|

وبینار چیست و چگونه یک وبینار خوب برگزار کنیم؟

وبینار نوعی از سمینار است که به صورت آنلاین و در بستر اینترنت برگزار می‌شود. تیم برگزارکننده، سخنران و همچنین شرکت‌کننده دارد.

لینک کوتاه کپی شد

اگر 10 سال پیش به شما می‌گفتند؛ برای دریافت دوره‌ها و حتی حضور در کلاس‌های درسی و آموزشی، تنها کافیست از یک گوشی یا لپ تاپ استفاده کنید، حتما شگفت‌زده میشدید و چه بسا افراد را دیوانه میپنداشتید! اما امروزه تکنولوژی به اندازه‌ای پیشرفت کرده که نه تنها به عنوان یک فرصت بسیار عالی برای کاهش هزینه‌ها شناخته می‌شود، بلکه به افراد این اجازه را می‌دهد تا از اتاق کار و حتی در حین حرکت؛ ورکشاپ‌ها، جلسات و کلاس‌های آموزشی‌شان را برگزار کنند. از طرفی اگر موضوع مورد بحث برای آنها به عنوان شرکت‌کننده جذاب نبود؛ به راحتی از جلسه خارج شوند!

علاوه بر تمام موارد گفته شده؛ بسیاری از کسب‌وکارها با علم به مزایای وبینار، فعالیت‌های بازاریابی‌شان را برای برگزاری دوره‌های آنلاین آغاز کرده‎‌اند. و به موفقیت‌های بسیار زیادی نیز رسیده‌اند. اما فکر نکنید مسئله به این مهمی تنها به همینجا ختم می‌شود! برای حضور در وبینار چه به عنوان برگزارکننده و چه به عنوان شرکت‌کننده، لازم است تا با مسائل و نکاتی آشنا شوید.

فارغ از تمامی این موارد؛ اجازه دهید کمی موشکافانه‌تر به مسئله نگاه کنیم و اصلا بگوییم؛ وبینار چیست؟! اصلا میدانستید برگزاری وبینار میتواند درآمدی را برای شما به همراه داشته باشد؟ به راستی چطور از طریق تدریس آنلاین به درآمد برسیم؟ همه ما خواهان رسیدن به یک درآمد بالا هستیم، اما محقق کردن آن به راحتی که فکر می‌کنید نیست! ترفندها و روش‌هایی را در خود پنهان کرده که فرادرس پرده از آن برمیدارد.

برای دریافت آموزش کسب درآمد از تدریس آنلاین کلیک کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص وبینار، مزایایی که با خود به همراه دارد و بطور کلی هر آن چیزی که برای شرکت و حتی راه‌اندازی وبینار به آن نیاز دارید، صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

وبینار چیست؟

اگر دو کلمه وب و سمینار را با یکدیگر ترکیب کنید؛ وبینار ( Web Based Seminar ) شکل میگیرد! به عبارت ساده‌تر؛ وبینار نوعی از سمینار است که به صورت آنلاین و در بستر اینترنت برگزار می‌شود. تیم برگزارکننده، سخنران و همچنین شرکت‌کننده دارد. در حین برگزاری وبینار، تنها یک نفر محتوا ارائه می‌دهد و سایر افراد بطور همزمان آن را مشاهده کرده و حتی این امکان برایشان فراهم است تا سوالات ذهنی‌شان را مطرح نمایند.

درست به مانند یک سمینار واقعی!

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌ وبینارها که افراد را به استفاده از آن علاقمند کرده؛ خاصیت تعاملی، تبادل اطلاعات در لحظه و همچنین بحث و گفتگو است. این روزها وبینار را باید یک روش بسیار کاربردی برای آن دسته از افرادی بدانید که به واسطه محدودیت‌های جغرافیایی و همچنین محدودیت‌هایی که ویروس منحوس کرونا با خود به همراه آورده، شرایط شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های حضوری را ندارند!

وبینار چیست

حواستان باشد؛ وبینار بطور کامل در بستر اینترنت برگزار می‌شود و تقریبا نیازی به نصب یک برنامه خاص نیست! هر چند که برای برگزاری آن به برخی از نرم‌افزارها نیاز پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال؛ ادوبی کانکت یکی از این نرم‌افزارهاست. این نرم‌افزار از امکانات بسیار متنوعی مانند نمایش اسلاید، اشتراک فایل، وایت بورد مجازی و... بهره‌مند است.

در این میان اجازه دهید سوال مهمی را مطرح کنیم؛ چگونگی ساخت اسلاید در وبینار را میدانید؟ اگر هنوز با این مبحث آشنایی ندارید؛ به راستی نمیتوانید هیچگونه وبیناری برگزار کرده و از طرفی پول به جیب بزنید! از همین‌رو فرادرس آموزشی را تحت عنوان ساخت اسلاید برای شما تدارک دیده است. در این مجموعه آموزش شما با نکات مرتبط با نرم‌افزار پاورپوینت، نرم‌افزار Focusky، Adobe Presenter و برخی دیگر آشنا خواهید شد که تمامی آنها برای ارائه یک وبینار باکیفیت، وبیناری که مخاطب از آن استقبال کرده و به دیگران پیشنهاد دهد؛ لازم است.

برای دریافت آموزش ساخت اسلاید کلیک کنید.

اما با این اوصاف چگونگی ارائه وبینار بسیار حائز اهمیت است. شما باید بگونه‌ای صحبت کنید که شرکت‌کنندگان از توضیحات شما لذت ببرند. اجازه دهید در ادامه کمی بیشتر در این خصوص صحبت کنیم.

اهمیت مهارت سخنرانی در برگزاری وبینارها

در بسیاری از مواقع این مسئله پیش آمده؛ برگزارکننده وبینار در حال توضیح یک موضوع بسیار مهم است و صحبت‌هایش آنقدر برای شرکت‌کنندگان پراهمیت است که همگی باید به دقت گوش دهند. اما متاسفانه آنها را به بدترین شکل ممکن توضیح می‌دهد! به‌گونه‌ای که هیچکس حوصله حضور در وبینار را نداشته و تک تک از آن خارج می‌شوند!

اینجاست که اهمیت مهارت سخنرانی و فن بیان مشخص می‌شود!

فن بیان نوعی مهارت ارتباطی‌ست که به افراد این امکان را می‌دهد تا نه تنها خوش صحبت باشند؛ بلکه مهارت حاضر جوابی، طنز گویی، بداهه صحبت کردن و... را بدست آورند. فن بیان در برگزاری وبینارها کمک می‌کند افراد موضوعات و محتوای خود را به بهترین شکل ممکن به صورت شفاهی ارائه دهند. درواقع وقتی که از فن بیان صحبت می‌کنیم؛ اصلا کاری به محتوا نداریم؛ آن چیزی که بیش از همه اهمیت دارد؛ انتخاب صحیح واژگان یا نحوه چینش آنها در کنار هم است. در وبینارها هر چقدر که شما در تلفظ حروف عملکرد بهتری داشته باشید؛ کنترل بهتری بر سرعت بیان کلمات و جملات داشته باشید؛ زیر و بم صدا را درست اجرا کنید و حتی بدانید در چه زمانی در حین صحبت، تنفس کنید و مدیریت زبان بدن داشته باشید؛ موفق‌تر خواهید بود.

تمامی این موارد در آموزش‌ها و کلاس‌های فن بیان و آموزش مهارت سخنرانی فرادرس به شما آموزش داده می‌شود.

فراموش نکنید؛ مهارت سخنرانی تاثیر مستقیمی برای میزان موفقیت شما دارد. چه بسیار افرادی که به دلیل ترس نهفته در صدایشان، موفقیت‌های شغلی فراوانی را از دست داده‌اند. افرادی که حاضر نیستند در جمع‌های بزرگ و برای تعداد افراد زیاد سخنرانی کنند و همین مسئله منجر به نارضایتی کارفرمایان شده است! اگر نمیخواهید چنین مسائل و مشکلاتی گریبانگیر شما شود؛ آموزش‌های فرادرس را جدی بگیرید.

مهارت سخنوری در وبینار

چطور وبینار برگزار کنیم؟

پس از اینکه با وبینار و نرم‌افزارهای مرتبط با آن آشنا شدید؛ سوال دیگری به وجود می‌آید؛ چطور وبینار برگزار کنیم؟ خب مواردی وجود دارد که در این بخش با شما در میان میگذاریم.

  • چک لیست تهیه کنید
  • موضوع‌رو پس از بررسی و تحقیق انتخاب کنید.
  • یک سرویس یا پلتفرم مناسبی‌رو برای برگزاری وبینار درنظر بگیرید.
  • وبینار را تبلیغ کرده و به کاربران معرفی کنید.
  • محتوایی جذاب و مناسب آماده کنید.
  • وبینار را برگزار نمائید.

خب حواستان را جمع کنید برای اینکه بتوانید به بهترین شکل ممکن وبینار را برگزار کنید؛ به مهارت‌هایی همچون ساخت پاورپوینت و همچنین مهارت‌های ارائه نیاز دارید. کمی فکر کنید؛ برای اینکه بتوانید محتوایی جذاب بسازید کدام نرم‌افزار میتواند بهتر از پاورپوینت به شما کمک کند؟ ابزارهایی که در پاورپوینت قرار دارد یکی از اسان‌ترین‌ها بوده و خیلی سریع شما را به خواسته‌تان میرساند.

البته مسئله اینجاست؛ برخی از افراد تمایلی به صرف وقت زیادی برای ساخت پاورپوینت ندارند یا اینکه اصلا محتوای ارائه شده آنها نیازی به ساخت اسلاید و پاورپوینت ندارد. تنها کافیست محتوا را در یک فایل اکسل یا فایل ورود بنویسند! اینجاست که مجموعه آموزش آفیس فرادرس به کارشان می‌اید. در این مجموعه آموزش هر آن چیزی که برای ارائه هر چه بهتر در وبینار نیاز است؛ پیدا می‌شود.

برای دریافت مجموعه آموزش های آفیس کلیک کنید.

حال با چگونگی برگزاری وبینار آشنا شده‌اید. اما وبینار چگونه محیطی دارد؟ اجازه دهید کمی در این خصوص صحبت کنیم.

محیط وبینار چگونه است؟

اجازه دهید از همین ابتدا بگوییم؛ وقتی به محیط وبینار ورود می‌کنید؛ اولین چیزهایی که توجهات را به سمت خود جلب می‌کند، موارد زیر است:

  • متن و چت آنلاین
  • ویدئو
  • مکالمه صوتی و تصویری

خب مسئله اینجاست؛ وبینار در محیطی تحت عنوان پلتفرم یا حتی نرم‌افزارهای مخصوص به خود برگزار می‌شود. هر چند که این روزها روش‌ها و انواع مختلفی از آنها به دنیا معرفی شده که امکان اشتراک‌گذاری پیام‌های صوتی، ویدئویی، متنی و حتی فایل‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این میان امکاناتی با توجه به پیشرفت‌ علم و تکنولوژی معرفی شده که تفاوت‌هایی را در هر یک از وبینارها به وجود می‌اورد. در این میان به هیچ عنوان نمیتوان از نقشی که اینترنت ایفا می‌کند، غافل شد. به نوعی برگزارکنندگان وبینار، این شرایط را دارند تا با توجه به نیاز و اهداف خود، به سراغ استفاده از امکانات وبینار رفته و یکی را انتخاب نمایند.

در این مسیر برخی از مهارت‌های کامپیوتری نیز نیاز خواهد بود. هر چند هیچ نیازی هم به ابزار خاصی برای برگزاری وبینار نیست؛ تنها کافیست یک لپ تاپ یا حتی گوشی داشته باشید و به اینترنتی پر سرعت متصل شوید! البته در اختیار داشتن میکروفن یا هدست‌ نیز به برگزاری وبیناری با کیفیت صدای بهتر کمک خواهد کرد. در این میان فرادرس آموزش‌هایی را تدارک دیده که آگاهی‌هایی را برای برگزاری وبینار در محیط کامپیوتر در اختیار شما قرار می‌دهد.

محیط یک وبینار

چطور یک وبینار عالی برگزار کنیم؟

وقتی که میخواهید یک ارائه آنلاین داشته باشید؛ باید بدانید که تمامی شرایط متفاوت از آن چیزی‌ست که در گذشته تجربه کرده‌اید! شما باید اسلایدهای پاورپوینت را تهیه کنید؛ چینش مناسبی را برای آنها در نظر بگیرید و یک همپوشانی کامل بین گفته‌ها و اسلایدها به وجود آورید.

توصیه ما این است که برای برگزاری وبینار، شرایط را نه خیلی ساده و نه خیلی سخت در نظر بگیرید. حداقل کاری که میتوانید انجام دهید این است که نسبت به مهارت‌های ارائه آگاه باشید و بدانید چطور میتوان یک وبینار عالی برگزار کرد. وبیناری که در نهایت لبخند رضایت را بر چهره شرکت‌کنندگان بنشاند!

به عنوان مثال شما باید حواستان باشد که اسلایدها را بطور خودکار عوض کنید؛ همه حرف‌ها بر روی یک اسلاید زده نشود! این مسئله میتواند حوصله مخاطب را سر ببرد. باید متوجه شوید وقتی سوالی را مطرح کرده و جوابی نمیشنوید؛ یعنی میکروفن‌ها خاموش است و اصلا سرتان را تمام مدت پایین ننداخته و به نوشته‌ها نگاه نکنید. شاید شما مخاطب را نمیبینید و نیاز هم به برقراری ارتباط چشمی نیست، اما توجه به صفحه وبینار، توجه و اهمیت شما به موضوع و شرکت‌کننده را به آنها القا می‌کند. موضوعات دیگری هم وجود دارد که در آموزش مهارت‌های ارائه فرادرس به آن تاکید شده است.

به این مسئله توجه کنید؛ اگر نتوانید از پس ارائه وبینار به خوبی برآیید؛ نمیتوانید انتظار داشته باشید که در وبینارهای آینده هم شرکت‌کننده‌ای به سراغتان آید.

تفاوت وبینار و سایر رویدادها در چیست؟

در گذشته رویدادهای بسیار زیادی در سطح جهان برگزار میشد؛ از جمله آنها باید به کلاس‌های آنلاین، تله سمینارها و مجمع آنلاین اشاره کرد. اما چه تفاوتی میان آنها وجود دارد؟ چرا رویدادهای آنلاین را دسته‌بندی می‌کنند؟ خب به عنوان شخصی که علاقمند به برگزاری وبینار است؛ باید نسبت به شیوه‌های ارائه علمی اطلاعات کاملی بدست آورید.

برای دریافت آموزش شیوه های ارائه علمی کلیک کنید.

بسیاری از افراد، هیچ تفاوتی را میان تله سمینار و وبینار، قائل نمی‌شوند! اما باید بدانید؛ در تله سمینار، ارائه تنها به صورت صوتی بوده و شرکت‌کنندگان باید از تجهیزات و خط‌های مجهز به سیستم کنفرانس متصل میشدند. اصلا همین مسئله بود که متخصصان را بر آن داشت تا به سراغ ارائه یک پلتفرمی بروند که در آن علاوه بر صدا، تصویری هم وجود داشته باشد! خوشبختانه در وبینار هر راه ارتباطی که به ذهنتان میرسد؛ اعم از صوتی و تصویری؛ هم برای سخنران و هم برای شرکت‌کننده وجود دارد.

پس میتوانید با خیالی آسوده در دوره‌های آنلاین آموزشی شرکت کرده و بر اطلاعات‌تان بیافزایید. با توجه به تعداد بالای وبینارهای در حال برگزاری، فکر می‌کنید؛ وبینار گزینه مناسبی برای آموزش است؟ باید بگوییم؛ در این دنیایی که هر روز محتوا به اشکال مختلف در اختیار ما قرار می‌گیرد؛ از هیچ راهی برای دریافت اطلاعات جدید غافل نشوید!

چگونه-یک-وبینار-خوب-و-کاربردی-داشته-باشیم؟

کلام آخر درخصوص وبینار

در این مقاله تا حد امکان تلاش کردیم شما را با وبینار و هر آن چیزی که برای برگزاری یک وبینار باکیفیت نیاز است، آشنا کنیم. با این حال فراموش نکنید؛ برگزاری وبینار به هیچ عنوان آسان نبوده و بر موفقیت افراد تاثیری مستقیم دارد. شما به هیچ عنوان نمیتوانید یک وبینار متوسط و حتی ضعیف برگزار کنید و به عنوان یک فرد موفق در میان عموم مردم شناخته شوید!

اگر قصد برگزاری وبینار را دارید؛ توصیه ما این است که حتما مهارت‌هایی را در خود تقویت کنید. نسبت به مسائل و سوالات مختلف اطلاعات کاملی بدست آورید و در نهایت درخصوص مسائلی صحبت کنید که نسبت به آن مسلط هستید. به این ترتیب نه تنها آوازه شما به عنوان یک فرد متخصص در یک زمینه خاص پخش می‌شود، بلکه میتوانید با برگزاری وبینارهای بیشتر، درآمد قابل توجهی به جیب بزنید.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی