|

شایعه مذاکرات ایران و آمریکا در عراق

تکذیب دیدار رییس سیا با ایرانی‌ها در بغداد

روز گذشته یک اندیشکده آمریکایی از دیدار مخفیانه رییس سازمان سیا با مقامات ایرانی در بغداد خبر داد.

لینک کوتاه کپی شد

به تازگی یک اندیشکده آمریکایی از دیدار محرمانه رییس سازمان سیا با مقامات ایرانی در بغداد خبر داده است. وبسایت اندیشکده «امریکن انترپرایز» طی یادداشتی مدعی شده که رییس سازمان سیا در سفری مخفیانه به بغداد با مقامات ایرانی ملاقات کرده است. در بخشی از این یادداشت آمده است: «طی چند روز اخیر ویلیام برنز، رییس سازمان سیا در سفری محرمانه به عراق با مقام‌های ایرانی دیدار کرده است. این دیدار مخفیانه در منزل وزیر خارجه عراق بوده و در سفارت آمریکا یا ساختمان‌های دولتی عراق برگزار نشده است.»

تکذیب مذاکرات ایران و آمریکا در بغداد

از طرفی سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روز دوشنبه 7 فروردین خبر مربوط به دیدار رییس سازمان سیا با مقام‌های ایرانی در بغداد را تکذیب کرد و آن را خبرسازی زرد نامید. همچنین خبرگزاری تسنیم در واکنش به این خبر نوشت که ویلیام برنز، رییس سیا چند روز قبل از ورود مقام ایرانی(محمدجواد ظریف)، عراق را ترک کرده و حضور وی در بغداد همزمان با زمان سفر مقام ایرانی نبوده است. محمدجواد ظریف در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود روز یکشنبه هفته جاری وارد عراق شده و طی سفر خود با برخی‌های مقام‌های عراقی از جمله فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق دیدار کرده است.

این اولین بار نیست که خبرهایی درباره مذاکرات محرمانه مقامات ایرانی با یک دولت دیگر به واسطه میانجی‌گری عراقی‌ها در بغداد منتشر می‌شود. چند هفته پیش هم روزنامه فایننشیال تایمز مدعی شد همزمان با تلاش جو بایدن برای احیای برجام و کاهش تنش منطقه‌ای، مقامات ایران و عربستان سعودی پس از پنج سال قطع روابط دیپلماتیک در بغداد مذاکراتی داشته‌اند. براساس ادعای فایننشیال تایمز، این مذاکرات در تلاش برای اصلاح روابط دو کشور انجام شده و روند برگزاری آن هم توسط مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق تسهیل شده است.

تکذیب میانجی‌گری عراق بین ایران و عربستان

گرچه انجام این مذاکرات توسط مقام‌های سیاسی هر دو کشور تکذیب شد اما یک منبع آگاه سعودی با تایید انجام این مذاکرات گفت موضوع این گفتگوها در مورد حملات حوثی‌ها بوده و به نظر می‌رسد که نتایج اولیه مثبت بوده است. مدتی بعد هم خبرگزاری رویترز با اشاره به خبر فایننشیال تایمز نوشت که مذاکرات بین عربستان و ایران با اطلاع دولت‌های انگلیس و آمریکا بوده است.

همزمان با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان خواستار مشارکت در گفتگوهای احتمالی بین آمریکا و ایران درباره برجام شده بودند. فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در مصاحبه‌ای با سی ان ان به درخواست عربستان برای حضور در مذاکرات هسته‌ای ایران اشاره کرده و مدعی شده بود حضور عربستان در مذاکرات هسته‌ای، احتمال گسترش روابط بین تهران و ریاض را بیشتر می‌کند.

از سه هفته پیش ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها در وین داشته‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها