|

قیمت دلار امروز سه شنبه ۱۶ اسفند

پیش بینی قیمت دلار برای روزهای آینده

امروز سه شنبه 16 اسفند قیمت دلار براساس اعلام کانون صرافان به شکل توافقی ۴۷ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- امروز سه شنبه 16 اسفند 1401 قیمت دلار براساس اعلام کانون صرافان به شکل توافقی ۴۷ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است یعنی در قیاس با روز قبل هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

همزمان قیمت دلار خدماتی امروز ۴۲ هزار و ۴۰۰ تومان به‌ثبت رسیده و شاهد افت هزار تومانی آن بوده‌ایم.

قیمت دلار

انواع دلار

دوشنبه

امروز

دلار مرکز مبادله ارز و طلا43 هزار و 400 تومان42 هزار و 400 تومان
دلار توافقی48 هزار و 900 تومان47 هزار و 700 تومان

نوسان‌گیری، اصلاح یا اخبار مساعد سیاسی؟

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از تجارت نیوز، در حال حاضر دیدگاه‌های متفاوتی برای این روند اصلاحی قیمت دلار مطرح است. برخی این کاهش قیمت را ناشی از اخبار مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و گروهی نیز آن را نتیجه اقدامات دولت و اصلاح خود بازار می‌دانند.

اکو ایران در گزارشی به روند کاهشی قیمت دلار اشاره کرد و نوشت: بررسی روند ۱۰ ساله نشان می‌دهد که روندهای نزولی دلار پایدار نبوده و در نهایت دوباره با جرقه ریسک‌های سیاسی رشد کرده است. حال اگر کسری گریبانگیر بودجه کشور شود در حقیقت مانند روغنی است که بعدها با یک جرقه، بازار ارز را به آتش می‌کشد.

این رسانه به کسری بودجه دولت در سال آینده اشاره کرد و افزود: دولت تصمیم دارد نرخ ارز گمرکی مبنای واردات را که بانک مرکزی افزایش داده بود به سطح ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش دهد. این سطح قیمتی برای محاسبه تعرفه واردات، درآمدهای دولت را از محل حقوق گمرکی کاهش می‌دهد و بر اساس بررسی‌ها این سطح برای سال بعد، بودجه را با کسری مواجه خواهد کرد.

راهی غیر از صعود داریم؟

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با اشاره به تعیین قیمت دلار در بلند‌مدت گفت: «برمبنای حجم نقدینگی و چشم‌انداز دولت برای فروش نفت، قیمت دلار در بلندمدت تعیین می‌شود. اما فعلا با اخبار و اطلاعاتی که شاهد آن هستیم نمی‌توانیم بلندمدت را پیش‌بینی کنیم و باید قدم به قدم حوادث را تحلیل کنیم.»

وی افزود: «با توجه به اخبار متفاوت در فضای سیاسی و اخبار بی‌شمار ایران در فضای بین المللی، باید دید روند قیمت دلار در بازار با توجه به ارزپاشی و تلاش دولت برای مهار قیمت دلار، چگونه رقم می‌خورد. در غیر این صورت بازار به روال طبیعی خود ادامه می‌دهد.»

این کارشناس بازارهای مالی پیش از این پیش‌بینی کرده بود که: «قیمت دلار تا پایان سال به محدوده 45 تا 46 هزار تومان ورود می‌کند و آمدن خبرهای نامساعد بین‌المللی یا خبرهای خوب، می‌تواند این کفه را به سمت بالا یا پایین سوق دهد.»

وی همچنین با اشاره به لایجه بودجه 1402 در مجلس خاطرنشان کرد: «با توجه به کسری بودجه و حداقل تورم 40 تا 60 درصدی در سال آینده، به نظر می‌رسد راهی جز صعود در بازارهای مالی نمی‌توان متصور بود.»

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی