|

تعیین بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ تا آرام و قرارگرفتن مدیریت مهد‌های کودک

نهمین ماه ۹۹ برای آموزش و پرورش بااخباری درباره تعیین تکلیف بودجه ۱۴۰۰ و مسئولیت جدید وزارتخانه برای تصدی مهد‌های کودک سپری شد.

لینک کوتاه کپی شد

در آذر سال ۹۹ برای آموزش وپرورش در زیست بوم جدید آموزشی اغلب با اخباری درباره بازگشایی مجدد مدرسه ها در زمستان، شرایط بازنشستگی پیش از موعد و سازوکار تهیه مسکن فرهنگیان سپری شد.

بودجه پیشنهادی 1400 آموزش و پرورش تعیین شد 

لایحه بودجه‌ ۱۴۰۰ به مجلس تقدیم شد و با تعیین بودجه پیشنهادی، وضعیت  آموزش و پرورش هم  مشخص شد همچنین تصویب نهایی بودجه بعد از بررسی نمایندگان در صحن اعلام خواهد شد.
البته در بندهای لایحه بودجه علاوه بر ردیف های اعتباری که در آموزش و پرورش بخش عمده آن اعتبارات هزینه ای است، به وزارتخانه‌های آموزش و پرورش علوم و بهداشت اجازه داده می‌شود به منظور ساماندهی و بهینه سازی کاربری بخشی از املاک و فضا‌های آموزشی ورزشی و تربیتی خود با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث بازسازی و بهره‌برداری از آن‌ها اقدام کند.
آنطور که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آمده در بند‌های بودجه به این موضوع اشاره شده است که تمام واحد‌های آموزشی دولتی وزارت آموزش و پرورش از پرداخت هزینه‌های آب برق و گاز در صورت رعایت الگوی مصرف معاف هستند و سقف الگوی روبه‌رو شده طی دستورالعملی توسط وزارتخانه‌های نفت نیرو و آموزش و پرورش همچنین سازمان برنامه و بودجه حداکثر تا سه ماه تهیه و ابلاغ می‌شود.

جزئیات واگذاری و ساماندهی مهدهای کودک به آموزش و پرورش 

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی درباره سازوکار آموزش و پرورش برای ساماندهی مهد‌های کودک بیان کرد: با توجه به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد ساماندهی مهد‌های کودک کلیات این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.
حکیم زاده درباره زمان اجرای این مسئولیت جدید گفت: در حال تعیین صلاحیت ها، استاندارد‌ها و ضوابط کار هستیم و جلسات متعددی برای بررسی آن انجام شده و باز هم تداوم خواهد داشت و هنوز زمان قطعی تعیین تکلیف مشخص نشده است.
او با اشاره به اینکه تعلیم و تربیت موضوع ملی است، بیان کرد: به این موضوع یک نگاه جامع داریم و در مورد تعیین فضای آموزشی و نیروی انسانی هم شرایط لازم در آموزش و پرورش مهیا خواهیم کرد.

امتحانات نهایی پایه های نهم و دوازدهم حضوری است 

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش درباره برگزاری آزمون‌های دانش آموزان، اظهار کرد: در هر شرایطی برگزاری امتحانات داخلی دانش آموزان طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش بر عهده مدرسه است.
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزش و پرورش تصریح کرد: شورای مدرسه می‌تواند طبق شرایط امکان برگزاری آزمون حضوری یا غیرحضوری از طریق شبکه شاد یا سایر بستر‌های آموزش مجازی را داشته باشد.
ساکی بیان کرد: برای آزمون پایه نهم امتحانات نیمسال اول داخلی است و امتحانات پایان سال به طور حضوری و نهایی خواهد بود.

اولویت های بودجه آموزش و پرورش در سال 1400 چیست؟

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش درباره اولویت‌های در نظر گرفته شده برای بودجه آموزش و پرورش در سال ١۴٠٠ بیان کرد: امسال برای بودجه سال ١۴٠٠ هم سرخط کار‌ها و اولویت‌ها اجرایی شدن سند تحول بنیادین و تمرکز بر آموزش در زیست بوم جدید است و بسته‌های یادگیری که از جمله بسته‌های تحولی در نظر گرفته شده است، هم در این فضا مورد توجه جدی قرار می‌گیرد.
او ادامه داد: همانطور که مقام معظم رهبری در جلسه شهریور امسال فرمودند جا‌هایی از سند تحول بنیادین باید اصلاح شود و بر همین اساس هم موانع اجرای سند بخشی مربوط به بودجه، بخشی مربوط به محتوا و بخش‌هایی هم نیازمند مشارکت سایر دستگاه‌های بیرونی است.
الهیار ترکمن با اشاره به اینکه در آموزش و پرورش با همه ظرفیت برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین تلاش می‌کنیم، گفت: در دوره یکساله متناسب با زیر نظام‌های موجود بسته‌های تحولی در نظر گرفته شده و به مرحله ابلاغ و اجرا رسیده است.

استفاده از محتوای الکترونیکی مکمل کتاب درسی با استفاده از بارکد

حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره موضوع بارکد دار شدن کتاب‌های درسی و تشریح جزئیات آن اظهار کرد: بارکد یک نماد گرافیکی است که تولیدکنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات و کالا‌ها روی محصول خود درج می‌کنند تا کاربر با استفاده از گوشی‌های همراه در کمترین زمان و بدون نیاز به داشتن دانش فنی خاص بتواند به محتوای مورد نیاز در خصوص آن کالا یا خدمات دست یابد.
او ادامه داد: QR Code هم روشی برای کدگذاری مطالب مختلفی مانند نام، ایمیل، آدرس سایت، کد محصول، توضیحات و... بوده که حاصل آن یک تصویر است و با استفاده از اکثر گوشی‌های دوربین‌دار قابل تشخیص است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه QR Code روی کتاب‌های درسی یا صفحات آن دانش‌آموزان را مستقیم وارد شبکه ملی رشد و محتوای مکمل کتاب شامل فیلم و ... می‌کند، گفت: این مطالب مکمل، فهم محتوای آموزشی را آسان ترکرده است.

تعجیل در تاسیس دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلمی که ناقص ماند!

حجت‌اله بنیادی پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت با اشاره به اینکه با تشکیل دانشگاه فرهنگیان باید تمام دانشگاه‌های تربیت معلم و دانشکد‌های علوم تربیتی به آموزش و پرورش ملحق می‌شدند، اظهار کرد: این کار به تقویت و یکپارچه شدن شدن نظام تربیت معلم منجر می‌شد، ولی متأسفانه فقط مسئولیت تربیت معلم و بهسازی منابع انسانی آموزش و پرورش به دانشگاه فرهنگیان واگذار شد و تمام امکانات و فضا‌های مربوط به تربیت معلم کشور در وزارت علوم باقی ماند.
او تصریح کرد: در فرایند تشکیل دانشگاه فرهنگیان باید در یک تقسیم بندی جدید «تمام دانشگاه‌های تربیت معلم و دانشکده‌های علوم تربیتی ذیل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تمام امکانات، اموال منقول و غیرمنقول و نیروی انسانی و دارایی‌ها و تعهدات و مسئولیت‌ها از وزارت مذکور منتزع و به وزارت آموزش و پرورش ملحق می‌شدند» که بی تدبیری و بی توجهی در واگذاری امر تربیت معلم به وزارت آموزش و پرورش به اینجا ختم نشد.
بنیادی گفت که اندکی پس از تصویب اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود یک ماه پس از تصویب اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در تاریخ یازدهم بهمن ۹۰ در اقدام ناصحیح دیگر؛ سه دانشگاه تربیت معلم تهران، آذربایجان و سبزوار را با مصوبه تغییر نام از امر تربیت معلم در ذیل وزارت علوم خارج و با مصوبه تغییر نام آن‌ها را به یک دانشگاه عمومی تبدیل کرد.
پرداخت ۶ میلیون وام بلاعوض به دانش‌آموزان مبتلا به کرونا
گودرز کریمی فرمدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش درباره چگونگی تامین هزینه درمان دانش آموزان مبتلا به کرونا اظهار کرد: در بیمه درمان حوادث دانش‌آموزی پیش بینی کردیم که هزینه‌های فوت، نقص عضو، دیه، هزینه‌های کلینیکی و پاراکلینیکی، بستری و جراحی سریع در بخش بیمارستانی مشمول این بیمه باشند.
مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش و پرورش بیان کرد: علاوه بر این موضوع حوادث می‌تواند موارد دیگری از جمله بیماری کرونا را هم شامل شود که در این مورد در بخش بیمارستانی و بخش‌های دیگر ۶ میلیون تومان وام دریافت می‌کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها