|

کپی ترید | آیا کپی تریدینگ روشی مناسب برای کسب درآمد در بازارهای مالی است؟

کپی ترید یا کپی تریدینگ مفهوم چندان پیچیده ای نیست. حتما در دوران دانش آموزی و یا دانشجویی تکالیف و یا حتی در امتحا...

لینک کوتاه کپی شد

کپی ترید یا کپی تریدینگ مفهوم چندان پیچیده ای نیست. حتما در دوران دانش آموزی و یا دانشجویی تکالیف و یا حتی در امتحانات از روی دست کسی که اطمینان داشته اید بیش از شما میداند، کپی کرده اید. اساسا کپی تریدینگ انجام همین کار، هنگام معامله در بازارهای مالی است. شما در کپی ترید، معامله گری سودآور و با تجربه ای را انتخاب کرده و پوزیشن های معاملاتی او را با توجه به سرمایه خود کپی می کنید.

کپی ترید یک مفهوم تازه نیست. از همان ابتدا که معامله گری در بازارهای مالی شکل گسترده ای به خود گرفت، بسیاری از معامله گران با تجربه، معاملات و پوزیشن های خود را به دنبال کنندگان از طریق خبرنامه ها انتقال می دادند. همین مسئله با گذشت زمان ابتدا با اتاق های معامله گری و سپس از راه فرستادن ایمیل ها شکل گسترده تری به خود گرفت.

از سال ۲۰۰۵ میلادی بود که مفهوم کپی تریدینگ و میرور تریدینگ به عنوان راهی برای استفاده معامله گران تازه کار مطرح شد. در این سال Tradency بود که این شکل از معاملات خودکار را با نام معاملات آینه ای (Mirror Trader) مطرح کرد. در این مفهوم  یک معامله گر می تواند استراتژی معاملاتی خود را در سیستم های با سابقه معاملاتی، که عملکرد آن استراتژی را نشان می دهد، ارائه دهد. سپس دیگر کاربران می توانند تمام تراکنش های ایجاد شده از آن استراتژی را در حساب خود کپی کنند.

تفاوت کپی تریدینگ و میرور تریدینگ چیست؟ 

این مفهوم در ادامه به معامله گران اجازه داد تا حساب معاملاتی شخصی خود را مستقیماً در پلتفرم ها ارائه دهند. از آن لحظه بود که پوزیشن های معاملاتی بدون نیاز به ارائه استراتژی معاملاتی ثبت شده و در دسترس کاربران قرار گرفت. اساسا همین نکته تفاوت کپی ترید و میرور ترید است.

صرافی بروکر یا بورس

.کپی تریدینگ چیست؟

درست است که میرور تریدینگ به عنوان کپی تریدینگ نیز شناخته می شود و هر دو نمونه هایی از تجارت اجتماعی (Social Trading) هستند؛ اما کپی ترید از نظر نحوه پیوند حساب ها کمی با معاملات آینه ای تفاوت دارد. در معاملات کپی، معامله گر مستقیماً حرکات یک معامله گر موفق را کپی می کند. در حالی که در معاملات آینه ای، تصمیمات سرمایه گذاری، بر اساس الگوریتم های توسعه یافته معامله گران موفق، گرفته می شود. به عنوان مثال در معاملات میرور یک کارگزار قبل از پذیرش یک استراتژی جدید، ممکن است از معامله گر بخواهد که سابقه 12 ماهه سودآوری و همچنین محدودیت های معینی برای کاهش سرمایه داشته باشد.

معاملات کپی در کدام یک از بازارهای مالی قابل انجام است؟ 

از سال 2010، این روش به طور فزاینده ای در بین کارگزاران بازارهای مالی که معاملات آنلاین دارند، رشد کرده است. به همین دلیل کپی تریدینگ به عنوان راهی برای فعال کردن معامله گران کم تجربه برای بهره مندی از تصمیمات تجاری سرمایه گذارانی که آنها را موفق می دانند، تبدیل شده است. به طوری که در سال ۲۰۱۲، eToro توانست علامت تجاری ای برای سیستم CopyTrader خود دریافت کند. این کارگزاری در بیش از 140 کشور فعال است و بیش از 135000 معامله گر تایید شده برای کپی کردن دارد. هم اکنون انجام معاملات کپی در بسیاری از بازارهای مالی از جمله بازار ارزهای خارجی (forex) و بازار رمزارز (cryptocurrency) قابل انجام است.

خطرات کپی تریدینگ.

در طول این سال ها کپی ترید در بازار فارکس با کلاهبرداری هایی نیز همراه بوده است. به همین دلیل قانونگذاران سعی در پاکسازی این صنعت داشته اند. این امر باعث شده است که اکثر کارگزاران خدمات تجارت کپی خود را تعطیل کنند. یک مثال از این موارد FXPro است که سرویس SuperTrader خود را در سال 2017 خاموش کرد. 

از همین رو می بایست خطر کلاهبرداری را به عنوان اساسی ترین خطر سیستم کپی تریدینگ در نظر داشت. البته اگر برای شناسایی معامله گران خوب وقت بگذارید، ریسک و خطر این کار را به شکل بسیار زیادی کاهش داده اید.

کپی ترید یا کپی نریدینگ چیست

.خطرات کپی ترید.

همچنین معامله گری خود ذاتا عملی مخاطره آمیز است و همیشه این احتمال وجود دارد که شما پول و سرمایه خود را از دست بدهید. در کپی ترید باید در نظر داشته باشید که عملکرد گذشته یک معامله گر تضمینی برای عملکرد او در آینده نیست. به عنوان مثال حتی اگر معامله گری برای سه سال متوالی معاملات سودآوری انجام داده باشد، ممکن است اولین هفته ضرر خود را، درست بعد از اینکه تصمیم گرفتید معاملات او را کپی کنید، تجربه کند. 

آیا کپی تریدینگ سودده است؟

هدف کپی تریدینگ سود بردن از تصمیمات خوب دیگران است اما هیچ چیز در دنیای تجارت تضمین شده نیست. حتی بهترین معامله گران هم اشتباه می کنند و ممکن است ضرر آنها به ضرر شما تبدیل شود. با این وجود، مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد، کسانی که با استفاده از کپی کردن سرمایه گذاران پیشنهادی در eToro، معامله کرده اند ۶ تا ۱۰ درصد بهتر از معامله گران معمولی عمل کرده اند. همچنین مطالعات دیگری که در مرکز تحقیقات واتسون در سال ۲۰۱۴ انجام شده است نشان می دهد معاملات کپی شده بازده مثبت تری نسبت به معاملات مانوال دارند.

همچنین باید انتظارات خود از سوددهی با کپی ترید را با واقعیت ها تطبیق دهید. در واقع، حتی سرمایه گذار افسانه ای سهام مانند وارن بافت، از زمان شروع کار خود در سال 1965، تنها حدود 20 درصد در سال درآمد داشته است.

در مجموع اگر معامله گری مبتدی با علم و شناخت محدود در مورد بازارهای مالی هستید، کپی تریدینگ راهی عالی برای شروع به حساب می آید. زیرا به جای سرمایه گذاری زمان و انرژی برای یادگیری در مورد بازارها، می توانید از تجربه و موفقیت تریدرهای کاربلد استفاده کنید.

مزایای کپی تریدینگ. 

  • کپی ترید به معامله گران تازه کار این امکان را می دهد تا با بازارهای مالی آشنا شوند و اعتماد به نفس بیشتری را برای معاملات آتی به دست آورند. 
  • همچنین این روش به معامله گران جدید کمک می کند تا با تماشای اقدامات معامله گران دیگر یاد بگیرند که چگونه معامله کنند.
  • این روش معامله گران باتجربه تر را قادر می سازد تا در بازار شرکت کنند. حتی زمانی که بیش از حد سرشان شلوغ است.
  • همچنین با این روش می توانید بدون اختصاص زمان و هزینه آنچنانی، معاملات بر روی ابزارهای مختلف از جمله ارز، سهام، کالا، رمزارز و غیره را کپی کرده و کسب درآمد کنید. 
  • کپی تریدینگ جامعه ای از معامله گران، اعم از مبتدی و با تجربه ایجاد می کند که می توانند ایده ها و استراتژی ها را مبادله کنند و برای بهبود معاملات خود تلاش کنند.

بازارساز خودکار

.آموزش بازارهای مالی.

سولات متداول. 

چگونه می توان معامله گری خوب برای کپی ترید پیدا کرد؟

اگرچه ممکن است کپی کردن از معامله گری با بازده سالانه 300% وسوسه برانگیز به نظر برسد، اما به طور کلی این معامله گران ریسک بسیار زیادی را متحمل می شوند. بهتر است در عوض به دنبال معامله گرانی باشید که حداقل چند سال سابقه معاملاتی دارند و بازدهی بین 10 تا 30 درصد ارائه می دهند. معامله گر مورد نظر شما همچنین باید آنقدر فعال باشد که حداقل یک معامله در هفته انجام دهد. این تضمین می کند که آنها به جای قفل کردن پول شما در یک معامله، سعی در رشد پایه معاملاتی خود را دارند. همچنین اگر می خواهید ریسک خود را پخش کنید، می‌توانید معاملات کپی خود را بین ۲ تا ۴ معامله گر مختلف پخش کنید.

آیا برای کپی ترید به تجربه قبلی در معاملات نیاز دارم؟

اگر برنامه شما فقط دنبال کردن و کپی کردن معامله گران دیگر است، نیازی به تجربه نیست. اگرچه داشتن دانش کافی از بازارهای مالی می تواند در تجزیه و تحلیل و انتخاب یک معامله گر خوب برای کپی کردن مفید باشد. در واقع اغلب معامله گران کم تجربه هستند که دوست دارند از تجارت کپی استفاده کنند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی