|

تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس ( مقایسه بلیچینگ در خانه و مطب )

با استفاده از بلیچینگ دندان حس زیبایی و طراوت به فرد باز میگردد به همین علت اعتماد به نفس فرد به میزان بسیار مناسبی افزایش میابد.

لینک کوتاه کپی شد

با توجه به فراهم شدن امکانات جدید در حوزه دندان پزشکی دیگر داشتن دندان هایی سفید و لبخندی زیبا دور از دسترس نیست. یکی از رایج ترین روش هایی که وجود دارد بلیچینگ دندان است. طبیعی است که در طی زمان مینای دندان بر اثر استفاده از مواد مختلفی مانند قهوه، تنباکو و ... دچار تغییر رنگ شود. بلیچینگ دندان با استفاده از مواد ویژه و ساخت قالب بلیچینگ و یا خرید قالب بلیچینگ به همراه کیت بلیچینگ می تواند دندان های شما را چند درجه روشن تر کند. البته این روش دارای دو راه حل است یعنی بلیچینگ آفیس و بلیچینگ خانگی که هر دو این روش ها باید تحت نظر پزشک انجام شود و غیر از این توصیه نمی شود به صورت سر خود از مواد  بسیار قوی این روش برای سفید کردن دندان استفاده کنید. البته موادی که برای این دو روش استفاده می شود متفاوت است و خرید قالب بلیچینگ مربوط به بلیچینگ خانگی است. در این مقاله قصد معرفی و بررسی تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس را داریم. 

image_0f269f51642e5dcd29fc54486882de01df591e09

با استفاده از بلیچینگ دندان حس زیبایی و طراوت به فرد باز میگردد به همین علت اعتماد به نفس فرد به میزان بسیار مناسبی افزایش میابد. به همین علت این روش طرفداران بسیار زیادی دارد و جزو اولین پیشنهادات پزشکان برای سفید کردن دندان است. البته همه افراد نمی توانند کاندید مناسبی برای استفاده از بلیچینگ دندان باشند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بلیچینگ دندان به لینک زیر مراجعه کنید. 

هزینه بلیچینگ دندان

دندان ها دارای دو بخش عاج و مینای دندان هستند که مینای دندان بر روی عاج دندان قرار گرفته است و ظاهر سفید و خوش رنگی که بر روی دندان خود میبینید را مینای دندان تشکیل داده است. هر چه سن افراد بالاتر می رود طبیعی است که مینای دندان نازک تر شده باشد و رنگ عاج دندان نمایان شود. در این صورت دندان شما با رنگ زرد و گاهی با رنگ قهوه ای دیده می شود. یکسری عوامل وجود دارد که علاوه بر بالاتر رفتن سن می تواند بر تغییر رنگ دندان تاثیر گذار باشد. این عوامل عبارتند از:

  • استعمال دخانیات
  • داشتن یک اصول و رژیم غذایی کاملا مناسب (استفاده کمتر از مواد غذایی رنگدانه دار)
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  • استفاده بیشتر از حد از مواد غذایی و نوشیدنی های دارای قند و شیرینی جات

البته ممکن است برخی از افراد به صورت مرتب این عوامل را رعایت کنند اما با توجه به عوامل مختلف دیگری مانند عوامل ژنتیکی ممکن است دندان ها تغییر رنگ دهند.  با ما همراه باشید تا هر آنچه باید در رابطه با بلیچینگ دندان بدانید را برایتان شرح دهیم.

آشنایی با انواع روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان به دو صورت مختلف بلیچینگ آفیس و بلیچینگ خانگی انجام می پذیرد. در این بخش قصد داریم مختصر توضیحی در رابطه با بلیچینگ دندان داشته باشیم. هر کدام از این روش های دارای مزایا ، معایب مخصوص به خود هستند اما عوارض بلیچینگ دندان در بلیچینگ هوم کمتر است.

 Office Bleaching  یا بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

استفاده از این روش تنها در مرکز دندان پزشکی و توسط پزشک باید انجام پذیرد. زیرا در این روش از مواد شیمیایی با غلظت بسیار بالا در زمانی بسیار کوتاه استفاده می شود. اما در صورتی که به طرز صحیحی این روند درمانی انجام نپذیر متاسفانه موجب آسیب های جدی به بیمار خواهد شد.

image_b23e4bac79d06356401083860e14a233dad3ea5c

معمولا دندان پزشک باید با استفاده از یک ماده مخصوص دندان را آغشته کند سپس آن را در معرض نور شدید لیزر قرار دهد تا نتیجه حاصل شود. ممکن است نام بلیچینگ  آفیس را با نام بلیچینگ لیزری شناخته باشید. در صورتی که پزشک مهارت کافی در زمینه بلیچینگ آ،یس نداشته باشد ممکن است مواد شیمیایی و کیت بلیچینگ که استفاده می شود باعث ایجاد حساسیت بر روی لثه و دندان بیمار شود. بلیچینگ آفیس تقریبا 2 الی 3 جلسه به طول می انجامد که هر جلسه تقریبا 30 الی 60 دقیقه زمان نیاز دارد. اما سریع ترین روش برای دریافت نتیجه سفید کردن دندان  است.

مواد مخصوص بلیچینگ موجب اکسید شدن لکه ها شده و در صورت برخورد با لثه ممکن است آسیب جدی به لثه فرد برساند به همین علت پیش از انجام بلیچینگ دندان باید از ژل های محافظت کننده دندان و لثه استفاده شود. این روش دیگر نیاز به ساخت قالب بلیچینگ یا خرید قالب بلیچینگ ندارد و همه پروسه درمان در مطب انجام می شود. قیمت این نوع بلیچینگ نسبت به بلیچینگ خانگی بالاتر است زیرا موادی که در این نوع استفاده می شود متفاوت و مستلزم پرداخت هزینه بالاتری است.

Home Bleaching  یا بلیچینگ دندان در خانه

بلیچینگ دندان در خانه  تحت نظر پزشک اما در منزل انجام می شود. فردی که باید بر روی این روند نظارت داشته باشد خود فرد بیمار است. مواد مخصوص بلیچینگی که برای این روش استفاده می شود با روش بلیچینگ آفیس متفاوت است. در استفاده از این روش باید ابتدا قیمت قالب بلیچینگ  تعیین شود سپس پزشک اقدام به قالب گیری دندان ها و خرید قالب بلیچینگ و ساخت قالب بلیچینگ نماید. قالب بلیچینگ دندان برای هر فرد در این روش منحصر به فرد است و مشابه بیماران دیگر نخواهد بود . قالبی که پزشک از دندان و دهان بیمار تهیه می کند را باید به لابراتوار بفرستد سپس اقدام به خرید و ساخت قالب بلیچینگ دندان یا همان تری پلاستیکی نمایند.

ژل مخصوصی که برای بلیچینگ دندان خانگی استفاده می شود باید درون محفظه تعیین شده درون قالب نایت گارد قرار گرفته شود. این روش کاملا مطمئن بوده و دیگر نیاز به ایجاد نگرانی برای بیمار نخواهد بود زیرا مواد مخصوص بلیچینگ دیگر تماسی با لثه بیمار نخواهند داشت در نتیجه منجر به ایجاد حساسیت و آسیب نمی شوند. قالبی که برای فرد ساخته می شود باید در طول شبانه روز تقریبا 6 الی 8 ساعت بسته به وضعیت دندان هر بیمار درون دهان قرار گرفته شود. پروسه درمان این نوع بلیچینگ تقریبا 10 الی 14 روز است.

image_962fe534ad00113f3d9894796b0a9c65092210f1

نکته ای که حائز اهمیت است  منجر به طولانی شدن این مدت می شود این است که نمیتوان از قالب بلیچینگ به صورت همزمان برای فک بالا و فک پایین استفاده نمود و فقط در یک ساعت می توان از یک نایت گارد استفاده نمود. برای استفاده از این روند درمانی نیاز است کمی صبر  حوصله داشته باشید. بهتر است برای دریافت نتیجه بسیار بهتر و مفیدتر از روش بلیچینگ آ،یس نیز در کنار بلیچینگ خانگی استفاده نمائید زیرا تاثیر مواد را به صورت همزمان دریافت خواهید کرد و در نتیجه دندان های شما بیشتر به سفیدی نزدیک می شود. هزینه ای که باید برای این روش پرداخت کنید از روش کمی قطعا کمتر است اما اگر از هر دو روش در کنار هم استفاده کنید مقرون به صرفه تر است. البته این روش دائمی نیست  و تقریبا 6 الی 12 ماه ماندگاری دارد.

در صورتی که می خواهید برای همیشه دندان های شما سفید باشند اگر دندان های شما سالم بوده و دچار حساسیت نشده است می توانید سالی یک بار از این روش استفاده نمائید. این روش کمترین میزان آسیب را به دندان و مینای دندان بیمار وارد می کند. هر چه از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید مدت زمان ماندگاری و دوام این روش را افزایش داده اید. عدم استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگدانه دار می تواند تاثیر خوبی بر ماندگاری این روش داشته باشد. در صورتی که مجبور به خوردن یا نوشیدن مواد غذایی رنگدانه دار شدید بهتر است بلافاصله پس از مصرف آن از مسواک ضد سایش و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نمائید. اگر استفاده از مسواک برایتان در دسترس نبود نگرانی وجود ندارد و می توانید از آب برای شست و شوی دندان های خود استفاده کنید اما اجازه ندهید رنگدانه ها بر روی دندان شما جا خوش کنند و موجب ایجاد لکه شوند.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی