|

فروش ربع سکه در بورس از سرگرفته شد

چگونه ربع سکه از بورس بخریم؟ چقدر سود دارد؟

امکان خرید ربع سکه از بورس در شرایطی دوباره فراهم شده که نرخ بازار آزاد طی روز‌ های اول تا چهارم بهمن به‌ محدوده ۱۰ میلیون برگشت.

لینک کوتاه کپی شد

خرید ربع سکه در بورس از روز سه‌شنبه چهارم بهمن، دوباره امکان‌پذیر خواهد بود. قرار است ۴۵۰ هزار قطعه سکه ربع بهار آزادی که در بازار آزاد دوباره گستاخانه تا محدوده قیمت ۱۰ میلیون پیش‌رفته تا پایان روز کاری سه‌شنبه ۱۸ بهمن در معرض حراج قرار بگیرد. دور اول فروش ربع سکه در بورس با سوءتفاهمی عجیب نیمه‌تمام باقی ماند.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از فرارو؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد گروهی که هفته گذشته جرات به‌ خرج دادند و قدم پیش گذاشتند، در همان دور اول عرضه موفق شدند با خرید ربع سکه در بورس با داشتن ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان سرمایه، ظرف چند روز بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون سود به جیب بزنند. بی‌توجهی به این فرصت ایده‌آل باعث شد از مجموع ۵۰۰ هزار سکه ربع بهار آزادی، تنها ۵۰ هزار سکه خریدار پیدا کند. از همه بدتر به‌محض پایان حراج بورس، بازار آزاد پا را روی پدال گاز گذاشت و در روز‌های اول بهمن قیمت سکه ربع بهار آزادی دوباره به بالای ۱۰ میلیون صعود کرد. فرصت جدیدی که از روز سه‌شنبه چهارم بهمن برای خرید ربع سکه از بورس فراهم می‌شود، همچنان از شانس بالای کسب سود برخوردار است.

سود خرید ربع سکه از بورس

فروش ربع سکه در بورس از روز شنبه ۲۴ دی‌ماه آغاز شد و روز چهارشنبه ۲۸ دی ماه با پیام ناظر بورس به پایان رسید. ۵۰۰ هزار قطعه سکه ربع بهار آزادی برای فروش در بورس تدارک دیده شده بود که در هفته گذشته تنها ۵۰ هزار عددشان فروش رفت. برای همین بانک مرکزی تصمیم گرفت از روز سه‌شنبه چهارم بهمن به‌مدت ۱۰ روز کاری، ۴۵۰ هزار سکه ربع بهار آزادی باقی‌مانده را با روشی جدید حراج کند.

شکست عرضه اول ربع سکه در بورس به دو علت اتفاق افتاد؛ استقبال سرد مردم که از بی‌اعتمادی و تجربه‌های تلخ گذشته در حوزه حراج سکه فیزیکی سرچشمه می‌گیرد و دوم اطلاع‌رسانی ناقص درباره شیوه محاسبه مالیات ارزش افزوده فروش ربع سکه در بورس.

کشف قیمت ربع سکه برای فروش در بورس، هفته گذشته با نرخ هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان انجام شد که در مقایسه با نرخ بازار آزاد در همان روز ۵۰۰ هزار تومان اختلاف داشت. با این حال تنها ۷۴۴ نفر قدم جلو گذاشتند. در این روز دو هزار و ۸۰۰ عدد سکه ربع سکه در بورس به فروش رفت که به‌طور متوسط سهم هر نفر حدود ۳.۷ قطعه می‌شود. کسی که هر پنج قطعه سکه ممکن را سفارش داده بود، با پرداخت ۳۶ میلیون تومان برای آن‌ها در همان روز دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان سود می‌کرد. با افزایش قیمت سکه ربع بهار آزادی در بازار آزاد، برحجم و غلظت سود حاصل از سرمایه‌گذاری این افراد افزوده شده. به‌عنوان مثال سرمایه ۳۶ میلیون تومانی آن‌ها در روز اول، با فرض امکان فروش در روز پنجشنبه به ۴۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

دومین روز فروش ربع سکه در بورس دوشنبه ۲۶ دی، برکت بیشتری داشت، چون کشف قیمت ربع سکه که به معنای رقم قابل پرداخت برای خریداران است، با ۱۱۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز اول، به هفت میلیون و ۹۰ هزار تومان رسید. کسی که آنقدر جرات و جسارت داشته و هر پنج سکه ربع بهار آزادی ممکن را سفارش داده، در آن روز ۳۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان پول پرداخت کرده است. تقریبا ۵۵۰ هزار تومان کمتر از رقم مورد نیاز برای خرید همین تعداد سکه ربع بهار آزادی در روز اول حراج بورسی.

قیمت بازار آزاد سکه ربع بهار آزادی در همان روز تا هفت میلیون و ۹۲۰ هزار تومان پیش رفت. افرادی که روانه بورس شدند، بابت خرید هر پنج سکه قابل سفارش، چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان سود کردند. قیمت سکه ربع بهار آزادی، روز سه‌شنبه ۲۷ دی، در بازار آزاد بین هشت میلیون و ۲۰ هزار تومان تا هشت میلیون و ۶۲۰ هزار تومان بود. در همان روز افرادی دل به دریا زدند و برای خرید ربع سکه در بورس اقدام کردند. اطلاعات بازار نشان می‌دهد، در پایان معاملات حدود دو هزار و ۳۰۰ سکه ربع بهار آزادی به‌فروش رفته است.

کشف قیمت ربع سکه در معاملات روز سه‌شنبه بورس، با نرخ هفت میلیون و ۵۰ هزار تومان انجام شد. این عدد نسبت به بازار آزاد، یک میلیون و ۵۷۰ هزار تومان ارزان‌تر بود. به این ترتیب اگر کسی هر پنج سکه ربع بهار آزادی قابل خریداری از بورس را سفارش داده باشد، ۳۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان پول خرج کرده است در حالی که برای خرید همین تعداد ربع سکه از بازار آزاد به ۴۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نیاز بود. گروهی از معامله‌گران با خرید هر پنج سکه ربع بهار آزادی، در همان روز هفت میلیون و ۸۵۰ هزار تومان سود کسب کردند.

قیمت سکه ربع بهار آزادی در بازار طی دو روز اول بهمن، دوباره پا را از مرز ۱۰ میلیون تومان فراتر گذاشت. سکه‌های ربع بهار آزادی فروخته شده در بورس را پنج روز بعد تحویل می‌دهند. کسی که شنبه ۲۴ دی اقدام کرده، می‌توانست آن‌ها را شنبه و یکشنبه تحویل بگیرد، به بازار ببرد، بفروشد و حدود ۱۵ میلیون تومان سود به جیب بزند.

نحوه خرید ربع سکه از بورس

فروش ربع سکه در بورس سه‌شنبه چهارم بهمن از سر گرفته می‌شود. شیوه عرضه تغییر کرده و این‌بار قرار است آن‌ها را به‌صورت گواهی سپرده ناپیوسته بفروشند. کشف قیمت ربع سکه هم تغییر کرده و به‌صورت ثبت سفارش دفتری با قیمت‌های مختلف انجا می‌شود. با این حال اگر از بدبینی دست بردارید، احتمال دارد شانس درخانه‌تان شما را هم بزند.

نحوه خرید ربع سکه از بورس؛ همه‌چیز درباره قیمت و شرایط عرضهتحویل ربع سکه، تنها در تهران انجام می‌شود، مشکلی که تا این لحظه برایش چاره‌ای پیدا نکرده‌اند

خرید ربع سکه در بورس تا ۱۰ روز کاری ادامه خواهد داشت. تمامی اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال دارای کدملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی خریداری کنند و پنج روز کاری بعد، با مراجعه به خزانه بانک رفاه و ارائه اسناد مربوط به بورس، به‌صورت فیزیکی سکه‌های خریداری شده را تحویل بگیرند.

شیوه محاسبه مالیات ارزش افزوده فروش سکه ربع بهار آزادی در بورس، این بار از روز اول روشن است، چون بانک مرکزی در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران خیلی شفاف اعلام کرده مبلغ ۹ درصد مالیات ارزش افزوده در قیمت کشف شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهارآزادی خزانه بانک رفاه، محاسبه شده است و قرار نیست مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات ارزش افزوده از متقاضیان اخذ شود.

فروش ربع سکه در بورس به‌صورت بدون وکیوم انجام می‌شود و نبود همین وکیوم برای مردم عادی دردسر‌ ایجاد می‌کند. اولین مورد صرافی‌ها و زرگر‌هایی هستند که رو ترش می‌کنند و به‌منظور زدن توی سر مال اخ و پیف به‌راه می‌اندازند. قیمت خرید سکه بدون وکیوم کمتر است و هزینه وکیوم شاید به ۲۰۰ هزار تومان برسد. برای خرید ربع سکه از بورس، الزامی به داشتن کد بورس کالا نیست و می‌توان با همان کد بورس اوراق بهادار هم کار را راه انداخت. تحویل فیزیکی سکه به شرکت‌کنندگان در طرح خرید سکه از بورس، تنها در تهران انجام می‌شود. این مشکلی است که تا این لحظه برایش چاره‌ای پیدا نکرده‌اند.

قیمت سکه در هفته‌های اخیر چطور رفتار کرده؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، معروف به سکه امامی، در ۱۳ دی‌ماه امسال به ۱۹ میلیون و ۳۶۹ هزار تومان رسید. این عدد کف قیمت سکه امامی در طول ۳۰ روز دی به‌حساب می‌آید. بالاترین قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در پایان ماه دی ۲۳ میلیون و ۶۷۲ هزار تومان پیش رفت. روند افزایش قیمت‌ها در روز‌های ابتدای بهمن ادامه پیدا کرد و قیمت سکه امامی در معاملات تک‌فروشی روز یکشنبه دوم بهمن حتی از مرز ۲۵ میلیون تومان گذشت. این نوسان زیاد باعث شد، خود طلافروش‌ها هم دچار وحشت شوند و به‌خصوص در روز‌های اخیر خرید سکه تمام بهار آزادی، را متوقف کنند.

قیمت سکه طرح قدیم تمام بهار آزادی امروز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه به محدوده ۲۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است و قیمت نیم سکه بهار آزادی را باید بین ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تخمین زد. به این ترتیب سکه نیم بهار آزادی در حال حاضر حدود ۱۷ درصد در بازه یک‌ماهه، ۷۵ درصد در بازه شش‌ماهه و ۱۱۰ درصد در بازه یک‌ساله سود برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است هرچند پیروزی واقعی نصیب آن‌هایی شده که به خرید سکه ربع سکه بهار آزادی روی خوش نشان داده‌اند.

ربع سکه در دی ماه سقف ۱۰ میلیون و ۲۰ هزار تومان را به چشم دید و در روز‌های ۲۲ تا ۲۵ دی، کف قیمت هفت میلیون و ۷۲۰ هزار تومان را تجربه کرد. بخشی از این نوسان به برنامه فروش ربع سکه در بورس برمی‌گردد. قیمت سکه ربع بهار آزادی پس از برنامه فروش بورس، دوباره راه و روش عصیان‌گری را در پیش گرفت و تا ۱۰ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان پیش رفت. هرچند با اعلام خبر از سرگیری عرضه ربع سکه در بورس، باز عقب‌نشینی کرد و فعلا روی جایگاه ۹ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان ایستاده است.

ربع سکه در بورس امروز در حالی فروخته می‌شود که بازدهی هفت‌روزه قیمت سکه در بازار آزاد حدود ۹ درصد است. آن‌هایی که شش‌ماه قبل برای خرید سکه اقدام کرده‌اند با بازدهی ۷۹ درصدی روبرو هستند و بازدهی یک‌ساله خرید سکه ربع بهار آزادی از ۱۴۱ درصد عبور کرده است. با این حال حجم حباب قیمت ربع سکه یک‌بار دیگر کاهش پیدا کرده است و فعلا حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی