|

ژستـد و یامگا چقدر به‌ درد می‌خورند؟

هر 2 بازیکن خارجی آبی‌ها هنوز تست کامل نشده‌اند و به زمان بیشتری برای مشخص شدن سقف توان و میزان کارایی‌شان نیاز است.

لینک کوتاه کپی شد

پس از گلی که رودی ژستد تبعه فرانسه در دیدار اخیر تیم فوتبال استقلال مقابل پیکان به‌ ثمر رساند، به‌ نظر می‌آمد که هم او و هم کوین یامگا در جمع آبی‌ها نمره قبولی گرفته و بعد از تردیدهای اولیه و ثانویه‌ای که شامل حال‌شان شد، اینک بخشی روشن از آینده استقلال به حساب می‌آیند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ایران ورزشی، چنان انگاره‌ای هنوز هم در استقلال وجود دارد ولی وقتی 9 الی 10 بازی انجام داده یامگا برای این تیم و حدود 7 بازی صورت گرفته ژستد برای آبی‌ها را از نظر می‌گذرانیم، به این باور می‌رسیم که شاید هیچ‌یک از این دو نفر و حتی یامگا به حد و حدودی نرسیده باشند که انتظار آن می‌رفته و از آنها طلب شده بود و هنوز هم توقع آن موجود است. در عین‌ حال برای اینکه بگوییم آنها در نهایت چقدر به‌کار آبی‌ها می‌آیند و تا پایان فصل چه بیلانی را به‌جای می‌گذارند نیز زود است و هر قضاوتی قبل از این تاریخ شتابزده خواهد بود.

بر همین اساس فقط با گذشت مدتی بیشتر مشخص خواهد شد که استفاده از این دو بازیکن فصل بعد هم در دستور کار استقلالی‌ها خواهد بود یا خیر. این در حالی است که طبق برآوردهای اولیه یامگا بیشتر از ژستد به‌کار می‌آید و ژستد پس ‌از عجز از گلزنی در چهار پنج بازی اولیه‌اش یک بازیکن مردودی به‌شمار آمده و رأی و قضاوت منفی نهایی هم درباره او صادر شده بود.

سه ‌بار گلزنی در عین فقدان فرصت گل!

گلی که ژستد به پیکان زد، از نظر عده‌ای خط بطلانی بر ایده‌های مربوط به ناکارآمد بودن وی تلقی شده و ذوق‌زده‌ها و افرادی که بطور آنی تصمیم‌گیری می‌کنند به همان سرعتی که او را بی‌کیفیت نامیده بودند، به تعریف از وی پرداخته و حتی در این زمینه غلو کرده‌اند. این در حالی روی داده که گل او در روزی به‌ثمر رسید که پیکان پایین‌تر از سطح همیشگی‌اش ظاهر شده و بازی بسیار بدی را ارائه می‌داد و در شرایطی سه ‌گل خورد که اتفاقات این دیدار چنین چیزی را ایجاب نمی‌کرد.

در جریان این مسابقه حتی سه فرصت گل واقعی هم برای آبی‌ها ایجاد نشد و سه گل تیم فرهاد مجیدی در ریباندها و روی توپ‌های سرگردانی زده شد که توسط مدافعان پیکان رها شده بود و آبی‌ها از بخت خوش درست در لحظه مساعد به این توپ‌ها دسترسی یافته و ضربات آخر را نواخته بودند. بر این اساس گل‌های یزدانی و مطهری هم مانند گل ژستد در یک لحظه و طی حادثه‌ای غیر مترقبه درون دروازه پیکانی‌ها جای گرفت و با این که فرصت‌شناسی آبی‌ها روی این لحظات و رویدادها ستودنی بود اما این گل‌ها محصول کاری تاکتیکی و عبور حساب شده و توأم با نقشه از حصارهای دفاعی پیکان نبود و تیم مجتبی حسینی اصولاً حصارهای پایداری در آن روز نداشت که گذر از آن محصول هنر ژستد و سایرین به‌حساب آید.

 نقش مهم مجیدی

با این توضیحات و فرضیه‌ها مشخص می‌شود که هر دو بازیکن خارجی آبی‌ها هنوز تست کامل نشده‌اند و به زمان بیشتری برای مشخص شدن سقف توان و میزان کارایی‌شان نیاز است و نه تمجید‌های اولیه از یامگا صد‌درصد صادق است و نه آرای منفی و توأم با نا‌امیدی که برای ژستد صادر شده بود. اولی یک بال راست تهاجمی فنی و بالنسبه توانا است و دومی مهاجم آزادی که در گستره بیشتری از زمین می‌توان از او بهره گرفت.

تا زمان مشخص‌تر شدن همه ویژگی‌های آنان فقط می‌توان همین حرف‌ها را درباره آنها بیان کرد و البته باید متذکر شد که خوب و بد و میزان توفیق‌شان بی ارتباط با نقشه‌ها و تاکتیک‌هایی نیست که سرمربی استقلال برای آنها و کل تیم تعریف و ترسیم می‌کند و لَنگی‌ها و ضعف‌های احتمالی در این نقشه‌ها خواه ناخواه در دیدگاهی که نسبت به آنها ایجاد خواهد شد، سهمی بسزا خواهد داشت.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی