|

آخرین خبرها از افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی

مجلس به افزایش 30درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، و همچنین افزایش 60درصدی مستمری معلولین شدید و خیلی شدید، رأی مثبت داد.

لینک کوتاه کپی شد

حسین گودرزی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، در توضیحات خود اظهار کرد: “در جلسه کمیسیون اجتماعی، نمایندگان به افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و افزایش ۶۰ درصدی مستمری معلولین شدید و خیلی شدید معلولین مددجوی بهزیستی رای اجماعی دادند.”

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ندیشه معاصر؛ وی افزود: “همچنین، کمیسیون اجتماعی مجلس با افزایش یک دهم درصد مالیات بر ارزش افزوده (مالیات VAT) مخالفت کرد.

این کمیسیون تصویب کرد تا با تخصیص ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار، به افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، و همچنین والدین معظم شهدا پرداخت شود.”

گودرزی اظهار کرد: “در جلسه این کمیسیون، تصویب شد که وام ازدواج با مبلغ ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان نیز به نفع متقاضیان اعطا شود.”

وی تشریح کرد: “این تصمیمات در صورت تصویب در صحن مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان، به اجرا در خواهند آمد.”

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، از مصوبه این کمیسیون برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در سال آینده به میزان ۳۰درصد خبر داد.

رحیم زارع در تشریح مصوبات جلسه کمیسیون تلفیق بودجه گفت: با تصویب کمیسیون تلفیق، مستمری مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)  و سازمان بهزیستی در سال آینده ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند؛ همچنین مالیات تولیدکنندگان به ۷ درصد کاهش پیدا کرد. البته برای این کاهش مالیاتی سقف تعیین شد لذا افرادی می‌توانند از این معافیت مالیاتی استفاده کنند که تا ۵۰۰ میلیارد تومان سقف مالیاتی داشته باشند.

وی اضافه کرد: همچنین سهم بانک‌های عامل برای پرداخت  تسهیلات به پروژه‌های عمرانی در سال آینده ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد.

زارع بیان کرد: طبق مصوبه دیگرکمیسیون تلفیق، دولت مکلف شد تا برای توانمندسازی نیروی انسانی خود با سازمان فنی و حرفه‌ای قرارداد منعقد کرده و هزینه آن را از محل نیم در هزار طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و دو درصد از منابع حاصل از فروش کالای قاچاق تامین کند.

با توجه به اینکه مددجویان تحت پوشش این دو نهاد همچنان آسیب‌پذیرتر نسبت به افزایش ناگهانی قیمت‌ها هستند، دولت سیزدهم در لایحه بودجه ۱۴۰۳ نیز افزایش مستمری‌ها را در نظر گرفته است. طبق اعلام کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، اعضای این کمیسیون به افزایش ۳۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و افزایش ۶۰ درصدی مستمری معلولین شدید و خیلی شدید رأی مثبت داده‌اند. برای تایید نهایی این مصوبه، آن به صحن علنی مجلس و شاید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود.

دولت سیزدهم با هدف کاهش فقر و رعایت عدالت در میان اقشار کم‌برخوردار، برنامه‌هایی را در دو سال اخیر اجرا کرده است. یکی از اهداف این برنامه‌ها، هدفمندی یارانه‌ها و تامین نیاز‌های ضروری مخاطبان، از جمله مددجویان بهزیستی، کمیته امداد و اقشار کم‌درآمد بود. دولت به تدریج برنامه امنیت غذایی و تأمین نیاز‌های ضروری را در قالب کالابرگ برای این گروه‌ها اجرا کرد.

مجلس شورای اسلامی نیز در کنار حمایت از برنامه‌های دولت، اقدام به تصویب افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد در سال گذشته نمود. برای تأمین منابع مورد نیاز واریز به حساب مددجویان، دولت در دو مرحله شش ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ افزایش ۴۰ درصدی را اجرا کرد. در نیمه نخست امسال، مستمری با افزایش ۲۰ درصدی و در نیمه دوم، افزایش مابقی نسبت به مرحله قبلی اجرا شد.

در لایحه بودجه ۱۴۰۳ که توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد، برای سال آینده افزایش ۳۰ و ۶۰ درصدی مستمری مددجویان در نظر گرفته شده است.

دولت سیزدهم از بودجه عمومی کشور برای تأمین مستمری مددجویان استفاده می‌کند و افزایش مستمری‌ها نیز در جهت کاهش فقر و تسهیل در زندگی این افراد اتخاذ می‌شود. با افزایش مستمری‌ها، مددجویان قادر به تأمین نیاز‌های روزمره خود و خانواده‌هایشان بهتر خواهند بود و بهبودی قابل توجهی در شرایط زندگی خواهند داشت.

این تصمیم نشان از توجه و تلاش دولت برای اجرای سیاست‌های اجتماعی عدالت‌محور و کاهش نابرابری‌های اجتماعی دارد. افزایش مستمری مددجویان باعث می‌شود تا این افراد دست برای بهبود شرایط خود بیشتری داشته باشند و به شکلی جدی‌تر در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی خود شرکت کنند.

امیدواریم که این تصمیم بتواند بهبودی قابل‌توجهی در زندگی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد ایجاد کند و به کاهش بیشتر فقر و نابرابری‌های اجتماعی کمک کند.

واریزی مابه التفاوت مستمری مددجویان در دی ماه

بر اساس تازه‌ترین اخبار رسیده روز یکشنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۲ مابه التفاوت ۲۰ درصدی مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد واریز شد.

براین اساس، مستمری یکنفره تحت پوشش بهزیستی کشور به مبلغ ۷۶۴/۴۰۰تومان، مبلغ مستمری خانوار‌های ۲نفره: ۱/۰۹۰/۰۰‌۰تومان، ۳نفره: ۱/۵۲۵/۰۰۰تومان، ۴نفره: ۱/۹۶۵/۶۰۰تومان، ۵نفره: ۲/۴۰۲/۴۰۰تومان با احتساب ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ و ۲۰ درصد بیشتر در مقایسه با مردادماه ۱۴۰۲ یا همان ۵ ماهه ابتدایی سال جاری واریز گردید.

همچنین، حق پرستاری خانواده‌محور برای افراد معلول شدید و خیلی شدید تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ ۲/۱۰۰/۰۰۰ تومان در دی ماه واریز شد.

هم زمان واریز عیدی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد که در نیمه اسفندماه است مشخص شد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

عصر تکنولوژی