|

تفلیکس، داستان موفقیت یک برند سرگرمی

نتفلیکس یکی از بهترین سرویس‌های VOD است که نحوه کار آن بر پایه هوش مصنوعی می باشد این شرکت توسط مارک راندولف و رید هاستینگز بنیان‌گذاری شد.

لینک کوتاه کپی شد

کمپانی نتفلیکس بدون شک یکی از بهترین سرویس‌های VOD در سطح جهانی است. این شرکت با استفاده از الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی بدون نقص خود توانسته جایگاه خود را به عنوان محبوب‌ترین پخش آنلاین (VOD) در بالاترین پله‌ی موفقیت تثبیت نماید این شرکت در سال 1997 توسط 2 کارآفرین آمریکایی یعنی مارک راندولف و رید هاستینگز بنیان‌گذاری شد.

نتفلیکس در اوایل کار خود به عنوان فروشنده DVDهای فیلم و سریال فعالیت میکرد. یعنی مشترکان و علاقه‌مندان به سینما می‌بایست از طریق وبسایت Netflix سفارش خود را به ثبت میرساندند، و سپس نتفلیکس DVDهای خریداری شده را برای آن‌ها پست میکرد.

بدین ترتیب، در سال 1997، نخستین شرکت آمریکایی که دی وی دی‌های فیلم و سریال اجاره میداد به ثبت رسید. سال 1999، یعنی 2 سال بعد از آغاز فعالیت، نتفلیکس سرویس اشتراک ویژه خود را راه‌اندازی کرد. ویژگی اصلی این ایده، ارائه اشتراک‌هایی با محدودیت زمانی 1 ماهه، و اجاره DVD به تعداد نامحدود بود که توانست گام بزرگی در محبوبیت نتفلیکس بردارد.

image_79439b083e3ef1625e953ef3b2cd1a18c0814382

در سال 2000، نتفلیکس با قدرت دادن به وبسایت خود، قابلیتی اضافه کرد تا کاربران بتوانند به فیلم و سریال‌ها امتیاز دهند و بدین ترتیب مشترکان می‌توانستند از دیدگاه سایر کاربران وبسایت استفاده کنند تا بهترین گزینه‌ها را برای خود انتخاب کنند. تا سال 2006 نتفلیکس توانسته بود سهام خود را در بازار بورس آمریکا به عرضه بگذارد، تعداد مشترکین خود را به 5 میلیون نفر افزایش دهد و قابلیت‌های کاربردی نظیر ساخت لیست‌های شخصی سازی شده توسط کاربران را به وبسایت خود اضافه کند.
 
در سال 2007، با پیشرفت اینترنت و بهینه شدن این بستر، نخستین استریم آنلاین پا به عرصه نمایش گذاشت؛ این غول بزرگ صنعت سرگرمی توانسته بود از تکنولوژی جدید به خوبی بهره ببرد و خود را به عنوان یکی از بزرگترین مدعیان این صنعت معرفی کند.اما این تنها ابتدای مسیر نتفلیکس بود و کمتر کسی فکر میکرد چنین پلتفرمی، امروزه به چنین جایگاهی برسد و بتواند در سرتاسر جهان سریال‌هایی محبوب بسازد.

image_3cc6c48916a15a97010e7dd9ade776a4b941d65a

سریال‌هایی مانند مانی هیست که توسط تیمی اسپانیایی تولید شده، اما در سرتاسر جهان طرفدار دارد و امروزه به عنوان یکی از بهترین سریال‌های خارجی شناخته می‌شود. سریالی مانند Squid Game (بازی مرکب) که توانست مرزهای محبوبیت را جا به‌ جا کند.
 
و یا سریال ویچر که با پتانسیل بالای خود، در همان فصل نخست نگاه‌های زیادی را به خود و نتفلیکس معطوف کند. به طور کلی مسیر نتفلیکس برای تبدیل شدن به این غول بزرگ، اصلا و ابدا آسان نبوده و لحظات تعیین کننده‌ای وجود داشته که نتفلیکس با خوش شانسی توانسته از آن‌ها عبور کند. تا سال 2015 کمپانی Netflix توانسته بود سرویس خود را در قاره‌های آمریکا، بخش بزرگی از اروپا و استرالیا به اشتراک بگذارد.

image_fa14b734b05cd2397e0e3c0ddf9f39a07eab43ea

ولی در سال 2016 بزرگترین گام رو به جلو توسط این کمپانی برداشته شد. نتفلیکس در این سال سرویس خود را در 130 کشور دیگر عرضه کرد و تعداد تمام کشورهایی که نتفلیکس در آن‌ها حضور داشت به 190 رسید. همچنین این کمپانی به 21 زبان ترجمه شده بود و در برخی کشورها به زبان عامیانه آن‌ها ارائه میشد.
 
علاوه بر این، ویژگی جدید "دانلود" نتفلیکس در نیمه‌ی 2016 ارائه شد که به کاربران اجازه میداد فیلم‌ها را روی اشتراک‌های خود دانلود کنند و هر زمان که خواستند به صورت آفلاین آن‌ها را تماشا کنند. گام دیگری که در سال 2016 توسط این کمپانی برداشته شد، ساخت و توسعه سریال فرانسوی به نام "Marseille"، ساخت یک سریال بزریلی و همچنین یک سریال انگلیسی بود.
 
تا سال 2017، تعداد اشتراک‌های نتفلیکس به 100 میلیون رسیده بود. و این درست زمانی بود که چرخ این غول بزرگ دیگر توقف ناپذیر شده بود. درست در همین زمان، نتفلیکس سریال اسپانیایی زبان محبوب خود، یعنی سریال مانی هیست را خریداری کرد و تصمیم به توسعه آن با فصل‌های جدید گرفت. همچنین موتور پیشنهاد دهنده‌ی این سریال که طبق سلیقه‌ی هر کاربر شخصی سازی می‌شود به مرحله‌ی اصلی رسید. شاید بتوان متمایز کننده‌ترین ویژگی نتفلیکس از تمامی پلتفرم‌های دیگر را همین موتور پیشنهاد دهنده یا Customization engine معرفی کرد.

image_e24f40bbf09ef46ede17823340151650507dfbbf

نحوه‌ی کار این موتور که برپایه هوش مصنوعی است بدین صورت است که تمامی فیلم و سریال‌هایی که کاربران تماشا میکنند به صورت دیتا (Data) جمع آوری و ذخیره می‌شوند و الگوریتم‌های پیچیده‌ای با توجه به دقایق تماشای یک فیلم، تعداد Pauseهایی که حین تماشا داده‌اید، لایک و دیسلایک‌هایی که به فیلم و سریال‌ها داده‌اید و چندین و چند فاکتور دیگر تشخیص می‌دهند که آیا شما از فیلم خوشتان آمده است یا خیر. سپس طبق تشابهاتی که با کاربران دیگر، و همچنین سبک و ژانر فیلم‌ها پیشنهادهای جدیدی به شما می‌دهد و این روند تا جایی ادامه پیدا میکند که بعد از مدتی استفاده از این سرویس، هوش مصنوعی سلیقه‌ی شما را حتی بهتر از خودتان تشخیص می‌دهد.
 
امروزه، تعداد مشترکین نتفلیکس چیزی بالغ بر 210 میلیون است که این تعداد با توجه به ساخت سریال‌هایی مشابه با سلیقه‌ی کاربران، جوامع، فرهنگ و کشورهای مختلف روز به روز در حال افزایش است. به طور مثال می‌توان سریال بازی مرکب را به عنوان یک نمونه‌ی موفقیت از حرف‌های بالا نام برد. سریالی که در کره جنوبی ساخته شد و تمامی محدودیت‌های ذهن انسان برای محبوب شدن را از بین برد.
 
رکوردهایی نظیر :
 
- بیشترین دقایق تماشا تا هفته‌ی دوم انتشار که چیزی بیش از 3 میلیارد دقیقه بود. - 142 میلیون بار تماشا تا پایان هفته‌ی پنجم بعد از انتشار. و چندین رکورد دیگر نظیر رکورد محبوبیت و افزایش تعداد فالورهای اینستاگرام که توسط بازیگر و مدل کره‌ای این سریال یعنی HoYeon Jung شکسته شد.
 

image_4c13fb99ba906a7beee79f5135d5b10bf13ef297

به طور کلی می‌توان آینده‌ای بسیار روشن‌تر و بسیار هدفمندتر را برای نتفلیکس متصور شد. پیشرفت لحظه‌ای تکنولوژی و ایجاد دنیاهای مجازی (Metaverse) مطمئنا مسیر نتفلیکس برای ارائه تجربه‌ای بهتر را باز خواهد کرد. کماکه مدیران این پلتفرم نسبت به متاورس و تکنولوژی دنیاهای 3 بعدی مجازی ابراز علاقه کرده‌اند و به تمجید از این تکنولوژی‌ها پرداخته‌اند.
 
بنابراین می‌توان امیدوار بود که در آینده، نتلفیکس دنیای مجازی خود را راه اندازی کند و کاربران با سخت افزارهای خود بتوانند به سینماهای مجازی، لوکیشن‌های مختلف در هرجای دنیا و هزاران ویژگی دیگر دسترسی پیدا کنند.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی