|

آهنگ ساسی مانکن سمیه نرو؛ ترویج عامدانه فساد

‌اقدام مستهجن جدید ⁧‫ساسی ‌مانکن‬⁩، هم خلاف عقلانیت است هم خلاف انسانیت هم خلاف قانون تمام کشور‌ها ی جهان

لینک کوتاه کپی شد
6

فیلم «ابد و یک روز» ساخته‌ی سعید روستایی، و دیالوگ معروف «سمیه نرو»‌ی نقش نوید محمدزاده در آن، حالا و سال‌ها پس از تبدیل شدن به‌یک میمِ پرطرفدار در فضای مجازی، و شوخی‌های مختلف با آن، به زمینه‌ای برای ترانه‌ی تازه‌ی ساسی مانکن تبدیل شده که ویدیوی آن در پس زمینه‌ای با حضور ساسی در خانه‌ی قدیمی این فیلم می‌گذرد. البته برخی درباره کلیپ تازه ساسی مانکن این‌طور نوشته‌اند که پای «دیپ‌فیک» در میان است، در هر صورت در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نمی‌کند. خود خواننده هم با گریم و لباسی شبیه این شخصیت حضور دارد. ترانه‌ای که در آن می‌شنویم: «مامانو رو حساب کی می‌خوای ول کنی بری. ها؟»

آهنگ ساسی و تاثیر حضور بازیگر فیلم‌های مستهجن

پس از انتشار بخشی از ویدیوی تازه‌ی ساسی مانکن در اینترنت، بحث درباره‌ی تاثیر این ویدیو با شرکت یکی از بازیگران زن بین‌المللی فیلم‌های مستهجن، بالا گرفته است. بسیاری از مخاطبان ترانه‌های ساسی را در ایران، کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، و بحث این جاست که پخش این ویدیو، چه تاثیر روی این گروه‌های سنی می‌تواند داشته باشد؟ آیا انتشار چنین ویدیویی برای ترانه‌ای که مخاطبانی از گروه‌های سنی پایین هم خواهد داشت، باب توجه به‌این گونه فیلم‌ها را در میان این نسل بیش از پیش نمی‌گشاید؟ پرسش اصلی این است که نوجوان ایرانی، چه‌قدر امکان بحث با والدین و خانواده، و نماینده‌های فرهنگ رسمی دراین‌باره را دارد؟

این که چه امکانی برای گفتگو با نوجوان امروز ایران که به‌سادگی به‌محتوای این‌گونه ویدیو‌ها دسترسی پیدا می‌کند، فراهم کرده‌ایم؟ آیا او را بدون آگاهی در برابر چنین پدیده‌هایی، تنها گذاشته‌ایم یا عوض انکار کامل چنین محصولاتی که امکان درجه‌بندی سنی آن‌ها در این فضا وجود ندارد، به نیاز‌های آنان توجه کرده‌ایم، چشمان خود را نبسته‌ایم، و شرایطی ایجاد کرده‌ایم که این نسل در خفا و بی‌دفاع، خود را در برابر چنین محصولاتی تنهای تنها ببیند؟

ترندِ «سمیه نرو» و ساسی مانکن!

آیا خانواده‌های ایرانی، آگاهی و آمادگی لازم در مواجهه‌ی فرزندان‌شان با این قبیل پدیده‌ها دارند؟ آیا انکار کامل این اتفاق‌ها و محصولات در فرهنگ رسمی، و عدم بحث درباره‌ی آن در سطح اول جامعه، کودک و نوجوان ایرانی را در برابر این پدیده آسیب‌پذیرتر نخواهد ساخت؟

این‌ها همه پرسش‌هایی است که تنها در صورت فراهم ساختن امکان گفتگوی شفاف میان کارشناسان و آگاه کردن خانواده‌ها و فرزندان‌شان، پاسخ درخوری خواهند یافت. با چشم بستن و انکار کردن، چیزی تغییر نمی‌کند، مشکلی حل نمی‌شود.

واکنش گسترده کاربران به آهنگ سیمه نرو ساسی مانکن

در عین حال انتشار این کلیپ ها در فضای مجازی با واکنش های گسترده ای همراه شد و کاربران در این باره دیدگاه های مختلف داشتند.

امین بزرگیان (جامعه‌شناس) نوشت:‌کاری که «ابد و یک روز» با طبقه فرودست کرده بود را حالا ساسی مانکن نماینده‌ی سلیقه و فرهنگ طبقه‌ی خرده بورژوا (یعنی مشتریان همان فیلم) با خود ابد و یک روز کرده است. ابتذال یک دومینو است

این که ساسی مانکن برای کلیپ جدیدش از پورن استار استفاده کرده می‌تونه تاثیرات مخربی روی کودکان و نوجوون‌هایی بذاره که آهنگ‌هاش رو می‌شنون. آهنگ قبلیش رو خیلی از بچه‌ها یه قسمت‌هاییش رو حفظ بودن و الان هم بخشی از بچه‌ها از این اتفاق با احتمال زیادی آگاه و نسبت بهش کنج‌کاو می‌شن.

امیلی امرایی (روزنامه نگار و نویسنده) نوشت:تصور اینکه بچه‌ها بفهمن این پورن استاره و برن دنبالش پشتم رو می‌لرزونه. بعد به خاطر فیلترینگ همه‌شون هم به فیلترشکن دسترسی دارن و برنامه‌های کنترل پرنتینگ هم که اینجا اصلا نیست، واقعا این آهنگ از فلج اطفال خطرناک‌تره.

 ‌اقدام مستهجن جدید ⁧‫ساسی‌مانکن‬⁩، هم خلاف عقلانیت است هم خلاف انسانیت هم خلاف قانون تمام کشور‌های جهان .. ‌دادستان کل کشور به عنوان مدعی‌العموم، لازم است به جرم "ترویج عامدانه فساد در بین نوجوانان ایرانی" علیه اون اعلام جرم کند ..

 

حمایت تتلو از سمیه نرو ساسی

با وجود همه این انتقادات امیر تتلو خواننده پرحاشیه موسیقی رپ از ساسی حمایت کرد و نوشت: « من خیلی حال کردم. ایده جذاب و باحالیه. بانمک بود.»

tataloo-vaghtesobh

 

  • ایرانی ارسالی در

    فساد انتها ندارد جامعه ایرانی هر چه باشد اینگونه رفتارهای وقیح و شیطان پرستانه را نمی پسنددمتاسفم از این سقوط آزاد

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه