|

افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بستنی

افزایش قیمتی که قرار بود فقط ۲۵ درصد باشد در برخی از محصولات به ۱۰۰ درصد هم می‌رسد چنان‌که دیگر بستنی زیر ۵۰۰۰ تومان در بازار پیدا نمی‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

قیمت بستنی در روزهای اخیر به حدی بالا رفت که اگر قصد خرید بستنی معمولی را هم برای یک خانواده چهارنفره نفره داشته باشید باید مبلغی بین ۲۰ هزار تا ۶۰ هزار تومان به فروشنده بپردازید. در بازار دیگر بستنی زیر ۵۰۰۰ تومان وجود ندارد، مگر اینکه بستنی یخی را انتخاب کنید.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از تجارت نیوز، قیمت برخی از بستنی‌ها که قبل از سال جدید بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان بود در سال جدید با افزایش دو برابری همراه شد. اتفاقی که حتی تأثیر منفی بر بازار کافه‌داران گذاشت. این در حالی است که از ابتدای خرداد قرار بود بستنی تنها ۲۵ درصد گران شود.

قیمت بستنی در بازار چند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر بستنی‌ها دیگر قیمتی بالای ۱۰ هزار تومان دارند. فقط چند نوع بستنی زیر این قیمت پیدا می‌شود. هم‌ اکنون قیمت بستنی یک لیتری میهن در بازار ۴۰ هزار تومان، پریما ۱۲ هزار تومان، پریما شکلاتی ۱۵ هزار تومان، بستنی نان خامه‌ای ۵۰۰۰ تومان، ترامیسو دومینو ۷۰۰۰ تومان، لوماک ۳۰۰ گرمی ۲۵ هزار تومان است.

اوضاع گرانی بستنی در کافی‌شاپ‌ها و مغازه‌های ویتامینه بدتر است. در حال حاضر هر اسکوپ بستنی بین ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ یعنی یک بستنی چهار اسکوپه که حجم کوچکی هم دارد ۴۰ هزار تومان هزینه دارد. قیمت شِیک نیز در کافی‌شاپ‌ها از ۴۰ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان رسید.

دلیل تورم بستنی چیست؟

اکنون دلایل مختلفی برای تورم بستنی می‌توان برشمرد. از جمله آنکه تولیدکنندگان و فروشندگان به افزایش قیمت شیر، به‌ عنوان ماده اولیه بستنی اشاره می‌کنند.

اما گرانی شیر خود معضل دیگری است که امروز مورد پرسش جامعه قرار دارد. در توضیح این موضوع محمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی کشور گفت: در طول یک سال اخیر قیمت شیر خام حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت. قیمت چربی نیز از ۸۰ تومان در هر یک دهم درصد به ۱۵۰ تومان رسید. حقوق و دستمزد کارگران هم که ۵۷ درصد افزایش یافت. یعنی هر کارخانه به ازای هر ۱۰۰ نیرو در سال گذشته، امسال باید به اندازه ۱۵۷ نیرو دستمزد بپردازد.

هر چند این محصول جزو کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به شمار نمی‌رود، اما همواره به عنوان یک مواد غذایی ارزان‌قیمت و به صورت تفننی مصرف می‌شد. حتی برخی از این محصول به‌عنوان وسیله پذیرایی مجالس و میهمانی‌های خود استفاده می‌کردند.

افزایش قیمت بستنی از سر ناچاری

در آخرین روز اردیبهشت سال جاری، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان بستنی و آبمیوه تهران اعلام کرد که به دلیل افزایش قیمت شیر، قیمت بستنی ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

اسکندر آزموده این گرانی را از سر ناچاری عنوان کرد و گفت: این اتحادیه شب عید ۲۰ درصد افزایش قیمت اعمال کرد. اما بعد از آن کل کالاها دو برابر شد و دوباره در کل اصناف وابسته مجبور به افزایش قیمت شدیم.

هر چند گرانی بستنی با توجه به اینکه تولید هر کالایی وابسته به کالای دیگر است و هر افزایش قیمتی در روند تولید کالای دیگر تأثیر می‌گذارد؛ اما این انتظار وجود دارد که افزایش قیمت‌ها زیر سایه سخت نظارت‌ها قرار گیرد. بر این اساس از مسئولان ذی‌ربط انتظار می‌رود که مشخص سازند چرا برخی برندها بیش از چهار برابر مجوز دریافتی قیمت بستنی را بالا برده‌اند؟

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی