|

قیمت دلار امروز دوشنبه ۱۵ اسفند

قیمت دلار پایین آمد؛ اسکناس آمریکایی در انتظار نتیجه شورای حکام

امروز دوشنبه 15 اسفند قیمت دلار توافقی به‌طور میانگین ۴۸ هزار و ۹۰۰ تومان به ثبت رسید یعنی در مقایسه با دیروز 2هزار و ۸۵۰ تومان کاهش یافت.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- امروز دوشنبه 15 اسفند 1401 قیمت دلار توافقی به‌طور میانگین ۴۸ هزار و ۹۰۰ تومان به ثبت رسید یعنی در مقایسه با ظهر دیروز شاهد ریزش دو هزار و ۸۵۰ تومانی نرخ دلار توافقی هستیم.

البته قیمت دلار امروز برای متقاضیان ارز خدماتی ۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان است که این عدد نسبت به دیروز هزار و ۴۰۰ تومان پایین آمده است.

قیمت دلار

انواع دلار

یکشنبه

امروز

دلار مرکز مبادله ارز و طلا

44 هزار و 800 تومان

43 هزار و 400 تومان
دلار توافقی51 هزار و 750 تومان48 هزار و 900 تومان

آینده دلار به نتیجه شورای حکام گره خورد؟

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از تجارت نیوز، با وجودی که بازار ارز در انتظار نتیجه سفر گروسی به تهران است، اما از سوی دیگر در روزهای آینده نشست شورای حکام نیز پیش‌روست؛ به اعتقاد تحلیلگران نتیجه این شورا اهمیت بیشتری از سفر گروسی به تهران دارد.

با توجه به چنین اظهاراتی می‌توان گفت که برخی معامله‌گران انتظار دارند که نوسان دلار پس از نشست شورای حکام به شکل معناداری افزایش پیدا کند و بازار از وضعیت مدارا خارج شود. به نظر می‌رسد دلار در روز جاری نیز به شکل قابل توجهی افت یا افزایش قیمت را تجربه نکند تا اواسط این هفته تعیین تکلیف شود.

رفتارهای احساسی مردم در بازارهای مالی بالاست

در همین راستا حمید‌رضا جیهانی کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی قیمت دلار با تعیین تکلیف رویدادهای سیاسی پیش رو شدنی است گفت: «در حال حاضر موضوع برجام و مذاکرات سیاسی خارجی بازار ارز را در حالت انتظاری قرار داده است. مردم به دنبال این هستند که دارایی‌شان را به جای اینکه در بخش مولد سرمایه‌گذاری کنند به سمت سرمایه‌گذاری در بخش طلا و دلار ببردند.»

وی با اشاره به اینکه شرایط کاملا احساسی و روانی است خاطرنشان کرد: «در حال حاضر انتظارات تورمی و اقتصاد رفتاری وزن بیشتری در اقتصاد، ‌قیمت‌ها و بازارهای مختلف کشور پیدا کرده است.»

وی با اشاره به حباب دلار گفت: «این اسکناس آمریکایی به لحاظ ارزشی نسبت به ریال حباب دارد و از منظر برآوردی، کسانی که حرفه‌ای‌تر رفتار می‌کنند باید از بازار خارج شوند و در بازار جایگزین منتظر بمانند تا قیمت‌ها اصلاح شود.»

جیهانی پیش از این نیز به بورس به عنوان جایگزین مناسب دلار و طلا اشاره کرده و گفته بود: «بازار جایگزین، بورس است. قاعدتا به لحاظ برآوردی اگر بازدهی بهمن‌ماه بازارهای مختلف را ببینید بازدهی بازار طلا و دلار ۳۰ تا ۲۰ درصد مثبت بوده اما بازدهی بازار سرمایه در بهمن‌ماه حدود ۸ درصد منفی بوده است.»

جیهانی اظهار کرد: «در حال حاضر رفتارهای هیجانی و شیدایی مردم، با پمپاژ احساسات زیاد همراه است. از سوی دیگر فعالیت‌های زیرساختی اصلاحی دولت و نتایج اقتصادی آن اثرات بلند مدت دارد و هنوز ثمرات خود را نشان نداده است.»

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی