|

فروش اقساطی خودرو دوباره شروع شد

طرح فروش اقساطی سایپا؛ سود 21 درصد صرف دارد؟

این پرسش مطرح می‌شود که آیا سود ۲۱ درصدی برای فروش اقساطی خودرو منطقی است و بازار کشش چنین سودی را دارد؟

لینک کوتاه کپی شد

سال‌هاست که شیوه فروش اقساطی خودرو منسوخ شده است. پس از اینکه دیگر خودروسازان محصولات خود را به صورت نسیه به بازار عرضه نکردند، صف‌های طولانی برای شرکت در لاتاری دولتی تشکیل شد که در این بین تنها تعداد کمی از این متقاضیان، مصرف‌کننده واقعی هستند.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از تجارت نیوز؛ اما اکنون، با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و همچنین، استقبال کم خریداران، سایپا اقدام به برگزاری طرح فروش اقساطی کرده است.

در اولین مرحله این طرح قرار است شرکت سایپا خودرو شاهین را به صورت قسطی (چکی) عرضه کند. طبق اعلام سایپا، در مرحله جدید پیش‌فروش شاهین که از ۳۰ مهر ۱۴۰۱ آغاز شده، این خودرو به صورت اقساطی و با تسهیلات ۱۰۰ میلیونی و ۷۰ میلیون تومانی (شامل شش چک چهارماهه یا سه چک چهارماهه با سود ۲۱درصد) عرضه شده است. همچنین تاریخ تحویل خودرو نیز دی و بهمن سال جاری خواهد بود.

زامیاد دیگر زیر مجموعه سایپا برای وانت نیسان هم طرح فروش اقساطی گذاشته که شرایط آن مطابق جداول زیر است.

22

سود ۲۱ درصدی منطقی است؟

در این میان، این پرسش مطرح می‌شود که آیا سود ۲۱ درصدی برای فروش اقساطی خودرو منطقی است و بازار کشش چنین سودی را دارد؟

فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: بازار خودرو کشش این سود ۲۱ درصدی برای فروش اقساطی خودرو شاهین را دارد. چراکه تورم موجود در کشور حدود ۴۰ درصد است. این اقدام سایپا موجب افزایش قیمت شاهین در بازار نمی‌شود. در نتیجه، سودی که سایپا برای فروش شاهین در نظر گرفته است، منطقی به نظر می‌رسد.

او افزود: تمام خودروسازان بزرگ دنیا، برای بازاریابی بهتر خودروهایی که محبوبیت کمتری در بازار دارند هم دست به این اقدام می‌زنند. اما نکته مورد توجه این است که شاهین، خودرویی است که به دلیل ایرادات فنی زیاد، بین خریداران محبوبیت ندارد و خرید و فروش شاهین به‌ندرت انجام می‌شود. در نتیجه برگزاری طرح فروش اقساطی کمکی به افزایش تقاضا نمی‌کند.

زاوه در پاسخ به اینکه آیا احتمال دارد که خودروسازان دیگر هم این طزح را اجرا کنند، توضیح داد: احتمالا خودروسازان دیگر هم طرح فروش اقساطی را برای محصولات کم‌متقاضی برگزار کنند تا تعداد فروش این خودروها بالاتر رود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی