|

انواع سردرد کدامند و چه علائمی دارند؟

سردرد یکی از دردهای متداول می‌باشد که باعث احساس ناراحتی در قسمت پیشانی، پوست سر یا گردن می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

سردرد یکی از دردهای متداول می‌باشد که باعث احساس ناراحتی در قسمت پیشانی، پوست سر یا گردن می‌شود. تخمین زده می‌شود که سالانه از هر ۱۰ نفر حداقل ۷ نفر دچار سردرد می‌شوند. این درد انواع مختلفی‌ دارد که در بعضی مواقع شدت کمی دارد اما در تعدادی از موارد هم مشاهده شده که درد شخص به حدی زیاد است که فرد قادر به انجام فعالیت های روزانه‌اش نیست. طبق آماری تقریبا ۴۵ میلیون آمریکایی اغلب از سردرد رنج می‌برند که البته خوشبختانه اکثر سردردها با مصرف داروها و همچنین تغییر سبک زندگی به سادگی قابل درمان می‌باشند.

 

0

 

سردردها چه علائمی دارند؟

پزشکان چندین علت مختلف سردرد را شناسایی کرده‌اند، بطور کلی سردردها در دو دسته‌­ی اولیه و ثانویه طبقه می‌شود. سردردهای اولیه در بیشتر موارد ارتباط خاصی با بیماری‌­ها ندارند و شامل میگرن، سردردهای خوشه‌ای و تنشی می‌باشند.

 

دسته­‌ی دیگر یعنی سردردهای ثانویه در نتیجه­‌ی بیماری‌­ها و شرایط نامطلوبی ایجاد می‌­شوند که می­تواند از جمله علل ایجاد کننده­ی آن موارد زیر باشد:

تومور یا خونریزی مغزی

این عارضه می تواند منجر به سردرد شود و دلیل آن هم وجود فضاهای زیاد در جمجمه است. در حقیقت هنگامی که فشار خون در مغز به جمجمه وارد شود، درد احساس می‌شود.

 

مصرف بی‌رویه‌ی دارو، عامل ایجاد سردرد

اگر فرد روزانه مقدار قابل توجهی از مسکن‌ها را مصرف کند و ناگهان شروع به کم کردن و یا به طور کلی مصرف آن را قطع کند، می تواند منجر به سردرد شود.

 

سردرد پس از تروما یا ضربه

بعضی اوقات فرد بعد از یک حادثه‌ی ناخوشایند مثل افتادن از ارتفاع و یا تصادف، تجربه‌ی سردردهای وخیمی را پیدا می‌کند.

 

سردردهای سینوسی

التهاب در حفره‌های سینوسی که به طور معمول از هوا پر است می‌تواند باعث فشار و درد در ناحیه‌ی سر و صورت شود.

 

درد ستون فقرات

درد نخاع می تواند به دلیل نشت آهسته‌ی مایعات مغزی نخاعی ایجاد شود و در واقع به دلیل کم شدن مایعات مغزی فرد دچار سردرد می‌شود. این اتفاق معمولا پس از جراحی‌های نخاعی و بی‌هوشی‌های طولانی مدت ایجاد می‌شود.

 

انواع سردرد کدام‌اند؟

1

 

سردردهای تنشی:

این نوع از سردرد از نمونه‌های رایج این عارضه می‌باشد و اغلب در افراد بالای ۲۰ سال رخ می‌دهد و فرد احساس می‌کند که یک طناب محکم و تنگ دور سرش بسته شده است. همچنین سردردهای تنشی دراثر انقباضات عضلات سر و گردن و پوست سر هم ایجاد می‌شود. استرس دلیل اصلی این نوع از سردرد شناخته می‌شود. سردردهای تنشی با توجه به میزان شرایط تنش‌زا می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز ادامه پیدا کند.

 

علائم سردرد تنشی چیست:

  • سفت شدن عضلات گردن
  • حساس شدن پوست سر
  • سخت شدن عضلات شانه و کتف
  • فشار در قسمت پیشانی که ممکن است به طرفین یا پشت سر گسترش یابد

2

 

سردردهای خوشه‌­ای

سردردهای خوشه‌ای باعث درد همراه با سوزش در یک طرف سر یا پشت چشم می‌شوند. در این عارضه بدلیل فشار بر غدد اشکی، افزایش تولید اشک و یا آبریزش بینی وجود دارد. این درد تا مدت زمانی طولانی ادامه داشته و حتی طول این دوره می تواند به شش هفته هم برسد. این نوع از سردرد می تواند هر روز و بیش از یک بار در روز هم رخ دهد، با این حال هنوز هم دلیل مشخصی برای آن شناخته نشده است و معمولا مردان ۲۰ تا ۴۰ ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

معمولا زمان این سردردها کوتاه است و درد ناشی از آن اغلب در پشت چشم احساس می‌شود. این درد معمولا یک طرف از ناحیه ی سر را در بر می‌گیرد و فرد حدودا یک تا دو ساعت بعد از رفتن به رختخواب دچار این سردرد می‌شود. اگرچه ممکن است شخص برخی از علائم میگرن را نیز تجربه کند اما عموما حالت تهوع ندارد.

3

 

میگرن

سردردهای میگرنی با درد شدیدی همراه هستند که اغلب در یک طرف سر ایجاد می‌شوند. انواع متفاوتی از میگرن وجود دارد که نوع اول آن میگرن مزمن است که در این صورت فرد بیش ۱۵ روز در ماه را سردرد دارد و نوع دیگر آن میگرن همی‌پلژیک است که تا حدودی علائمی شبیه به سکته مغزی دارد. فرد حتی می‌تواند میگرن بدون سردرد را هم تجربه کند، به این معنی که دارای علائم میگرن مانند حالت تهوع، اختلال بینایی و سرگیجه است اما هیچ سردردی را حس نمی‌کند.

 

علائم سردرد میگرنی چیست:

  • احساس نبض داشتن سر
  • حالت تهوع داشتن و استفراغ
  • احساس درد فقط در یک طرف سر
  • حساسیت به نور و صدا

4

 

سردردهای بازگشتی

این نوع از سردردها معمولا پس از قطع مصرف یک نوع دارو ایجاد می‌شود. در صورت قطع مصرف ناگهانی داروهایی مثل استامینوفن، تریپتان، ارگوتامین و دیگر مسکن‌ها به احتمال زیاد فرد دچار سردردهای بازگشتی می‌شود.

 

سردردهای رعد­آسا

این سردردها، درد بسیار شدیدی دارند که اغلب هم ناگهانی بروز پیدا می‌کند. سردردهای رعد و برقی معمولا بدون هشدار ظاهر می‌شوند و تا پنج دقیقه بطول می­انجامد. این نوع از سردردها می تواند نشانگر یک مشکل اساسی در رگ های خونی مغز باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی ویژه دارد.

 

5

Reference: Healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید