|

تکرار یک تراژدی اما این بار در البرز

صالحیه دارد از تشنگی می میرد+تصاویر

قرار است تراژدی گاو خونی بار دیگر تکرار شود اما این بار در البرز که تنش خسته از بی تدبیر ی هاست. تالاب صالحیه را دریابید تا از تشنگی نمرده …

لینک کوتاه کپی شد

قرار است بار دیگر تراژدی گاو خونی تکرار شود اما این بار در البرز همیشه سبز که باز هم زخم بی تدبیری و بی خیالی بر تن دارد. لبهایش از خشکی ترک دارد و قلبش از بی خیالی ها و بی محلی ها. اینجا البرز است صدای ما را از البرز سرافراز و که دیگر سبز و استوار نیست می شنوید.

به گزارش «شایانیوز»،تالاب صالحیه نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است که وسعت آن به ۳۱ هزار هکتار می‌رسد و محدوده آبگیری آن ۲۰۰ هکتار است. آبگیری این تالاب از طریق آب‌های سطحی استان‌های البرز و قزوین (رودخانه‌های کردان و خرم آباد البرز و رودخانه‌های زیاران و خررود قزوین) انجام می‌شود و در این روز‌های گرم تابستان رو به خشکی می‌رود. این تالاب در سال‌های اخیر به دلیل بارش‌های مناسب و همچنین هدایت بخشی از آب رودخانه کردان تقریبا به یک تالاب دائمی تبدیل شده بود به طوری که زیستگاهی برای بیش از ۱۲۰ گونه پرنده آبزی، کنارآبزی، خشک زی، مهاجر و... بود، اما با کمبود بارش در سال جاری و اختصاص نیافتن حق‌آبه مناسب، این تالاب اکنون به مرز خشک شدن کامل رسیده است.

تنوع زیستی شکل گرفته در اطراف تالاب، کنترل سیلاب‌های فصلی و مهم‌تر از همه کنترل انتشار گرد و غبار و نمک به مزارع کشاورزی اطراف، لزوم احیا و حفظ تالاب صالحیه را دو چندان کرده است.

resized_979635_271

resized_979657_683

resized_979646_380

resized_979634_805

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه