|

تازه ترین خبرها از افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان

هرچه به آخر سال نزدیک‌تر می‌شویم گمانه‌زنی‌ها درخصوص میزان حقوق کارمندان و کارگران بیشتر می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

جدل‌ها برای افزایش حقوق کارگران تا اعلام میزان عیدی کارمندان دولت و بازنشستگان از جمله مسائل مهمی است که باعث می‌شود اخبار مربوط به آن به شدت از سوی مردم دنبال شود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ساناپرس؛ افزایش حقوق سالانه چه برای کارکنان دولت چه برای کارگران همیشه موضوعی حائز اهمیت بوده است، معمولاً کارمندان و کارگران به ماه‌های پایان سال که می‌رسند اخبار مربوط به تصمیم‌گیری‌ها درباره افزایش حقوق سال جدید را دنبال می‌کنند.

اما آنچه برای کارمندان و کارگران در ایام آخر سال اهمیت زیادی دارد میزان عیدی، سنوات و پاداش‌هایی است که می‌توانند از کارفرمای خود چه در بخش دولتی چه خصوصی طلب کنند.

حتماً در میان اطرافیان خود کسانی را می‌شناسید که کارفرمایان‌شان از پرداخت کامل مبلغ عیدی طفره رفته یا حتی پرداخت آن را به بعد از عید موکول کرده‌اند. اما شاید همیشه از خود پرسیده باشید که محاسبه عیدی چطور انجام می‌شود؟

میزان عیدی مشمولان قانون کار با مشمولان دسـتگاه‌های دولتی متفاوت است. عیدی کارکنان دولت را در پایان سال دولت مشخص و اعلام می‌کند. ولی عیدی کارگران مشمول قانون کار بر اساس فرمولی که در قانون کار آمده است محاسبه می‌شود. بر این اساس، فرمول عیدی کارگران دوبرابر آخرین حقوق آنها محاسبه خواهد شد. البته این مبلغ نباید از سه برابر حداقل حقوق سال مربوطه بیشتر باشد.

میزان عیدی کارگران با سابقه کمتر از یک سال چطور محاسبه می‌شود؟

اما محاسبه عیدی کارگرانی که کمتر از یک سال در محل کار خود مشغول به کار هستند چگونه است؟

در اینجا می‌توانید فرمول محاسبه عیدی برای افرادی را که زیر یک سال در محل کار خود مشغول به کار هستند ببینید:

حقوق ماهانه× تعداد ماه‌های کارکرد×۱۲

گفتنی است مبلغ عیدی سالانه، دارای معافیتی معادل یک دوازدهم معافیت مالیاتی سالانه است.

عیدی کارمندان دولت امسال چقدر است؟

دولت در جلسه‌ای که در تاریخ ۱۷ بهمن برگزار کرد به نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داد به کارمندان خود (اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیات علمی دانشگاه‌­ها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که به طور تمام‌وقت اشتغال به کار دارند (به استثنای کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار)، مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال به نسبت مدت خدمت تمام‌وقت در سال ۱۴۰۱ بابت پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت کنند.

همچنین میزان پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) بازنشستگان، مستمری‌بگیران، حقوق وظیفه ازکارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان ازکارافتاده کلی نیز به مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذی‌ربط قابل پرداخت است.

علاوه بر این مبالغ زیر نیز از سوی مرجع پرداخت‌کننده عیدی پرداخت می‌شود:

– بابت همسر مبلغ ثابت ۵ میلیون ریال

– بابت هر فرزند تحت تکفل مبلغ ثابت ۲ میلیون ریال.

افزایش حقوق کارمندان دولت امسال چند درصد است؟

پیگیری‌ها از لایحه مصوب دولت نشان می‌دهد میزان افزایش حقوق کارکنان در لایحه بودجه سال آینده، به صورت متوسط ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است. همچنین حق عائله‌مندی و اولاد نیز به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

نحوه تعیین حداقل حقوق ۱۴۰۲ برای کارگران

مطابق ماده ۳۵ قانون کار، حقوق و مزایای کارگرانی که مشمول قانون کار هستند، هرساله از سوی شورای عالی کار پیشنهاد می‌شود. سپس وزیر کار و امور اجتماعی آن را تصویب خواهند کرد.

در محاسبه افزایش دستمزد سالانه، شورای عالی کار باید حداقل حقوق ۱۴۰۲ کارگران را بر اساس درصد تورم اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی مشخص کند.

افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۲

گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش حقوق کارگری نشان می‌دهد به صورت متوسط ۲۰ درصد نسبت به آخرین حکم اعلامی کارگران در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است. البته رقم قطعی ضریب حقوق فعلاً تصویب نشده و این رقم فقط بر اساس پیش‌بینی‌هایی است که در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۲ ذکر شده است.

با این حال هنوز این رقم قطعی نشده و در حد حرف و حدیث باقی مانده است.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی