|

استاد علی حکیمی کیست و علت درگذشت ایشان چه بود؟

حجت‌الاسلام علی حکیمی از مؤلفان دائره‌المعارف الحیات و از شاگردان عالم بزرگ مکتب معارف خراسان، مرحوم آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی بود.

لینک کوتاه کپی شد

حجت‌الاسلام و المسلمین علی حکیمی، قرآن پژوه و از مولفان دائرةالمعارف الحیات صبح ۲۳ تیرماه، در سن ۷۸ سالگی در مشهد درگذشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی حکیمی متولد ۱۳۲۲ در مشهد بود. او پس از گذراندن دوران ابتدایی و در سن ۱۴ سالگی به منظور گذران علوم اسلامی به مدرسه عالی نواب رفت. علی حکیمی دوران تحصیل خود را نزد اساتیدی همچون ادیب نیشابوری، آیت‌الله حاج میرزا احمد مدرس، آیت‌الله حاج شیخ مجتبی قزوینی و آیت‌الله وحید خراسانی گذراند. او برادر علامه محمدرضا حکیمی و از شاگردان مرحوم آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی، عالم مکتب معارف خراسان، بود.

حکیمی به گفته خود از همان اوایل طلبگی به مطالعه برخی رشته‌های علوم روز و برون حوزه‌ای نیز پرداخت و آن مطالعات را همراه با آن درس‌ها یا در اوقات فراغت و تعطیلی درس‌ها ادامه داد.

از جمله کارهای ماندگار این استاد حوزه علمیه می‌توان به مشارکت در تألیف دائرةالمعارف «الحیات» همراه با برادر خود محمدرضا حکیمی اشاره کرد. این دایرةالمعارف مجموعه‌ای ۱۲ جلدی به زبان عربی، نوشته محمدرضا، علی و محمد حکیمی است که نگارش آن از سال ۱۳۵۳ آغاز و آخرین جلد آن در سال ۱۳۹۴ منتشر شد. نویسندگان هدف خود از نگارش این دائرةالمعارف را ارائه سیمای اسلام و تشیع، بر محور عدالت اجتماعی و آزادگی فردی برشمرده‌اند و منبع اصلی خود را قرآن و حدیث دانسته‌اند.

n00308455-b

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها