|

تب خونریزی دهنده ویروسی چیست و آیا به ایران هم رسیده؟

تب خونریزی دهنده بیماری ویروسی است که در عراق شیوع پیدا کرده است.

لینک کوتاه کپی شد

بعد از ظهور ویروس کرونا و برخی زیر شاخه های جهش یافته آن و بیماری «قارچ سیاه»، وزارت بهداشت عراق امروز یکشنبه از شناسایی بیماری کشنده «تب خونریزی دهنده ویروسی» (VHFs ) خبر داد.

وزارت کشاورزی عراق، بیماری تب خونریزی دهنده را از نوع «کریمه کنگو» عنوان کرده است که از خطرناکترین و کشنده ترین انواع خانواده بیماری تب خونریزی دهنده است.

تب خونریزی دهنده ویروسی چیست؟

اصطلاح تب های خونریزی دهنده ویروسی (Viral hemorrhagic fevers) اشاره بر یک سری بیماری های تب دار حاد همراه با اختلالات در گردش خون و نفوذپذیری عروقی دارد که توسط ویروس های متعددی مربوط به چهار خانواده ویروسی بونیاویریده، آرنا ویریده، فیلو ویریده و فلاوی ویریده ایجاد می شود.

در خانواده بونیاویریده ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، ویروس هانتان و ویروس تب دره ریفت، در خانواده ارنا ویریده ویروس عامل بیماری لاسا و ویروس جونین (عامل تب خونریزی دهنده آرژانتینی)، ویروس ماکوپو (عامل تب خونریزی دهنده بولیویایی)، ویروس گواناریتو (عامل تب خونریزی دهنده ونزوئلایی) و ویروس سابیا (عامل تب خونریزی دهنده برزیلی)، در خانواده فیلو ویریده ویروس های مولد تب خونریزی دهنده ابولا و بیماری ماربوگ و بالاخره در خانواده فلاوی ویریده ویروس های عامل تب دانگ، تب زرد و تب خونریزی دهنده امسک قابل ذکر هستند.

آیا تب خونریزی ویروسی در ایران هم شیوع پیدا کرده؟

با توجه به انتقال این بیماری از حیوان به انسان، وزارت بهداشت عراق به دلیل حلول عید قربان و افزایش خرید دام در این مناسبت و ذبح آن، از شهروندان عراقی خواسته است که ضوابط بهداشتی را رعایت کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها