|

هوش هیجانی چیست و نشانه های هوش هیجانی بالا کدامند؟

آیا میدانید هوش هیجانی چیست و چطور باید هوش هیجانی را شناخت؟ چه کسانی هوش هیجانی بالایی دارند؟ برای دانستن این موارد با ما همراه باشید

لینک کوتاه کپی شد

چند نفر را دیده‌اید که در هر شرایطی بتواند خونسردی خود را حفظ کند؟ افرادی که حتی در موقعیت‌های ناخوشایند هم ظرافت رفتاری بالایی داشته باشند و به دیگران احساس آرامش دهند! این دسته از افراد به عقیده روان‌شناسان، چیزی دارند که از آن به عنوان هوش هیجانی یاد می‌شود. منظور از هوش هیجانی چیست؟ هوش هیجانی به مجموعه توانایی افراد در درک و مدیریت احساسات میگویند. کارشناسان بر این باورند؛ این نوع هوش نقش بسیار مهم و البته غیرقابل انکاری در موفقیت افراد دارد و حتی برخی معتقدند هوش هیجانی یا همان EI در دنیای مدرن امروز، اهمیتی فراتر از ضریب هوشی دارد!

اما آیا میدانید چطور باید هوش هیجانی بالا را شناخت؟ در موقعیت‌های حساس مسلما آنقدر درگیر خودمان هستیم که توجه به این مسئله امکان‌پذیر نیست! خب دقیقا همینجاست که نقش یک روانشناس نمود پیدا می‌کند. شما با مراجعه به روانشناس و ساعت‌ها صحبت و بررسی حالت‌های خود میتوانید به میزان این هوش در خود پی ببرید. اگر روانشناس هستید و این مقاله را مطالعه می‌کنید؛ توصیه داریم سری به آموزش روانشناسی فرادرس بزنید. در این آموزش به شما یاد داده خواهد شد در مواجه با افراد با هوش هیجانی بالا چطور برخورد کنید و چطور آنها را در مسیر درست زندگی قرار دهید.

البته ما در ادامه این مقاله میخواهیم در رابطه با هوش هیجانی بالا و نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد، بیشتر صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

هوش هیجانی چه نشانه هایی دارد

هوش هیجانی را بشناسید

هوش هیجانی یا همان EI نوعی توانایی افراد در کنترل و درک و ارزیابی احساسات است. برخی بر این عقیده‌اند افراد با تمرین و تکرار میتوانند هوش هیجانی را بیاموزند و یا آن را تقویت نمایند. این در حالی‌ست که برخی ادعا دارند این ویژگی ذاتی است. اینکه افراد توانایی کنترل و بیان احساسات خود را داشته باشند؛ یک امر ضروری‌ست اما آن چیزی که بیش از همه اهمیت دارد؛ قدرت تفسیر، درک و پاسخ دادن به احساسات اطرافیان است. خصوصا کسانی که در زندگی ما نقشی مهم ایفا می‌کنند!

کمی به دنیایی فکر کنید که در آن هیچکس نمیتوانست احساس غم و ناراحتی عزیزان خود را درک کند. یا اینکه احساس خشم همکارانش را بفهمد! واقعا زندگی در چنین دنیایی ممکن بود؟

توانایی درک چنین احساساتی را هوش هیجانی می‌گویند. حتی این روزها هوش هیجانی از IQ نیز پراهمیت‌تر شناخته شده است. اما چطور میتوان میزان این هوش را اندازه گرفت؟ در ادامه به شما خواهیم گفت.

روش‌های اندازه‌گیری هوش هیجانی

این روزها در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم؛ پس خیلی دور از انتظار نیست ارزیابی‌های متنوعی برای اندازه‌گیری میزان هوش هیجانی افراد وجود داشته باشد. این نوع سنجش‌ها در حال حاضر به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ آزمون‌های توانایی و آزمون‌های خودسنجی!

  • آزمون توانایی

در آزمون توانایی؛ توانایی افراد در پاسخ دادن به موقعیت‌های مختلف ارزیابی و مهارت‌هایشان مورد بررسی قرار میگیرد. این آزمون اغلب افراد را وادار می‌کند تا توانایی خود را بروز دهند و سپس توسط متخصصان امتیازدهی می‌شود.

  • آزمون خودسنجی

این آزمون یکی از رایج‌ترین نوع آزمون‌ها به حساب می‌اید زیرا نه تنها انجام آن، بلکه ارزیابی آنها نیز بسیار ساده است. در این نوع آزمون‌ها، افراد رفتارهای خود را رتبه‌بندی می‌کنند و به سوالات مطرح شده پاسخ‌هایی مناسب می‌دهند. به عنوان مثال یکی از سوال‌ها ممکن است این باشد؛ «من در اکثر اوقات احساس میکنم میتوان احساسات دیگران را درک کنم»، خب؛ افراد یا با این عبارت مخالف‌اند، یا تاحدودی مخالف‌اند، یا موافق‌اند و یا کاملا موافق‌اند.

پاسخ به هرکدام از این گزینه‌ها، میزان هوش هیجانی آنها را مشخص می‌کند.

این آزمون‌ها و این روش اندازه‌گیری هوش هیجانی، در خودشناسی افراد هم تاثیرگذار است. البته برای خودشناسی باید آموزش‌ها و دوره‌های کاملی را سپری کنید. آموزش خودشناسی فرادرس نیز دقیقا با همین هدف ارائه شده است. اینکه افراد از طریق شناسایی توانایی‌ها و مهارت‌هایشان، در راستای ارتقاء آنها قدم بردارند.

تست هوش هیجانی

اجزای هوش هیجانی

محققان پس از تحقیق و بررسی به این نتیجه رسیده‌اند؛ چهار سطح مختلف از EI در افراد وجود دارد. مشاهده نشان داده این چهار سطح عبارتند از؛ فهم احساس، توانایی در کامل احساسات، توانایی استدلال در استفاده صحیح از احساسات و توانایی مدیریت کامل از احساسات!

بیایید اطلاعات بیشتری از هرکدام بدست آورید؛

*مشاهده احساسات

اولین قدمی که برای درک احساسات باید بردارید، مشاهده دقیق آنهاست. این سطح اغلب سیگنال‌های غیرکلامی را مانند زبان بدن و حالات صورت را شامل می‌شود.

*توانایی استدلال از طریق احساسات

در این مرحله افراد باید به بهترین شکل ممکن از احساسات خود استفاده کنند. تنها از این طریق است که تفکرات و فعالیت‌های شناختی آنها ارتقاء پیدا می‌کند. علاوه بر تمام این موارد؛ بهره‌گیری صحیح از احساسات، کمک می‌کند تا در اولویت‌بندی چیزهایی که به آن توجه می‌کنند و یا به آنها واکنش‌ نشان می‌دهند؛ عملکردی موفق‌تر داشته باشند.

*درک احساسات

معانی بسیار متفاوت و متنوعی در پس احساساتی که درک می‌کنیم نهفته است. اگر شخصی احساس خشم و عصبانیت خود را بروز می‌دهد؛ شما به عنوان ناظر باید به دنبال علت آن عصبانیت رفته و معنای آن را تفسیر کنید. به عنوان مثال اگر رئیس‌تان از شما عصبانی شده است؛ شاید از کارتان ناراضی‌ست و یا اینکه مشکلی را در زندگی شخصی تجربه می‌کند.

*مدیریت احساسات

اینکه بتوانید احساسات را مدیریت کنید یک بخش بسیار مهم از EI را به خود اختصاص می‌دهد. به عبارتی؛ بالاترین سطح از هوش هیجانی است. تنظیم احساسات و توانایی پاسخگویی صحیح به آن و از طرفی واکنش‌های صحیح در زمان مناسب از دیگر جنبه‌های مهمی‌ست که در هوش هیجانی به آن توجه می شود.

حواستان باشد در اینجا چگونگی مدیریت زمان بسیار حائز اهمیت است. توصیه داریم حتما سری به آموزش مدیریت زمان فرادرس بزنید. به این ترتیب؛ در مهم‌ترین بخش از EI عملکردی قابل قبول از خود ارائه خواهید داد.

نشانه های هوش هیجانی بالا چیست؟

تاکنون تلاش کرده‌اید خصوصیات افراد موفق و مدیران اصلی یک کسب‌وکار را کشف کنید؟ مدیران فروش را باید از جمله افرادی دانست که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند. قدرت متقاعدکنندگی آنان، نمونه بارزی از هوش هیجانی بالاست! البته این مسئله که آنها به طور مداوم در حال توسعه مهارت‌هایشان هستند غیرقابل کتمان است. همه ما باید هر روزه برای توسعه خودمان تلاش کرده و به دنبال راهی پیشرفت باشیم. در این مسیر آموزش توسعه مهارت‌ های فردی فرادرس برایتان بسیار کارآمد خواهد بود. پس سری به این آموزش بزنید.

اما در رابطه با هوش هیجانی؛ آیا میدانید چطور میتوانید آن را در افراد شناسایی کنید؟ یا اینکه چطور به تقویت EI در خود بپردازید؟ در ادامه میخواهیم برخی از نشانه‌های هوش هیجانی را معرفی کنیم. با ما همراه شوید.

نشانه های هوش هیجانی بالا

1. قدرت بالای رهبری

تمامی رهبران ارشد و موفق دنیا از یک ویژگی مشترک برخوردارند. آنها نه تنها در شناسایی نیازهای سنتی مخاطب، موفق عمل می‌کنند و بلند همتی و اخلاق کاری بسیار قوی دارند؛ بلکه از هوش هیجانی بسیار بالایی هم بهره مند هستند.

درواقع رهبران موفق همواره کلام نافذتری دارند، به راحتی روی دیگران تاثیر میگذارند و حرف‌هایشان نفوذ بیشتری دارد. حتی قابلیت‌های کامل‌تر و بهتری را برای مدیریت دیگران از خود بروز می‌دهند. این مسئله نشان می‌دهد که آنها به هوش هیجانی خود آگاهند و به خوبی از آن استفاده می‌کنند.

شاید هوش هیجانی ذاتی باشد اما میتوان آن را ارتقاء داد. پس تمرین و مطالعه را فراموش نکنید. حتی آموزش پرورش خلاقیت فرادرس در این راستا کمک کننده خواهد بود. زیرا شما دقیقا باید برای ارتقاء هوش هیجانی‌تان همواره تلاش کنید.

2. مهارت خواندن احساسات از چهره

یکی از مهم‌ترین نشانه‌های هوش هیجانی بالا در افراد، مهارت آنها در خواندن احساسات از چهره است. درواقع افراد با هوش هیجانی بالا ارتباط بهتری با اطرافیان خود برقرار میکنند. آنها به این توانایی خود آگاهند و همواره در پی تقویت آن هستند.

این توانایی در روابط میان افراد بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا کمک می‌کند تا بهتر از اطرافیان‌شان مراقبت کنند. هر چند از این مهارت باید در زمینه‌های دیگر؛ مانند زمینه شغلی و فروش و بطور کلی محیط کاری، به شکلی دیگر استفاده نمود. درواقع چهره خوانی باعث می‌شود تا درک بهتری از احساسات مخاطب در حین گفتگو داشته باشید. و دقیقا مطابق با احساسات آنها رفتار خود را تنظیم کنید.

3. در زمان درست «نه» میگویند

آن دسته از افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند؛ به خوبی میدانند چه زمانی باید به دیگران «نه» بگویند. درواقع هوش هیجانی به افراد می‌آموزد که چطور بر رفتار خود کنترل داشته باشند؛ خشم خود را مدیریت کرده و حتی از روی هوس تصمیمات اشتباه نگیرند.

این مسئله را نمیتوان کتمان کرد؛ «نه» گفتن در بسیاری از موارد کاری سخت و دشوار است و حتی خستگی و افسردگی و استرس را برای افراد به ارمغان می‌آورد. اما «نه» یک کلمه بسیار قدرتمند است که نباید از بیان آن هیچگونه هراسی داشته باشید.

زمانی که باید «نه» بگویید؛ اکثریت افراد از عباراتی مثل «فکر نمی‌کنم»، «مطمئن نیستم» و... استفاده می‌کنند. در صورتی که نه گفتن نوعی احترام گذاشتن به مسئولیت‌های کنونی شماست. افراد با هوش هیجانی بالا به راحتی میگویند؛ نه! آنها تنها به موفقیت خود فکر می کنند. داشتن تفکر موفق و خلاق چیزی نیست که به سادگی شکل بگیرد. توصیه ما این است از آموزش مهارت تفکر خلاق فرادرس استفاده کنید. این آموزش کمک می‌کند تا بیاموزید در چه مواقعی نه بگویید تا از مسیر رسیدن به موفقیت منحرف نشوید.

مهارت نه گفتن نشانه هوش هیجانی

4. شناسایی نقاط ضعف و قوت

هر شخصی که به موفقیت فکر کرده و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند؛ باید بتواند نقاط ضعف و قدرت خود را بشناسد. افراد با هوش هیجانی بالا تنها در درک احساسات موفق عمل نمی‌کنند، بلکه آنها میدانند چه توانایی‌هایی دارند و در چه مواردی ضعیف هستند. داشتن هوش هیجانی یعنی اینکه شما بدانید؛ نقاط ضعف‌تان کجاست و به کدام توانایی‌هایتان میتوانید تکیه کنید. نباید اجازه دهید ضعف‌هایتان شما را از رسیدن به هدف بازدارد. این شناخت حتی در ترسیم برنامه هایی که برای آینده خود در نظر گرفته‌اید بسیار تاثیرگذار است.

 5. کنار گذاشتن اشتباهات

افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند؛ از اشتباهات خود فاصله میگیرند. هر چند که هیچگاه آن را فراموش نمی‌کنند. دور بودن از اشتباهات آن هم در فاصله‌ای مطمئن، این افراد میتوانند به سرعت خود را با موفقیت‎‌هایی که در آینده به دست می‌آورند وفق داده و با آنها سازگار شوند.

برای اینکه اشتباهات خود را به یاد آورید و از طرفی آن را در کنار خود نگه دارید؛ باید به خودآگاهی کاملی رسیده باشید. باقی ماندن در اشتباهات چیزی به جز اضطراب و نگرانی همیشگی را به دنبال ندارد. از طرفی فراموشی کامل اشتباهات میتواند باعث شود که دوباره آن را تکرار کنید. کلید برقراری این تعادل دقیقا همان چیزی‌ست که شما از ته اعماق شکست به موفقیت میرساند. این کلید هربار که به زمین خوردید؛ دوباره دستتان را میگیرد که به حرکت ادامه دهید.

6. خنثی کردن افراد سمی

وقت گذراندن با افراد سمی یکی از آزاردهنده‌ترین اتفاقات است. آن دسته از افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند به خوبی میتوانند تعاملات‌شان با افراد سمی را تنها از طریق مهار احساسات‌شان کنترل کنند. در واقع زمانی که آنها باید با افراد سمی روبرو شوند، به صورت کاملا منطقی با موقعیت برخورد خواهند کرد. آنها عواطف خود را می شناسند و اجازه نمی‌دهند؛ خشم‌شان بر رفتارشان غلبه کند.

دقیقا اینجاست که چگونگی مدیریت خشم نمود پیدا می‌کند. شما میتوانید آموزش مدیریت خشم فرادرس را مطالعه کنید تا بر رفتار، گفتار، زبان بدن و حالات صورت‌تان کنترل بیشتری داشته باشید. در صورتی که EI بالایی داشته باشید؛ این اجازه را به فرد سمی روبروی خود نخواهید داد که شما را به زانو درآورد.

کلام آخر در خصوص هوش هیجانی

در این مقاله تلاش کردیم شما را با هوش هیجانی و روش‌های شناخت آن آشنا کنیم. حال میدانید هوش هیجانی چطور میتواند بر زندگی افراد تاثیر بگذارد و آن را متحول سازد. هر چند این موارد تنها بخشی از نشانه های هوش هیجانی بالا هستند. یک فردی که از هوش هیجانی بالایی برخوردار است به خوبی میتواند مطالب را به ذهن بسپارد و در زمان درست از آنها استفاده کند. توصیه ما این است برای تقویت این مهارت به آموزش افزایش تمرکز و تقویت حافظه فرادرس سری بزنید. میتواند در این مسیر به شما کمک کند.

علاوه بر تمام موارد گفته شده؛ فراموش نکنید؛ هوش هیجانی میتواند تجربه متفاوتی از رفتار با دیگران را برای شما رقم بزند. از آن غافل نشوید و همواره در راستای بهبود و تقویت آن تلاش کنید.  

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی