|

بیت کوین چیست؟

کشف یک مزرعه استخراج پول مجازی؛ ۲۰۶ دستگاه ماینر کشف شد

نیروهای شرکت توزیع برق ورامین در جریان بررسی وضعیت مصرف برق موفق به کشف یک مزرعه استخراج پول مجازی در خیرآباد شدند.

لینک کوتاه کپی شد

رئیس شرکت توزیع برق شهرستان ورامین گفت: با کشف یک مزرعه استخراج پول مجازی «بیت کوین» در شهرک صنعتی خیرآباد ورامین، ۲۰۶ دستگاه ماینر کشف و ضبط شد. رئیس شرکت توزیع برق شهرستان ورامین گفت: با کشف یک مزرعه استخراج پول مجازی «بیت کوین» در شهرک صنعتی خیرآباد ورامین، ۲۰۶ دستگاه ماینر کشف و ضبط شد.

مسلم حاجی مزدرانی به ایرنا گفت: نیروهای شرکت توزیع برق شهرستان ورامین در جریان بررسی وضعیت مصرف برق در مناطق مختلف شهرستان، موفق به شناسایی و کشف یک مزرعه استخراج پول مجازی (بیت کوین) در شهرک صنعتی خیرآباد شدند.

هیچ واحدی مجوز استفاده از برق برای استخراج بیت کوین را ندارد

وی اظهار داشت: در این مزرعه، روزانه یکهزار و ۵۰۰ آمپر برق، مطابق نیاز ۱۵۰ منزل مسکونی در طول شبانه روز مصرف می‌شد که نقش بسیار زیادی در کمبودهای ایجاد شده در حوزه برق داشت. رئیس شرکت توزیع برق ورامین تأکید کرد: هیچ واحدی مجوز استفاده از برق برای استخراج بیت کوین را ندارد و این کار، غیرقانونی و جرم محسوب می‌شود.

کشف 22 دستگاه ماینر در ورامین طی 2 سال

وی گفت: قطع برق این مزرعه قطع، دستگاه‌های ماینر توقیف و برای متصدی آن پرونده تخلف تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شد. مزدرانی خاطرنشان کرد: هفته گذشته نیز یک مزرعه استخراج بیت کوین با ۲۲ دستگاه ماینر در ورامین کشف شده بود تا شمار ماینرهای کشف شده در این شهرستان طی دو سال گذشته به بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه برسد.

در گذشته پول مجازی (بیت کوین) پیش از این با استفاده از رایانه های خانگی تولید می شد اما در سال های اخیر دستگاه های مخصوص تولید این پول مجازی (ماینر) ساخته شده است که واردات و استفاده از آنها در ایران غیر مجاز است. ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2021

بیت کوین چیست؟

بیت کوین ( bitcoin) ، یکی از انواع کریپتو کارنسیها ( cryptocurrency ) یا همان ارزهای دیجیتال بوده که به صورت غیر متمرکز در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می‌کند. این ارز با محاسبات بسیار پیچیده ریاضی به صورت رمزهای دیجیتالی به دست می‌آید و همین امر باعث شده تا ارزش پولی داشته باشد. برای استخراج این رمز ارزها از دستگاه‌های ویژه ای استفاده می‌شود که از مصرف برق بسیار بالایی برخوردار بوده و از این روی خیلی از کشورها تولید آنها را به صرفه نمی‌دانند.

از بین رمز ارزهای موجود بیت کوین اولین و در واقع شناخته شده ترین آنها است که نخستین بار در سال ۲۰۰۸ و پس از بحران به وجود آمده در آن سال توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو با هدف ذخیره و انتقال امن پول به دنیا معرفی شد، لازم به ذکر است که هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز هم نامشخص است.

مزایای بیت کوین

از جمله ویژگی‌هایی که سبب محبوبیت بیت کوین ( bitcoin) شده این است که تمام ویژگی‌های پول‌های واقعی مانند قابلیت خرید کردن ، سرمایه گذاری ، انتقال ارزش و … را دارد اما با این تفاوت که به دلیل غیر متمرکز بودن آن تحت نظارت هیچ دولت یا سازمان خاصی نبوده و در نتیجه تمامی واسطه‌ها در انجام معاملات با این رمز ارز از بین رفته‌اند، از سوی دیگر با توجه به استفاده از فرآیندهای ریاضی بسیار پیچیده در استخراج این ارزهای دیجیتالی بسیار امن تر از پول‌های رایج عمل کرده و از درجه امنیت به مراتب بالاتری برخوردار می‌باشند.

منبع: ایرنا، ایمنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها