مینای دندان دارند.
 • در صورتی که ساختار دندان ضعیف باشد با استفاده از این روش می توان از دندان محافظت نمود.
 • طول و شکل و اندازه و رنگ دندان اگر مورد علاقه فرد نباشد می توان بااستفاده از این روش آن ها را تغییر داد.

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

یکی از مهم ترین مواردی که این روزها مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفته است اصلاح طرح لبخند است. این نوع درمان دارای روش های مختلفی است که در این مقاله به بررسی لمینت و ارتودنسی پرداختیم. لمینت دندان در کمترین زمان ممکن نتیجه را برای فرد فراهم می کند اما ارتودنسی یک درمان طولانی مدت است. اما در عوض ارتودنسی درمانی غیر تهاجمی است اما روش لمینت درمانی تهاجمی به حساب می آید. اما ارگ بخواهیم از نظر طول و شکل و رنگ با یک دیگر مقایسه کنیم بهتر است روش لمینت دندان را انتخاب کنید زیرا ارتودنسی فقط بهاصلاح و نظم دندانی کمک میکند و نمی تواند رنگ و شکل دندان ها را تغییر دهد.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتر درباره تفاوت لمینت و کامپوزیت به لینک زیر مراجعه فرمایید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی