|

راهکار مبارزه با فروش سوالات کنکور؛

سیستم ارزیابی آموزش در کشور باید متحول شود

حدود 10 سالی است که چند ماه به کنکور سراسری تبلیغات فروشندگان سوالات کنکور در سایت‌های و کانال‌های تلگرامی آغاز می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

در دهه‌های گذشته کنکور مهم‌ترین سد جوان ایرانی بوده که برای از سرگذراندن آن مجبور به تحمل فشار و استرس فراوانی می‌شده است. در این میان عده‌ای هم همیشه تلاش کرده‌اند از این سد مهم جوان ایرانی، کلاهی برای خود بدوزند و ثروت کلانی به جیب بزنند. قبلا فقط موسسات و آموزشگاه‌های مختلف بودند که از کنکور سودهای نجومی به دست می‌آوردند حالا فروشندگان سوالات کنکور سراسری هم به آن اضافه شده‌اند.

بازار مکاره فروش سوالات کنکور در سایه بی‌اعتمادی به سیستم سنجش

حدود 10 سالی است که چند ماه به کنکور سراسری تبلیغات فروشندگان سوالات کنکور در سایت‌های و کانال‌های تلگرامی آغاز می‌شود. هر سال فروشندگان سوالات کنکور مدعی می‌شوند سوالات هر رشته‌ای را با کلید آن‌ها در اختیار داوطلبان می‌گذراند. حتی برخی از فروشندگان ادعا می‌کنند که می‌توانند برای اصل بودن سوالات تضمین هم بدهند. قیمت سوالات در سایت‌ها و کانال‌های مختلف هم متفاوت است و نرخ‌ها از 100 میلیون شروع می‌شود تا 1 میلیارد تومان. به گفته فروشندگان هر چقدر به زمان برگزاری کنکور نزدیک می‌شوید، سوالات گران‌تر می‌شود و صدالبته قیمت سوالات کنکور رشته‌ای مانند تجربی بیشتر خواهد بود. در بازار مکاره فروش سوالات کنکور حتی می‌شود به صورت قسطی هم سوالات را خریداری کرد.

پلیس فتا هر ساله و با نزدیک شدن به کنکور سراسری اخبار مختلفی را از تعقیب و دستگیری کلاهبردانی منتشر می‌کند که سوالات کنکور را به قیمت‌های نجومی به پشت‌کنکوری‌ها می‌فروشند. سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتای تهران هم امسال پیش از برگزاری کنکور سراسری اعلام کرد: «یکی از موضوعاتی که هر ساله با آن درگیر هستیم افراد سودجویی هستند که در فصل امتحانات مدعی هستند که به سوالات کنکور سراسری دسترسی دارند.» وی در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروهی تخصصی برای شناسایی این افراد، افزود: «با همکاری دادستانی و سازمان سنجش این کارگروه ویژه در حال فعالیت است و تاکنون 12 نفر در این رابطه دستگیر شده‌اند.»

از طرف دیگر مسئولان سازمان سنجش، فروش سوال‌های کنکور را به شدت تکذیب و اعلام کرده‌اند تمهیدات حفاظتی بسیار زیادی برای رسیدن سوالات کنکور به حوزه‌های امتحانی انجام می‌شود. علیرغم تاکید مسئولان سازمان سنجش همچنان تعدادی از دانش‌آموزان اعتقاد دارند فروشندگان سوالات کنکور، سوالات واقعی را می‌فروشند و در نتیجه بی‌اعتمادی دانش‌آموزان به سیستم سنجش کشور، بازار فروش سوالات کنکور رونق زیادی هم دارد.

به تازگی در کنار بازار فروش سوالات کنکور، فروش سوالات امتحانات نهایی هم پررونق شده است. امسال همزمان با نزدیک شدن به ایام امتحانات نهایی در مدارس، شاهد فروش سوالات این امتحانات در سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی به قیمت‌های مختلفی بودیم. به نظر می‌رسد در سال‌های آینده هم همچنان شاهد بازار مکاره فروش سوالات انواع آزمون‌ها خواهیم بود مگر این‌که سیستم ارزیابی و سنجش آموزش دچار تحولی اساسی شود و موفیقت در این سیستم با خرید سوالات یک امتحان به دست نیاید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها