|

روابط زناشویی

تاثیر چاقی و اضافه وزن بر کاهش لذت جنسی

در حقیقت عوامل متعددی می تواند بر تمایلات جنسی زن و شوهر ها به یکدیگر تاثیر بگذارد که یکی از آن عوامل، چاقی بیش از اندازه است.

لینک کوتاه کپی شد

شاید در وهله اول عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که چاقی بیش از اندازه، به غیر از به خطر انداختن سلامتی جسمی و فیزیکی بدن و عوارضی همانند ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی،فشار خون بالا، سکته مغزی، دیابت نوع دو وسندروم متابولیک، پیامد های بسیار زیادی در مورد مسائل روان شناختی، عاطفی و همچنین بروز اختلالات جنسی در میان زن و شوهر ها دارد. 

عملکرد جنسی به لحاظ روان شناختی، توسط عوامل محرکی روانشناختی همانند جاذبه و میل جنسی تعریف می شود که عواملی مانند افسردگی، اضطراب، اعتماد به نفس و البته اضافه وزن بیش از اندازه آقایان و خانم ها، می تواند در کاهش لذت آن، نقش عمده ای را ایفا کند. 

در حقیقت، این موضوع تنها درمورد زنان صدق نمی کند بلکه چاقی بیش از اندازه مردان نیز می تواند میل جنسی زنان نسبت خود را در طولانی مدت کاهش دهد و همین موضوع باعث می شود تا تمرکز آنان به جای داشتن  سبک زندگی بهتر، به اضافه وزن و سپس گرفتن رژیم های لاغری معطوف گردد که برخی از آنها نیز می تواند سلامت جسمی افراد را بیشتر به خطر بیندازد. 

در واقع سود سالیانه 40 میلیون دلاری حاصل از فروش محصولات لاغر کننده چنان اغوا کننده به نظر می رسد که بسیاری از کمپانی های تجاری، هدف خود را بر تشویق هرچه بیشتر زنان دارای اضافه وزن به گرفتن رژیم های لاغری گذاشته اند. 

همچنین، یکی از روانشناسانی که به تحقیق درمورد این موضوع می پرداخت نیز در گزارشی در این باره اظهار کرد که: "در حقیقت، اضافه وزن بالا علاوه براینکه می تواند وضعیت سلامتی افراد را به خطر بیندازد و میل جنسی زن وشوهر ها برای برقراری روابط جنسی را کم کند، بر عملکرد و ناتوانی جنسی آنها نیز تاثیر می گذارد زیرا عملکرد جنسی رضایت آمیز تنها به فعالیت بالا و ترشح به موقع ارگاسم، درد و ترشح هورمون های جنسی بستگی دارد و بنابراین افراد دارای اضافه وزن بالا، کمتر می توانند در حین برقراری روابط جنسی عملکرد مناسبی داشته باشند". 

469512-obese-overweight-afp-relax-news-1030x579

همچنین، بر اساس تحقیقات صورت گرفته می توان گفت که رابطه مستقیمی میان عملکرد جنسی و ترشح هورمون تستوسترون درمردان وجود دارد اما رابطه میان رابطه جنسی و ترشح هورمون اتروژن در زنان هنوزبه طور دقیق مشخص نشده اما با این وجود می توان به طور قطع گفت که ترشح این هورمون ها، تاثیرات بسیار زیادی بر سلامت جسمی و روانی زنان و مردان می گذارد. 

به علاوه، به منظور ارائه یک تعریف جهانی از اختلال عملکرد جنسی، کمیته ای از مشاوران بین المللی متشکل از 200روان شناس و روان پزشک متخصص در سال 2004 تشکیل شد و مشکلاتی که زنان و مردان در صورت این اختلال با آن رو به رو می شوند را به این صورت دسته بندی کرد: 

یک. کاهش علاقه یا میل جنسی هر دو طرف

دو. تحریک شدن ناخواسته دستگاه تناسی به طور ناخودآگاه و خارج از کنترل 

سه. اختلال عملکرد ارگاسم 

چهار. ایجاد واژینیسموس در زنان: دشواری مداوم درعملکرد جنسی علی رغم تمایل به آن

در واقع تمام این موارد می تواند در یک دوره طولانی مدت عاری از برقراری روابط جنسی و کاهش تمایل زن و شوهر ها نسبت به یکدیگر رخ دهد. 

 

40107

2F8774AD00000578-3367871-image-a-18_1450625608478

 

دیدگاه تان را بنویسید